Jump to content

Πρόβλημα με login στα Ελληνικά


vlnvln

Recommended Posts

Πρόσφατα εγκατέστησα την 1.6.1.7

Μπήκα έκανα ρυθμίσεις πέρασα κάποια προϊόντα και όλα καλά.

όταν επέστρεψα να μπω στο Backoffice και ενώ δέχεται τα στοιχεία το αποτέλεσμα είναι ότι με κοιτάει και το κοιτάω 

δε λέω ωραίο το πιγκουινάκι άλλα δε με βοηθάει. 

στο ένα site όταν πήγα στη βάση ps_configuration και πείραξα τη τιμή PS_LANG_DEFAULT να βλέπει αγγλικά όλα καλά 

στο άλλο που ήρθε από update επιμένει να μην μπαίνει ενώ δούλευε εδώ έκανα update στην 1.6.1.8 .

Γ αυτό πιστεύω ότι κάτι δε πάει καλά με τα Ελληνικά.

 

Που μπορώ να δω κάποιο log μήπως καταλάβω το πρόβλημα.

 

Υστερόγραφο

Είμαι καινούριος στο prestashop

 

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ φίλος, αλλά δε κατάλαβα το Χριστό μου. Τα Ελληνικά φαίνονται κανονικά. Τουλάχιστον στις εκδόσεις που χρησιμοποιώ. Εννοείς ότι έβαλες κάποιο αρχείο από import (sql, csv κτλ). Όταν λες ότι έκανες επέμβαση στον ps_configuration; Δε σου αρκούν οι ρυθμίσεις που έχει το Backoffice του PrestaShop;

Γενικά μην κάνεις άμεσα update στην τελευταία minor έκδοση. Μια κοινή τακτική είναι πως όταν δουλεύει κάτι και η νέα έκδοση ουσιαστικά δεν προσφέρει κάτι σημαντικό, δεν ακουμπάμε τίποτα :P

Φιλικά,
Κωνσταντίνος Α. Κογκαλίδης

Link to comment
Share on other sites

όλα γενικά δουλεύουν ρολόι άλλα αν βάλω default τα Ελληνικά 

κάνω logout και login 

στο login βάζω mail και Pass 

πατάω το κουμπί για να μπω στο backend και δε μπαίνει άπλα περιμένει στην εικόνα με τ πιγκουίνο 

Edited by vlnvln (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Πάντα έχω όλα τα στοιχεία του server βάση  site κλπ σε ασφαλή τοποθεσία 

αν έχει πρόβλημα με το κωδικό μου το λέει άλλα δεν το πειράζει αυτό γιατί το δέχεται απλά δε προχωράει στο login

 

Σε περίπτωση λάθους κωδικού βγάζει το παρακάτω 

  1. Ο υπάλληλος δεν υπάρχει, ή ο κωδικός πρόσβασης είναι λάθος. 
Link to comment
Share on other sites

Να τα πάρουμε από την αρχή

  1. ανέβασα το αρχείο και το έκανα extract 
  2. έκανα το setup στα αγγλικά 
  3. τέλος setup  αφαίρεσα το install και όλα καλά
  4. μπήκα στο backend 
  5. έβαλα ελληνικά και το έκανα default 
  6. πέρασα προϊόντα κατηγορίες όλα ΟΚ όχι import
  7. κάποια στιγμή βγήκα (logout)
  8. όταν επέστρεψα να ξανά μπω στο login πρώτη παρατήρηση το κουμπί δεν έχει περιγραφή. Το πατάω αν και τα στοιχεία είναι σωστά δε μπαίνει απλά περιμένει και αν ανανεώσω τη σελίδα μου τα ξαναζητάει (εννοείτε έβαλα επίτηδες λάθος κωδικό και επιστρέφει μήνυμα λάθους )
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα,

αντιμετωπιζω κι εγω το ιδιο προβλημα μονο στην μεταφορα απο τον server πχ σε local . Αυτο που εκανα ειναι να κανω copy paste τα translations απο μια προηγουμενη εκδοση εγκατεστημενη στο local στο site που μετεφερα απο το server και δουλευει κανονικα. Δεν γραφει σε κανενα log εντομεταφυ που χτυπαει αλλα τεσπα. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά

Ακολούθησα τα λεγόμενα του system_error86

Και τελικά η συνταγή πέτυχε !

 

υλικά:

prestashop 1.6.1.8

και  από εδώ το translation 1.6.0.11

 

Εκτέλεση:

μετά έκανα εγκατάσταση (Copy Paste) μόνο το αρχείο "\translations\el\admin.php" και δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν την εμπιστευομαι αυτη την εκδοση. Μου εκανε κι αλλο κολπο μετα, δεν μου εκανε rewrite το url. εσενα σου παιζει κανονικα στο νεο σερβερ; Η γενικα μετα απο αυτο σου δουλεψε κανονικα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Μετα από νέα εγκατάσταση του Prestashop 1.6.1.8 αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα!

Μετα από αδράνεια δεν μου επιτρέπει να επανασυνδεθώ  

 

Νομίζω ότι αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα

 

Μπορείς να κάνης ένα upload το αρχείο admin.php?

 

post-1332865-0-08284300-1478086858_thumb.jpgpost-1332865-0-41486000-1478086859_thumb.jpg

Edited by nicknet (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

πληροφοριακά, το error που λαμβάνετε όντως αφορά το πακέτο μεταφράσεων των ελληνικών (δοκιμασμένο σε 1.6.1.8).

 

Δοκίμασα να περάσω τα translations από το link του vlnvln και ενώ η 1.6.1.6 δεν δουλεύει, η 1.6.0.11 μετάφραση δουλεύει κανονικά.
Απλά μεταφέρεις τα νέα αρχεία στον φάκελο translations/el/

Το μήνυμα είναι το παρακάτω:

 

  • [PrestaShopException]
    Property PrestaShopLogger->message is empty
    at line 909 in file classes/ObjectModel.php904. }
    905.
    906. $message = $this->validateField($field, $this->$field);
    907. if ($message !== true) {
    908. if ($die) {
    909. throw new PrestaShopException($message);
    910. }
    911. return $error_return ? $message : false;
    912. }
    913. }
    914.ObjectModelCore->validateFields - [line 246 - classes/ObjectModel.php]ObjectModelCore->getFields - [line 487 - classes/ObjectModel.php]ObjectModelCore->add - [line 133 - classes/PrestaShopLogger.php]PrestaShopLoggerCore::addLog - [line 196 - controllers/admin/AdminLoginController.php] - [7 Arguments]AdminLoginControllerCore->processLogin - [line 161 - controllers/admin/AdminLoginController.php]AdminLoginControllerCore->postProcess - [line 178 - classes/controller/Controller.php]ControllerCore->run - [line 367 - classes/Dispatcher.php]DispatcherCore->dispatch - [line 47 - admin/ajax-tab.php]
    
Edited by iliasiovis (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μένα

έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα, προσπαθώ να κατεβάσω την μετάφραση από το λινκ που δώσατε παραπάνω αλλά μου κατεβάζει ένα gzip αρχείο με ένα αρχείο μόνο μέσα με το όνομα "el"

τι το κάνω αυτό? δεν θα έπρεπε να έχει περισσότερα αρχεία μέσα και να είναι .php

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έκανες σωστά unzip το αρχείο el.gzip.

 

Τα περιεχόμενα μέσα είναι 4 φάκελοι ( mails, modules, themes, translations) και συγκεκριμένα μας ενδιαφέρει ο φάκελος translations/el που έχει αρχεία php όπως είπες.

 

Φαντάζομαι ότι είσαι σε Windows υπολογιστή οπότε δοκίμασε το 7-Zip για να ξεπακετάρεις το αρχείο.

http://www.7-zip.org/

Link to comment
Share on other sites

ναι τελικά ήταν πιο μέσα ήθελε άλλο ενα κλικ

σε ευχαριστώ πολύ αφού αλλαξα το αρχείο /admin.php δούλεψε μια χαρά χρησιμοποίησα την έκδοσή 1.6.1.0 

Link to comment
Share on other sites

Meh, εχω και γω το ιδο προβλημα. Με εσωσε ο τσ απο το να κανω παλι εγκατασταση.

Λοιπον, μερικη λυση ειναι το να πας στη βαση, στο πινακα *configuration, στο row PS_LANG_DEFAULT και να βαλεις στο name το 1 (ή οποιο ειναι το id των αγγλικων).

Τωρα θα παω για μετρια λυση, οταν την φτιαξω θα απαντησω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα και απο μενα,

αντιμετωπιζω κι εγω το ιδιο προβλημα μονο στην μεταφορα απο τον server πχ σε local . Αυτο που εκανα ειναι να κανω copy paste τα translations απο μια προηγουμενη εκδοση εγκατεστημενη στο local στο site που μετεφερα απο το server και δουλευει κανονικα. Δεν γραφει σε κανενα log εντομεταφυ που χτυπαει αλλα τεσπα. 

 

Μια υποψία αν και δεν έχει σχέση άλλα δες κακού καλού

 

Μήπως πρέπει να δηλώσεις μέσα στη βάση το όνομα το site

πίνακας "_configuration"

name "PS_SHOP_DOMAIN" kai "PS_SHOP_DOMAIN_SSL"

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...