Jump to content

Ταξινομηση προιοντων


system_error86

Recommended Posts

Καλημερα σας,

αντιμετωπιζει κανει προβλημα με την ταξινομηση των προιοντων?? Σε μια κατηγορια εχω 600 προιοντα τα οποια τα εμφανιζω ανα 80 σε καθε σελιδα. Παρατηρησα λοιπον οτι μολις τα ταξινομισω απο την μεγαλυτερη τιμη στη μικροτερη κανει κατι εντελως κουλο. Παει και μου φαιρνει τα προιοντα της καθε σελιδας ταξινομημενα κι οχι ολα τα προιοντα απο την μεγαλυτερη στη μικροτερη.

παραδειγμα

 

στην πρωτη σελιδα εχω ενα προιον που εχει 160 ευρω οπου βρισκεται στη μεση της σελιδας και ενα που εχει 0 ευρω που βρισκεται πιο κατω απο τη μεση (ανακατεμενα δηλαδη), κι αυτο γιατι οταν επιλεγω την κατηγορια μου τα φερνει με αλφαβιτικη σειρα απο προεπιλογη του Presta. Οταν τωρα του λεω να ταξινομησει απο τη μεγαλυτερη στη μικροτερη παει και φερνει πανω πανω το προιον με την τιμη 160 και παει κατω κατω και φερνει το προιον με τιμη 0. Ολα αυτα για τα πρωτα 80 προιοντα της πρωτης σελιδας. Μολις παω στη δευτερη σελιδα(αλλα 80) μου φερνει απο τη μεγαλυτερη τιμη το προιον που βρισκεται στη σελιδα πανω πανω που μπορει να ειναι 50 ευρω και μου παει κατω κατω την χαμηλοτερη τιμη προιοντος της 2 σελιδας που μπορει να ειναι 30 ευρω. 

 

Εχετε καποιο παρομοιο προβλημα?? το εχετε λυσει?? Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πας  /controllers/front/CategoryController.php και να δεις από ποια κλάσση τραβάει τη μεταβλητή $products (καθώς και τι παραμέτρους περνάει μέσω του url) να πας στην αντίστοιχη κλάσση και function σε δεύτερη φάση και να επεξεργαστείς το MySQL ερώτημα. Καλό είναι φυσικά την όλη φάση να την κάνεις σε override ώστε να μην τη χάσεις σε update

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...