Jump to content
  • 0

Poprawa wydajności presta 1.6.0.9 lub optymalizacja serwera i php itp.


Harrry

Question

Witajcie,

 

Mamy problem od jakiś 10 dni sklep zaczął strasznie wolno się wczytywać, (cito-sklep.pl) nic dziwnego/nowego nie zainstalowaliśmy itp. 

 

Pytając pare osób stwierdzili, że można najpierw sprawdzić serwer, php, itp. bo ponoć wykorzystuje za mało ramu. 

Nie znam się na tym kompletnie i nie wiem jak i gdzie to przestawić. 

 

Człowiek, który zajmuje się nam oprogramowaniem prestashop proponuje na początek cos takiego :

"na współdzielonych hostach ustawić po 256mb (zamiast 128mb) na vps 1-3 GB" 

ponoć serwer nie jest poprawnie ustawiony pod prestę ;( 

 

Parametry serwera :

v3 Core + 4 GiB ramu 

serwer VPS bez direct admina 

serwer ovh 2014 classic 

 

Może macie jakieś pomysły jak to przyśpieszyć i jak to zrobić :)

Ruch w sklepie nie jest tak wielki by chodził tak wolno. 

Link to comment
Share on other sites

13 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Zrób zrzut ze wszystkich ustawień w panelu admina -> parametry zaawansowane -> Wydajność.

Mógłbyś też zamknąć sklep na chwilę w Obsłudze, i w pliku defines.inc.php ustawić define('_PS_MODE_DEV_', true); zamiast false i define('_PS_DEBUG_PROFILING_', false); na true, wgrać, włączyć stronę wkleić zrzuty z samego dołu strony prezentujące wydajność poszczególnych modułów. Wtedy może coś poradzimy.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Mamy odpowiedź, więcej nie potrzebuję.

 

Ustawienia dotyczące SMARTY:

 

Wybierz "Nigdy nie kompiluj ponownie plików szablonu" - pierwsze 3 wejścia: stronę główną, produkt i kategorię będą trwały nieco długo a później zobaczysz mocne przyspieszenie - pliki będą skompilowane i strona będzie ładować się znacznie szybciej.

 

Wymuszenie kompilacji to funkcja którą osobiście używam gdy pracuję na wersji sklepu w którym non stop coś zmieniam w kodzie lub szablonie - na sklepie dla Klientów zawsze miej włączoną opcję Nigdy nie kompiluj ponownie plików szablonu. Twój serwer za każdym razem mieli niepotrzebne dane.

Edited by hakeryk2 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Jeśli edytujesz to z poziomu presty i np dodajesz produkty lub zmieniasz ich opisy to nie musisz. Czyścić pamięć musisz np po wgraniu nowego lub edytowanego pliku szablonu, jakiegoś modułu czy coś. Wtedy ogólnie polecam ustawić na "skompiluj ponownie gdy coś zostało zmienione", wyczyścić pamięć, pochodzić po stronie chwilę i w ustawieniach ponownie zaznaczyć "Nigdy nie kompiluj ...".

 

Zaleciłbym przejście na PHP7 ale widzę, że masz nieaktualizowaną prestę więc póki co odradzam. Update również zalecam zostawić komuś kto sklep tworzył by również później sprawdził czy na PHP 7 wszystko działa poprawnie.

 

Możesz też poszukać genialnych wtyczek cacheujących typu http://jpresta.com/pl/home/1-page-cache.html jeśli znasz się cokolwiek na obsłudze VPS.

Edited by hakeryk2 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

No właśnie nie znam się na vps kompletnie tym bardziej, że mamy gówniany vps bez direct admina ;( 

No mamy zamiar zainstalować nową prestę i jak się da to i nowe php :) 

Narazie walczyłem bo to co jest przyspieszyć.

Ten serwer mamy do sierpnia 2017 ;( potem przejdziemy na jakiś lepszy z ssd i direct adminem dla lepszej i prtsorzej obsługi vps. 

 

no i jeszcze to chcę zrobić to powinno przyspieszyć może troszkę 

"na współdzielonych hostach ustawić po 256mb (zamiast 128mb) na vps 1-3 GB" 

 

Dzięki za pomoc i za sugestie. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ten vps nie jest zły jak na taki sklep, jest pewnie źle skonfigurowany a i sama presta też pewnie nie zoptymalizowana. Tym zajmują się komercyjnie już inne osoby na tym forum i możesz zapytać ile taka usługa by kosztowała - ja robię optymalizację ale sam dla siebie i niestety nie mam czasu robić tego komuś dodatkowo. Zamiast zmieniać serwer pomyśl nad wtyczką cacheującą - będziesz potrzebował ją tylko zainstalować i później zlecić komuś od VPS utworzenie dwóch zadań cron - jeden z czyszczeniem cache o np 2 w nocy i o 3 odpalenie komendy odbudowujący dodatkowy cache z wtyczki, którą poleciłem wyżej. U mnie na gorszym VPSie po tej wtyczce czasy spadły z 2000ms do 200-400 ms. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...