Jump to content

Σωστά Ελληνικά στο νέο Theme


geogian

Recommended Posts

Γεια σας 

είμαι νέος στο prestashop.

Στήνω ένα eshop. Έχω λύσει αρκετά προβλήματα διαβάζοντας και στο παρόν forum άλλα και με αναζήτηση στο google.

Αντιμετωπίζω όμως ένα πρόβλημα με τη μετάφραση των λεκτικών του θέματος που εγκατέστησα.

 

πχ η φράση  "Περισσότερες πληροφορίες" ενώ εμφανίζεται στο front σωστά, μέσα στον κώδικα υπάρχουν σύμβολα όπως

Περισσότερες πληροφορίες

 

Έχω βρει κι αυτό το post αλλα αναφέρεται στη χρήση του tiny html editor.

Βέβαια πρόσθεσα το entity_encoding: "raw",   αλλά δε βοήθησε γιατί τα κείμενα μετάφρασης του θέματος δεν χρησιμοποιούν τον html editor αλλά τον κλασσικό τρόπο από Localisation/Translations.

 

​Έχετε συναντήσει κάτι παρόμοιο?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα.

έχω εγκαταστήσει ενα νεο template στην εκδοση 1.6 και ορισμένα κειμενα μου τα εμφανιζει με διαφορετική γραμματοσειρά, ενώ καποια άλλα με διαφορετική.

Μπορώ από καπου να ρυθμίσω να χρησιμοποιείται η ίδια γραμματοσειρα παντού σε όλα τα κείμενα και τα μενου;

Ευχαριστω προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Το ένα θέμα διαφορετικό από το άλλο....

 

Γεια σας 

είμαι νέος στο prestashop.

Στήνω ένα eshop. Έχω λύσει αρκετά προβλήματα διαβάζοντας και στο παρόν forum άλλα και με αναζήτηση στο google.

Αντιμετωπίζω όμως ένα πρόβλημα με τη μετάφραση των λεκτικών του θέματος που εγκατέστησα.

 

πχ η φράση  "Περισσότερες πληροφορίες" ενώ εμφανίζεται στο front σωστά, μέσα στον κώδικα υπάρχουν σύμβολα όπως

Περισσότερες πληροφορίες

 

Έχω βρει κι αυτό το post αλλα αναφέρεται στη χρήση του tiny html editor.

Βέβαια πρόσθεσα το entity_encoding: "raw",   αλλά δε βοήθησε γιατί τα κείμενα μετάφρασης του θέματος δεν χρησιμοποιούν τον html editor αλλά τον κλασσικό τρόπο από Localisation/Translations.

 

​Έχετε συναντήσει κάτι παρόμοιο?

Λοιπόν για το δικό σου θέμα πρέπει να κάνεις track που εμφανίζετε το πρόβλημα και να διορθώσεις μέρος του κώδικα όπου οι προγραμματιστες τις prestashop η του module παρέλειψαv να κάνουν html_entity_decode()

 

Μπορεί να σε μπέρδεψα, μπορεί να μην κατάλαβες καν τι είπα...αλλά δεν μπορώ να το πω ποιο καλά το συγκεκριμένο θέμα χρειάζεται κάποιες γνώσεις.

 

 

Καλησπέρα.

έχω εγκαταστήσει ενα νεο template στην εκδοση 1.6 και ορισμένα κειμενα μου τα εμφανιζει με διαφορετική γραμματοσειρά, ενώ καποια άλλα με διαφορετική.

Μπορώ από καπου να ρυθμίσω να χρησιμοποιείται η ίδια γραμματοσειρα παντού σε όλα τα κείμενα και τα μενου;

Ευχαριστω προκαταβολικά!

Για εσένα... η γραμματοσειρα όπου θα χρησιμοποιεις πρέπει να υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες για να είναι παντού ίδια. 

Προτείνω την Open Sans της Google όπου είναι και δωρεάν. Θα πρέπει να την κάνεις εγκατάσταση και να αλλάξεις css κώδικα.

Μπορεί να μην γνωρίζεις css κώδικα...αλλά έτσι διορθώνετε το πρόβλημα σου. Μερικά themes έχουν αναπτύξει φιλικό περιβάλλον για fonts αλλά χρειάζονται πάλι βασικές γνώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Βασικές γνώσεις css εχω, απλα με prestashop ξεκίνησα τελευταία να ασχολούμαι και δεν εχω εμπειρία.

 

Δηλαδη πρεπει να κατεβάσω την συγκεκριμένη γραμματοσειρά και να την κανω εγκατάσταση στο presta οπως πχ ενα module;

 

Και μετα να πειράξω καποιο αρχειο css μεσα στο template;

Link to comment
Share on other sites

όχι η εγκατάσταση font γίνετε με διάφορους τρόπους αλλά σίγουρα όχι σαν module.

 

Ενα απλο search στο google css install font family θα βοηθήσει. 

 

Όπως και να έχει ξεκίνα ένα νέο thread για το πρόβλημα όπου αντιμετωπίζεις γιατί σε αυτό το thread το έχει ξεκινήσει για άλλο πρόβλημα ο φίλος μας ο geogian

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...