Jump to content

En iyi sunucu yapılandırması nedir

E-Komut

Recommended Posts

Merhaba, sitem için sunucu kurdum. Sunucu  kısaca 16 çekirdek 32 gb ram 360 gb ssd disk ( 180 gb main 180 gb mysql ) raid yapılandırması yapılmış ve 4 cpu litespeed lisansı aldım ancak sitenin tepki süresi çok geç cevap veriyor. 

Bir Prestashop sunucu için en iyi yapılandırma ve en hızlı sonucu verecek yapılandırma nedir ? Eğer sunucu değil ara yazılımlar ile olacaksa onun adını da verseniz olur. Prestashop un modül sattığı yerde cache manager var aldım bi işe yaramadı hatta kendileri de test etti para iadesi yapacaklar :) En özet hali tıklayınca açılsın isteyenlerdenim. 

Cdn kullanamıyorum çünkü EV tipi sertifikam var. Cdn kurdum EV sertifikam hata veriyor CDN de. Cdn dışındaki sunucu konfigirasyon öneriniz ve modğl önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

** Ayrıca adam gibi destek veren sanal pos modülü yazan bir firmada arıyorum. Daha önce satın aldığım firma ADAM gibi destek vermediği için daha kaliteli ve yok o temadan yok bu şundan bundan demeyecek firma arıyorum. Modülü alacam 2 sitem için kurulumunu yapacak temaya göre uyarlayacak adam  gibi teslim edecek ve sonrası için destek verecek firma arıyorum.

Edited by komut (see edit history)

Merhaba,

öncelikle sunucunuza şu eklentiyi kurun şu ayarı şu kadar yapın diye burdan bir makale yazsam bile , gördüğüm kadarıyla yaşadığınız sorun için hepsi boş.

standart kurlum bir sunucuda prestashop tarafı iyi optimize edilmişse yüksek hızlar alırsınız , gördüğüm kadarıyla sunucunuzun özelikkleri hız için gayet yeterli.

Sizin yapmanız gereken en iyi iş şuanda prestashop 'ta modul ve temayı perfonmans açcısından düzenlemeniz .

kısaca

config/defines.inc.php dosyasını açtığınız zaman.

define('_PS_DEBUG_PROFILING_', false);

değerini true yaptığınız zaman sitenizde hangi sql sorguları geç cevap veriyor , hangi modul ne kadar bellek kullanıyor bunların raporlarını sayfa bazlı sayfanın altında alırsınız.

bu şekilde çok zaman harcayan sql sorgularını düzenlemeniz sitenize hız katacaktır.

- sanalpos konusunda benimle daha önce görüştünüzmü bilmiyorum. görüşmediyseniz beklerim.

iyi çalışmalar...

Merhaba , 

Öncelikle sitenizin günlük hiti ve sunucunuzdaki raid  yapılandırması hakkında bilgi sahibi olmak gerekir .

Farklı raid yapılandırmalarının farklı performans değerleri mevcuttur.

Bu neden ile kullanılan disk adedini raid türünü ve sitenizin ortalama günlük ziyaretçisini bilmek gerekir

Günlük ortalama 700 hiti ve raid 5 yapılandırması mevcut. Ben donanımsal değil yazılımsal olarak aslında soruyorum. Litespeed in gerekliliği ve doğru sunucu konfigürasyonunu arıyorum. Donanımsal olarak zaten iyi bir yapılandırma yaptığımıza inanıyorum. Bu yüzden presta için gerekli olan en iyi ye yakın konfigürasyonu arıyorum.

• 3 weeks later...

Günlük ortalama 700 hiti ve raid 5 yapılandırması mevcut. Ben donanımsal değil yazılımsal olarak aslında soruyorum. Litespeed in gerekliliği ve doğru sunucu konfigürasyonunu arıyorum. Donanımsal olarak zaten iyi bir yapılandırma yaptığımıza inanıyorum. Bu yüzden presta için gerekli olan en iyi ye yakın konfigürasyonu arıyorum.

Merhabalar,

Yukarda Safa Bey 'in söylemiş olduğu gibi config/defines.inc.php dosyasındaki debug modunu aktifleştirerek (modül yüklenme sürelerinden sorgulara kadar) performans için gerekli tüm değerleri inceleyebilirsiniz.

define('_PS_DEBUG_PROFILING_', 0);

Bu gibi durumlarda genelde hatalı bir modül/tema ya da özel yapılandırmalar görünüyor.

Başarılar.