Jump to content

Εκτύπωση δελτίου αποστολής μέσω presta γίνεται?


Kefa

Recommended Posts

Καλημέρα. Όπως αναφέρω και στον τίτλο θα ήθελα να εκτυπώνω δελτίο αποστολής για την κάθε παραγγελία που έχει πέσει, σε Α4 και να έχει (περίπου) την παρακάτω δομή στοιχείων

 

https://s17.postimg.org/6ip97gq67/deltio_apostolis.jpg

 

Θα ήθελα να παίρνει "αυτόματα" όσα στοιχεία παρέχονται μέσω της παραγγελίας, αλλά να να υπάρχει δυνατότητα προσθήκης πληροφοριών (π.χ. αρ. αυτοκινήτου ή όπου αλλού χρειάζεται) ή επεξεργασίας των "αυτόματων"στοιχείων αν υπάρξει ανάγκη (π.χ. κάποιος έχει δώσει το όνομα του στα λατινικά).

 

Έχει φτιάξει/λειτουργεί κάποιος κάτι παρόμοιο? Υπάρχει κάποιο έτοιμο module?

 

Ευχαριστώ!

post-781143-0-29867100-1474149075_thumb.jpg

Edited by Kefa (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κάτι έτοιμο απ όσο γνωρίζω δεν υπάρχει. Μόνο κάποιο module αν φτιάξεις ή αν δεν έχεις τις τεχνικές γνώσεις, να αναθέσεις σε κάποιον άλλον να στο φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Δελτίο αποστολής είναι tricky καθώς δεν είναι μια απλή εκτύπωση A4. Από τα λίγα που γνωρίζω για δελτία αποστολής έχουν και λογιστικά κομματια και προϋπόθεσεις όπου πρέπει να πληρούν καθώς και αντίγραφα να δίνονται στην παράδοση. 

 

Διορθωσεμαι αν κάνω λάθος. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Νίκος ισχύει. Αλλά αυτό ισχύει γενικά για όλα τα παραστατικά. Απ' όσο ξέρω και τα τιμολόγια για να είναι 100% καλυμμένα πρέπει στο κάτω μέρος να φέρουν έναν μακροσκελή κωδικό. Λεπτομέρειες δυστυχώς δε θυμάμαι. Γενικά πάντως τα ΔΑ σιγά σιγά τείνουν προς εξαφάνιση, διότι το ΤΔΑ περιέχει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες που χρειάζονται για επικείμενο έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Δελτίο αποστολής είναι tricky καθώς δεν είναι μια απλή εκτύπωση A4. Από τα λίγα που γνωρίζω για δελτία αποστολής έχουν και λογιστικά κομματια και προϋπόθεσεις όπου πρέπει να πληρούν καθώς και αντίγραφα να δίνονται στην παράδοση. 

 

Διορθωσεμαι αν κάνω λάθος. 

Τώρα από όσο ξέρω κάνουν δουλειά τους με την φόρμα που έβαλα στη φωτό (εκτύπωση σε Α4) και συμπληρώνουν τα στοιχεία όπου χρειάζεται (ημερομηνία, ώρα,  σειρά & Νο δελτίου, προιοντα, στοιχεία πελάτη, και αριθμό απόδειξης της λιανικής-αν δεν κάνω λάθος). Οπότε αυτή η χειροκίνητη διαδικασία εκτός από κάποιο χρόνο μπορεί να δημιουργήσει και "λάθη" κατά την "μεταφορά" των στοιχείων από το presta στη φόρμα-δελτίο αποστολής. Όσον αφορά το κομμάτι της παράδοσης ισχύει (γίνεται εκτύπωση 2 φορές του δελτίου και ένα κρατάει το μαγαζί και το άλλο συνοδεύει τα πράγματα μαζί με την απόδειξη λιανικής).

Υ.Γ. Μου είπανε ότι είναι υποχρεωτικό να συνοδεύεται η παραγγελία από δελτίο αποστολής και ότι δεν είναι σωστό να υπάρχει μόνο η απόδειξη λιανικής (γιατί η απόδειξη λιανικής δεν αναφέρει τα είδη)....

Edited by Kefa (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Τώρα από όσο ξέρω κάνουν δουλειά τους με την φόρμα που έβαλα στη φωτό (εκτύπωση σε Α4) και συμπληρώνουν τα στοιχεία όπου χρειάζεται (ημερομηνία, ώρα,  σειρά & Νο δελτίου, προιοντα, στοιχεία πελάτη, και αριθμό απόδειξης της λιανικής-αν δεν κάνω λάθος). Οπότε αυτή η χειροκίνητη διαδικασία εκτός από κάποιο χρόνο μπορεί να δημιουργήσει και "λάθη" κατά την "μεταφορά" των στοιχείων από το presta στη φόρμα-δελτίο αποστολής.

Υ.Γ. Μου είπανε ότι είναι υποχρεωτικό να συνοδεύεται η παραγγελία από δελτίο αποστολής και ότι δεν είναι σωστό να υπάρχει μόνο η απόδειξη λιανικής (γιατί η απόδειξη λιανικής δεν αναφέρει τα είδη)....

 

Το νούμερο δελτίου νομίζω οτι πρέπει να έχει αλληλουχία από το προηγούμενο δελτίο αποστολής και  δεν πρέπει να γίνει λάθος σε αυτό, όπως είναι και αντίστοιχα και στο τιμολόγιο. 

 

Απλα τώρα γίνετε αυτή η συζήτηση ώστε άμα κάποιος αποφασίσει να το δημιουργήσει να ξέρει τις σωστούς παραμέτρους που πρέπει να λάβει υπόψιν ώστε το πρόσθετο να είναι λειτουργικό και αξιόπιστο. 

 

Μάθε αν μπορείς τι πρέπει να καλύπτει λογιστικά το δελτίο αποστολής. 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ μπακαλίστικο το να έχεις χειρόγραφο ΔΑ (ακόμη κι αν έχει μεταφερθεί ορθώς από το Presta) και δε γνωρίζω κατά πόσο σε καλύπτει σε περίπτωση ελέγχου (με το σκεπτικό ότι μπορείς στιγμιαία να μεταβάλλεις τα στοιχεία). Στην προηγούμενη απάντηση μου δεν αναφέρθηκα σε απόδειξη λιανικής (όπως αυτές που εκδίδουν σε επιχειρήσεις μαζικής εστίασης ή supermarket) αλλά σε ΤΔΑ (που έχουν και οι πελάτες λιανικής σε μεγάλες επιχειρήσεις με τη διαφορά ότι στο πεδίο της επωνυμίας πελάτη αναφέρεται η γενική ονομασία "Πελάτης λιανικής"). To order_conf που έρχεται με τα πλήρη στοιχεία της παραγγελίας γιατί δεν το εκτυπώνουν;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ μπακαλίστικο το να έχεις χειρόγραφο ΔΑ (ακόμη κι αν έχει μεταφερθεί ορθώς από το Presta) και δε γνωρίζω κατά πόσο σε καλύπτει σε περίπτωση ελέγχου (με το σκεπτικό ότι μπορείς στιγμιαία να μεταβάλλεις τα στοιχεία). Στην προηγούμενη απάντηση μου δεν αναφέρθηκα σε απόδειξη λιανικής (όπως αυτές που εκδίδουν σε επιχειρήσεις μαζικής εστίασης ή supermarket) αλλά σε ΤΔΑ (που έχουν και οι πελάτες λιανικής σε μεγάλες επιχειρήσεις με τη διαφορά ότι στο πεδίο της επωνυμίας πελάτη αναφέρεται η γενική ονομασία "Πελάτης λιανικής"). To order_conf που έρχεται με τα πλήρη στοιχεία της παραγγελίας γιατί δεν το εκτυπώνουν;

Δεν γράφεται τίποτα χειρόγραφα. Υπάρχει η φόρμα σαν αρχείο στο pc με όσα στοιχεία είναι "σταθερά" και συμπληρώνονται τα "κενά" (π.χ. είδος, ημερομηνία, σειρά και αρ. δελτίου) μέσω του pc ΠΡΙΝ γίνει εκτύπωση (αν είπα χειροκίνητα εννοούσα-μη αυτόματη συμπλήρωση από το presta, και όχι με "στυλό" πάνω στην Α4).

Edited by Kefa (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Ωραία επειδή βλέπω ότι είναι εφικτό (όπως αναφέρει ο φίλος (netplayerαλλά και ότι ίσως να υπάρχει ενδιαφέρον και από άλλους για τέτοιο module (όπως αναφέρει ο 01generator ) θα ρωτήσω περισσότερα στις 2/10 που θα πάω από την επιχείρηση ώστε να έχω-δώσω περισσότερες πληροφορίες και να δούμε "πιθανές λύσεις"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επανέρχομαι (λίγο καθυστερημένα) σχετικά με τις υπόλοιπες πληροφορίες...

Πληροφορίες πιο αναλυτικά.. Καταρχήν η παρακάτω φόρμα είναι αυτή που χρησιμοποιείται και καλύπτει (τουλάχιστον προς το παρόν) τις ανάγκες της συγκεκριμένης επιχείρησης, οπότε σαν "εικόνα-δομή" κάτι τέτοιο θέλουμε σαν τελικό αποτέλεσμα...

Πιο "αναλυτικά".. Εκεί που λέει logo να έχει το logo της επιχείρησης, εκεί που λέει στοιχεία επιχείρησης, να υπάρχουν (σταθερά) τα στοιχεία της σφραγίδας...

Πάνω μέρος Τόπος: να γράφει σταθερά μια πόλη... Ημ. & ώρα αν υπάρχει δυνατότητα να δίνει την ημερομηνία (και ώρα) "εξαγωγής" του δελτίου και όχι την ημερομηνία που έπεσε η παραγγελία, αλλιώς ας μένει κενό.. Σειρά κενό, Νο κενό.

Πιο κάτω, αρ.οχήματος. κενό, επωνυμία, διεύθυνση, πόλη & τηλ να τα τραβάει αυτόματα από την παραγγελία (με δυνατότητα επεξεργασίας).. τόπος φόρτωσης & προορισμού να γράφει έδρα μου/έδρα του & σκοπός διακίνησης να γράφει πώληση..

Όσον αφορά τα προιόντα να τραβάει αυτόματα τις ποσότητες και τα ονόματα, αλλά και να αφήνει την δυνατότητα επεξεργασίας (σε όνομα και ποσότητα), αλλά και προσθήκης "τρίτου" προιόντος (ίσως και την αφαίρεση κάποιου-λόγω έλλειψης π.χ.).

Κάτω να αναφέρει αθροιστικά τις ποσότητες και κάτω αριστερά να γράφει σταθερά το ΑΡ.ΑΠΟΔ.ΛΙΑΝ.ΠΩΛ. και αν γίνεται να τραβάει και εδώ την ημερομηνία, αλλιώς ας είναι κενό ώστε να γράφεται στην επεξεργασία..

 

Συγνώμη αν κούρασα, αλλά έπρεπε να τα πω αναλυτικά για να βοηθήσω όσο περισσότερο γίνεται τους developer..

 

Υ.Γ. Εφόσον είναι εφικτό να γίνει κάποιο module που θα δίνει αυτό που ζητάω, η εξαγωγή του συγκεκριμένου "δελτίου" θα γίνεται σε excel, ώστε να γίνει επεξεργασία/προσθήκη των πληροφοριών και μετά εκτύπωση αυτού?

 

deltio_apostolis.jpg

Edited by Kefa (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω (σε περίπτωση που δεν είναι ξεκάθαρο) ότι μιλάμε για ανάγκες μόνο δελτίου αποστολής και όχι τιμολογίου.

 

Αν είναι εύκολο 01generetor & netplayer, θα ήθελα να μου στείλετε inbox μια προσφορά σχετικά με το κόστος του παραπάνω module (εφόσον σας ενδιαφέρει να το φτιάξετε) και αν θα μπορεί να λειτουργήσει και σε πιο νέα έκδοση (τώρα έχουμε 1.5.5.0) σε περίπτωση αναβάθμισης του eshop σε πιο νέα έκδοση.

Αν χρειάζεστε περισσότερες πληροφορίες ή ότι άλλο, μπορούμε να μιλήσουμε και στο τηλ. για περισσότερες διευκρινήσεις.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Edited by Kefa (see edit history)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...