Jump to content

Girişte +18 Yaş Kontrolü Nasıl Yapılır?

siteuye

Recommended Posts

Arkadaşlar merhabalar;
İç çamaşırı satışı yapan bir müşteri için fantazi iç giyim ürünlerinin satışının yapılacağı bir site kurmam gerekiyor. Cinsel içerikli ürün olmamakla birlikte ürün resimlerindeki mankenlerin çıplaklık seviyesinden dolayı müşteri site girişine yaş kontrolü yapılabilecek bir sistem olmasını istiyor. Girişte bir popup pencere açtırarak oradan "18 Yaşından Büyüğüm" gibi bir ibaretle belirtmek mi daha uygun olur yoksa doğum tarihinin girilmesini isteyen bir kontrol mü daha iyi olur karar veremedim. Hazırlanmış modüller içerisinde de böyle bir işlemi yapan modül bulamadım. Bir de örneğin pop up pencere açılırsa ve ziyaretçi 18 yaşından büyüğüm seçeneğini tıklayıp siteye girerse ana sayfaya her geldiğinde mi popup pencere açılır bunu pek kavrayamadım. Kusura bakmayın PHP konusunda tecrübem yok. Hazır ve gelişmiş bir sistem olduğu için prestashopu müşteriye tavsiye ettim. Kurulumu yapıp ürün ve kategori nasıl eklenir düzenlenir vesaire bilgilerini verip teslim edeceğim. O yüzden programlama tarafında tecrübem yok diyebilirim. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlardan yardım ve öneri rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Arkadaşlar çok pardon;
Konu başlığında belirttiğim işlemi yapan modülü aşağıda vereceğim sayfada buldum.
https://www.prestashop.com/forums/topic/375554-module-age-checker-adult-control-verification-popup-under-18/?hl=%2Badult+%2Bcontrol
Ama ücretli ve ücreti bana göre oldukça yüksek. Müşteriye bunu yansıtırsam kabul etmez eminim. 200 TL civarında bir maliyet çıkıyor. Benzer işlemi yapan ücretsiz bir modül var mı bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum. 

Hocam eğer hiçbir kod bilginiz yoksa, sadece müşteriye kategori nasıl oluşturulur, ürün nasıl yüklenir gibi bilgileri verip sonrada kodlarla ilgili sorunlarda yanında olamayacaksanız bu işe hiç girmeyin. Ne siz mağdur olun ne de müşteriniz mağdur olsun. Bırakın müşteriniz profosyonel destek alabileceği kişilere yaptırsın ve sonrasında da desteğini en iyi şekilde alsın. Bu Ddesteği verebilecek bir sürü arkadaşımız mevcut forumda.

Can Memiş;
Hocam konu hakkında yardım veya tavsiye talebinde bulunmuştum. Ama dikkatini çekerim konu hakkında tavsiye talebinde bulundum. Bir yorumda bulunurken sen ve senin gibi arkadaşlardan ricam yardım istenen konuda yapabileceğiniz bir yardım varsa yapın; yardım istenen konu dışında akıl verme; yol gösterme çabanızdan vazgeçin. C#'cıyım; PHP'ci değilim. Ama senin açtığın başlıkları incelediğimde senden daha fazla prestashop'a hakim olduğumu anlayabiliyorum. Kırıcı olmak istemem. Ama php ve prestashop hakkında uzman olan Safa, Mahmut Gülerce, Şahin Yıldız ve ismini hatırlamadığım diğer arkadaşlardan sen ve senin gibi kişilerin yaklaşımını görmedim hiç. Artık bu tip yaklaşımdan vazgeçin be kardeşim. Mesaj kirliliği için de diğer arkadaşlardan özür dilerim.

Edited by siteuye (see edit history)

Buradaki yorumumda bir ard niyet goremedim. Sadece bu tip olaylarin cok fazla yasanmasindan dolayi eger kod bilginiz yoksa profosyonel destek almanizi onerdim. Ama illede ard niyet ariyorsaniz buda sizin gorusunuzdur. Saygi ile karsilarim. Prestashop'a hakim olmaniz konusunda hic tartismaya niyetim yok sizinle. Eger bu kadar hakimseniz burada yardim aramaz kendiniz cozum bulurdunuz. Benim actigim konulara gelince kusura bakma böbürlenerek Prestashop'a cok hakimim diyecemeyecegim bu yuzden cok sayida konu actigimi gorebilirsiniz. Bilmemek ayip degil ogrenmemek ayip dusuncesindeyim.

Saygılar...

Can Memiş;
Bak canım kardeşim. Amacım seninle yada bir başkasıyla tartışmak değil. Zaten boş lafları uzatarak mesaj kirliliği yapmayı hiç sevmem.Şu an forumun "
Topluluk desteği ve yardım" bölümünde bulunuyoruz. Ve ben de bir konuda yardım talebinde bulundum yardım edebilecek arkadaşlardan. Açtığım konuyla falan böbürlenmedim hiç. Mesajda belirttim ben PHP'ci değilim diye. Bizzat kendimin yazmış olduğum ama prestashop kadar gelişmiş özellikleri olmayan bir eticaret sitesi projem var. Şu an kullanan müşterilerim de var. Ancak gelişmiş özellikleri isteyen müşterilerime Prestashop'u tavsiye ediyorum. 20 adetin üzerinde müşterim de Prestashop kullanıyor. Hiç birinden şimdiye kadar yetersiz kalmış olmak gibi bir şikayet almadım çok şükür. Yardım istediğim konuyu JQuery ile index.php'ye gömeceğim bir script ile cookie kontrolü yaparak kendim de geliştirebilirdim. Ama bir platformu en iyi o platformda çalışmış kişiler bilir diyerek forumda benim ihtiyacımı karşılayacak bir modül falan var mı yada daha kolay bir yöntem önerebilecek birisi bulunur mu diye açtım konu başlığını. Mesajında art niyet olup olmadığını ben bilemem. Onu ancak sen bilebilirsin. Ama sitelerin ismi reklam olmasın diye burada isimlerini veremesem de C# .Net ve MSSQL konularında paylaşım yapılan çoğu siteye gidip "siteuye" nickini araştırırsan benim paylaşım konusunda da üzerime düşeni yaptığımı görürsün. Ama o sitelerde de aynı benim açtığım mesaja verdiğin cevaptaki gibi sorunun çözümü yerine af edersin kabalık olacak belki ama "Geyik çeviren" insanlar dolu. İnsanlar bu forumlara çözüm odaklı yaklaşarak giriyor. Boş sohbet etmek amacıyla değil. Kaç yaşındasın bilmiyorum. Bireysel olarak sana bir art niyetim de yok. Ama artık insanların bu platformları bilgi paylaşmak, bilgi almak, sorununa çözüm bulmak vesaire gibi işlemler için kullandıklarını anlayın bir zahmet. Sorulan soruya bir cevabın, danışılan konuya bir katkın olacaksa olsun. Olmayacaksa illa ki her başlığın altına bir şey yazmak zorunda değilsiniz ki be kardeşim. Neyse uzadıkça uzadı konu. Umarım kırıcı olmamışımdır. Amacım bu değil çünkü. Kolay gelsin. 
Not: Yardım ve öneri talebim hala geçerli. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.