Jump to content
  • 0

Jak ponowić płatność Payu? Jaki link do ponownej płatności


hakeryk2

Question

Witam,


 


Mam pytanie które zadaje mi również gro moich Klientów. Jak ponowić płatność Payu gdy się ją anulowało lub została ona przerwana? 


Wielu Klientów się o to denerwuje, że w mailu jest tylko status płatności natomiast nie da się ponowić płatności gdy się ją przerwało. Czy jest jakaś możliwość ponownego opłacenia zamówienia? Nie muszę mówić jak frustrujące jest ponowne zamawianie. Jest to przecież podstawowa funkcjonalność płatności internetowych ...


 


Ponadto pytanie dodatkowe: czy da się ręcznie wygenerować link do płatności Payu?


 


Korzystam z najnowszej wersji oficjalnej wtyczki PayU.


 


Pozdrawiam.


Link to comment
Share on other sites

38 answers to this question

Recommended Posts

  • 1

To chyba trzeba zwołać niezależnych twórców i niech pobawią się z API - z chęcią kupię dobry moduł, który pozwoli Klientom lepiej operować płatnością. To jest tragiczne po prostu i wiele zamówień przez to się traci.

 

Zamawiając coś np na mypresta.eu można sobie dowolnie ponawiać płatność, ale tam widzę jest mocno zmieniony cały panel zamówień.

Edited by hakeryk2 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Żaden ze znanych mi modułów płatności elektronicznych nie ma opcji ponownej płatności.

Problemem jest wadliwa konstrukcja modułów payu czy przelewy24, które mimo braku płatności zapisują zamówienie tylko z jakimś tam dziwacznym statusem.

Prawidłowo jest to zrobione w paypalu. Zamówienie zostaje zapisane tylko jeśli z API paypala dostajemy zwrot "status płatności OK".

Czyli brak płatności = brak zamówienia.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Zamawiając coś np na mypresta.eu można sobie dowolnie ponawiać płatność, ale tam widzę jest mocno zmieniony cały panel zamówień.

 

A to to, to już domowa robota Vekii :) i z nim się kontaktuj w temacie ewentualnej modyfikacji.

Ale moim zdaniem to jakaś paranoja tworzyć zamówienie z płatnością elektroniczną bez tej płatności.

Użytkownicy payu i przelewy24 powinni pisać do support swoich operatorów o poprawienie modułów. W końcu to oni trzepią kasę na Was i powinno im zależeć na prawidłowym działaniu transakcji.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

No ale niekoniecznie musi być tak - wystarczyłoby przecież, żeby w linku potwierdzającym zamówienie była informacja o tym, że oto prosimy to ja Twój link do płatności, jak zapłaciłeś to spoko, jak nie to masz tutaj sobie kliknij i zapłać jeszcze raz. Ba, nawet mógłby być to kolejny email po potwierdzeniu zamówienia no i żeby w w panelu dało się to odnaleźć. Zamówienie może już zostać - ważne, żeby je można było ponownie skądś opłacić. To nie może być aż tak trudne.

 

Zgłoszę to do Payu.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Oczywiście, że tak powinno być.

Jeśli moduł dopuszcza powstanie zamówienia bez płatności, to powinna być opcja ponowienia płatności, albo jak w paypalu nie ma kasy, nie ma zamówienia :)

No bo co robić z takim niezapłaconym zamówieniem?

Tylko do kibla się nadaje.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

najnowszy modul prestacafe ma taka opcje ponawiania

Mówisz o tym? https://prestacafe.pl/pl/15-modul-payu-dla-prestashop-rok-wsparcia.html - W sumie spoko tylko ciekawe czy jest opcja utworzenia lub wybrania własnych szablonów wiadomości, które mają być wysłane do Klienta. Ponadto trochę drogo jak za moduł płatności no ale. Dzięki za info - zastanowię się nad tym.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

To niestety dyskwalifikuje tą wtyczkę od tego dostawcy jak dla mnie. Ponadto dziwi mnie też fakt, że wtyczka oficjalna nie możliwości automatycznej aktualizacji ale to temat na inny wątek.

 

Dziwne, ostatnio się z nimi kontaktowałem przez [email protected] a dziś dostaję info, że message return to sender ... 

 

This message was created automatically by mail delivery software.

A message that you sent could not be delivered to one or more of its
recipients. This is a permanent error. The following address(es) failed:

 

[email protected]

Edited by hakeryk2 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Dzień dobry,

 

Dziękujemy za sugestie z Państwa strony, są one dla nasz bardzo ważne. W przypadku PayU proces płatności jest asynchroniczny i po złożeniu zamówienie w PayU poprzez API  w odpowiedzi zwracamy tylko informację o tym, czy przyjęliśmy zamówienie do realizacji. Powiadomienia o zmianie statusów zamówienia wysyłana jest poprzez system notyfikacji.

 

Wstępnie przygotowaliśmy wersję pluginu z obsługą ponowień zamówień https://github.com/PayU/plugin_prestashop/blob/retryPayment/README.PL.md

 

Zachęcam do testów ale proszę nie używać jeszcze tej wersji w systemach produkcyjnych, bo wiemy o kilku błędach oraz brak jeszcze lokalizacji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0

No teraz to mi zaimponowaliście :) Zabieram się za testy. Nawet nie wiecie ile ogólnie zamówień mi odpadło z tego tytułu a Wam odpadły prowizje. 

 

Moja dodatkowa uwaga jest taka, że fajnie byłoby mieć możliwość ustawienia dodatkowej płatności jako Raty PayU. Tzn na liście dostępnych metod płatności byłaby standardowa płatność PayU oraz dodatkowa Raty PayU.  

 

W obecnej formie Klienci są nieco skołowani, że muszą zamówić i przejść do płatności i dopiero wybrać raty. Nie mówię już o tym ile zamówień trzeba było anulować ponieważ Klienci otrzymali negatywną odpowiedź na wniosek...

 

EDIT

 

Po wgraniu paczki zip w Modułach wywaliło mi błąd

 

[PrestaShop] Fatal error in module file :***\modules\payu\upgrade\upgrade-2.5.0.php:
Call to private method PayU::addNewOrderState() from context ''
 
 
Następnie musiałem ręcznie wywalić folder payu z folderu modules by ponownie mieć możliwość wejścia do panelu wtyczek. 
Moja wersja to 1.6.1.4
Edited by hakeryk2 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ok, teraz poszło. Wersja w panelu pokazuje się jako 2.5.0 więc powinno być ok. Natomiast moje spostrzeżenia (testowane na localhost):

 

- status zamówienia mógłby się automatycznie zmieniać na "Anulowane" gdy Klient opuści stronę płatności bez dokończenia jej. Po prostu funkcjonalność traci swój sens gdy to pracownik miałby zmieniać w statusie zamówienia na "Anulowane" lub Klient miałby odczekać X czasu by zamowienie zostało anulowane. A tak to sobie status stoi ciągle na "Płatność PayU rozpoczęta".

 

- Zamówienie widnieje w panelu administracyjnym w momencie gdy Klient kliknął na "Potwierdź zakup" i przeszedł do płatności na stronie PayU jednak jeszcze ich nie dokończył. Fajnie by było jeśli jednak to zostałoby zrobione (dla przykładu dziś miałem 3 zamówienia w których Klientce wniosek za raty PayU nie przeszedł). Czy jest to aż tak trudne do wykonania w Preście od strony programistycznej? To, że presta otrzyma info o tym, że zamówienie jest poprawnie opłacone i dopiero wtedy puścić je do sprzedawcy?

 

W sumie też fajnie by było gdyby w mailu "Płatność PayU rozpoczęta" był link do płatności - niezależnie od tego czy płatnosć się udała już czy nie - to weryfikowałoby bezpośrednio PayU po wejściu w link.

 

Odnośnie asynchroniczności - skąd bierze się to, że status płatności raz zmienia na zaakceptowany się w kilka sekund a często gęsto nawet po pół godziny? Testowane na kilku różnych serwisach i serwerach. Obawiam się, że nawet gdy status płatności w API byłby na CANCELED lub REJECTED to nadal mielibyśmy stary status w sklepie czyli "Oczekiwanie na płatnośc" i dopiero z pewnym opóźnieniem poszłoby to do presty. 

 

Ogólnie doceniam, że wypuszczacie poprawki i słuchacie sprzedawców, rozumiem, że na głowie macie całą armię innych spraw więc nie oczekuje niczego od razu. Powodzenia w pracy i czekamy na kolejne zmiany :)

Edited by hakeryk2 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Zacznę od końca czyli od asynchroniczności.

Jeżeli status płatności zmieni się w systemach PayU to od razu wysyłane jest powiadomienie do sklepu o zmianie i tutaj nie ma żadnych opóźnień więc jeżeli w PayU status zmieni się na CANCELED to od razu w preście zmieni się status zamówienia wybrany w panelu.

 

Płacąc jakimś kanałem płatności (bank, karty, raty) żeby PayU wysłało powiadomienie do sklepu o zakończonej transakcji musi zajść wiele czynników, które nie zawsze są natychmiastowe tylko mogą trwać jakiś czas i może to być kilka sekund ale może to też trwać kilka godzin.

 

Odnośnie testowania wtyczki płatniczej nie można tego zrobić na localhost (wtedy tylko przetestujemy składanie zamówienia w PayU). Należy robić to z publicznego adresu żeby możliwa była komunikacja z PayU do sklepu (powiadomienia o zmianie statusów orderów)

 

Automatyczna zmiana statusu na Anuluj po opuszczeniu strony płatności - nie można tak zrobić bo nie jesteśmy w stanie wykryć, że ktoś zamknął stronę. Zamówienie jest auto anulowane po 10 dniach. Anulowanie może być szybsze, np. ktoś zapłacił kartą ale autoryzacja się nie udała.

Anulowanie faktycznie można wymusić z poziomu panelu Presty ale tylko kiedy status jest NEW lub PENDING ale nie zawsze zadziała.

 

Zamówienie w preście pojawia się gdy PayU jest COMPLETED - płatność to kolejny krok w procesie zamówienia w preście, najpierw ktoś tworzy zamówienie a potem je opłaca.  Dodatkowo widzę kilka konkretnych problemów np. stany magazynowe, ktoś dzwoni i chce porozmawiać o zamówienie a go nie ma w preście, itp.

 

Linki do płatności w mailu - system PayU ma pewien model, który narzuca pewne działania i jeżeli ktoś rozpoczął już płatność to drugi raz już nie może wykorzystać linku, który otrzymuje po OrderCreateRequers.

 

Podsumowując. Wiemy, że proces ponawiania płatności nie jest idealny ale musi się wpasować w proces PayU związany z cyklem życia http://developers.payu.com/pl/restapi.html#notifications

Do tego nie może zajść sytuacje, że ktoś zapłaci dwukrotnie za to samo zamówienie, może też się okazać, że taka forma ponawiania zamówień w praktyce nie sprawdza się i przytwarza więcej problemów niż zysków wtedy zostanie po prostu usunięta z wtyczki.

Edited by PayU (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Na samym początku: dzięki za obszerną wypowiedź. Mogę wyjść na czepialskiego ale po prostu przenoszę swoje doświadczenia i doskonale zdaję sobie sprawę, że rozmawiam z osobą, która ma znaaaacznie większą wiedzę na temat mechanizmów w PayU :)

 

 

 

Jeżeli status płatności zmieni się w systemach PayU to od razu wysyłane jest powiadomienie do sklepu o zmianie i tutaj nie ma żadnych opóźnień więc jeżeli w PayU status zmieni się na CANCELED to od razu w preście zmieni się status zamówienia wybrany w panelu.

 

Testowałem na kilku serwisach i serwerach często gęsto sprawdzając saldo w PayU na koncie wpłata już była zaksięgowana i płatność uznana za zakończoną natomiast w sklepie ciągle widniał status oczekujący. Tak przez 30 min. Tak więc odpowiedzią na moje wątpliwości jest fragment o tym, że samo przetwarzanie też trochę schodzi i pomimo tego, że jest już to na koncie to nie do końca transakcja jest w pełni zaakceptowana.

 

 

 

Automatyczna zmiana statusu na Anuluj po opuszczeniu strony płatności - nie można tak zrobić bo nie jesteśmy w stanie wykryć, że ktoś zamknął stronę. 

 

Szkoda.

 

 

 

Zamówienie w preście pojawia się gdy PayU jest COMPLETED - płatność to kolejny krok w procesie zamówienia w preście, najpierw ktoś tworzy zamówienie a potem je opłaca.  Dodatkowo widzę kilka konkretnych problemów np. stany magazynowe, ktoś dzwoni i chce porozmawiać o zamówienie a go nie ma w preście, itp.

 

W sumie racja. Teraz dotarło do mnie, że nawet gdy ktoś będzie miał problem z płatnością to mogę później telefonicznie lub mailowo zmusić go do innej formy płatności bądź też pobrania itp. Z drugiej strony pojawia się jednak porzucenie zamówienia przez Klienta sfrustrowanego nieudaną płatnością.

 

 

 

Linki do płatności w mailu - system PayU ma pewien model, który narzuca pewne działania i jeżeli ktoś rozpoczął już płatność to drugi raz już nie może wykorzystać linku, który otrzymuje po OrderCreateRequers.

Tak też wiele osób myślało, że jest to po prostu spowodowane wewnętrznym modelem działania PayU i nie będzie to takie proste. 

 

Tak czy siak - dzięki za odpowiedź i rozwianie pewnych wątpliwości. Z mojej strony fajnie by było gdyby można było dodać osobną płatność dla rat Payu (włączaną w konfiguracji modułu) i to tyle. Pozdrawiam i życzę miłej pracy.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ktoś już z tego korzysta w swoim sklepie co udostępniło payU na github??

 

Zainstalowałem, testuję. Na razie widzę, poprawę, że status widnieje długo jako "nowy" po za tym nie zauważyłem opcji wybrania płatności jeśli ktoś ma konto w payU (zawsze było po prawej stronie).

Jak ponownie wysłać link do płatności kupującemu jeśli wyjdzie w trakcie robienia płatności? Kupujący to gość (mamy takich ponad 50%), robią zakupy bez rejestracji.

 

 

Edit.  Dostałem dziś podpowiedź od supportu payu odnośnie braku powiadomień o zmianie statusu. Wysłałem im strukture z basy danych tabeli ps_order_payu_payments. Kazali mi wykonać zapytanie: 

 
ALTER TABLE ps_order_payu_payments ADD ext_order_id VARCHAR(64) NOT
NULL AFTER id_session
 
Nie chcę zrobić "zwiechy" sklepu więc nic nie grzebie. Nie do końca wiem co mam zrobić.
Edited by bialy622 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ponawiam pytanie. Zainstalowałem moduł, który udostępniliście w tym poście. Wszystko jest skonfigurowane prawidłowo. Zamówienia przechodzą.

Co mam zrobić, (lub co ma zrobić kupujący) gdy kupujący (gość) zrobił pomyłkę w trakcie robienia płatności? Status widnieje ciągle jako aktywny.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

(...) po za tym nie zauważyłem opcji wybrania płatności jeśli ktoś ma konto w payU (zawsze było po prawej stronie).(...)

 

Nie bardzo rozumiem tego.

 

 

(...) Jak ponownie wysłać link do płatności kupującemu jeśli wyjdzie w trakcie robienia płatności? Kupujący to gość (mamy takich ponad 50%), robią zakupy bez rejestracji.

 

Zawsze należy takiego użytkownika kierować poprzez stronę index.php?controller=guest-tracking, na której użytkownik poda dane zamówienia (otrzymał je w mailu) i tam będzie miał guzik do ponowienia płatności.

 

Warunki jakie muszą być spełnione żeby ponowić płatność są opisanie na https://github.com/PayU/plugin_prestashop/tree/retryPayment#ponowienie-p%C5%82atno%C5%9Bci

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Dziękuje za wyjaśnienie, sprawdzałem, przycisk się pojawił, działa!

Odnośnie zniknięcia prawej kolumny z płatnością przez konto PayU w testowanym module. Otóż. W poprzednim module, który miałem zainstalowany. wersja 2.2.2. Oprócz wyboru banków czy kart, po prawej stronie ekranu była kolumna dla posiadaczy osób prywatnych konta payu. Po prostu osoba, która posiada swoje konto w payU mogła się zalogować i zapłacić. W tym nie ma tej możliwości.

 

Klient zrobił zakupy, dokonał płatności. Otrzymaliśmy meila o wpłacie, jednak status przez godzinę wisiał jako "Płatność PayU rozpoczęta" Nie czekając sami go zmieniliśmy na "zaakceptowaną" (w module statusy są odpowiednią przypisane). Coś jest nie tak skonfigurowane?

Edited by bialy622 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

 

 

Klient zrobił zakupy, dokonał płatności. Otrzymaliśmy meila o wpłacie, jednak status przez godzinę wisiał jako "Płatność PayU rozpoczęta" Nie czekając sami go zmieniliśmy na "zaakceptowaną" (w module statusy są odpowiednią przypisane). Coś jest nie tak skonfigurowane?

Wszystko jest ok wg zapewnień PayU. Wszystko dzieje się asynchronicznie i gdy API wyśle info, że wpłata jest w pełni zatwierdzona wtedy też wysyła potwierdzenie... co jest troch dziwne bo PayU jednak płatność zaakceptowana pojawia mi się znacznie wcześniej niż w preście. Też tak mam, że często sam ręcznie zmieniam na zaakceptowane. Może jakoś w przyszłości to zostanie usprawnione.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0

 

Odnośnie zniknięcia prawej kolumny z płatnością przez konto PayU w testowanym module. Otóż. W poprzednim module, który miałem zainstalowany. wersja 2.2.2. Oprócz wyboru banków czy kart, po prawej stronie ekranu była kolumna dla posiadaczy osób prywatnych konta payu. Po prostu osoba, która posiada swoje konto w payU mogła się zalogować i zapłacić. W tym nie ma tej możliwości.

 

Przypuszczam, że włączona jest opcja "Wyświetlenie metod płatności" (https://github.com/PayU/plugin_prestashop#wy%C5%9Bwietlenie-metod-p%C5%82atno%C5%9Bci) czyli metody są wyświetlane na stronie sklepu i po wybranku banku następuje od razu przekierowanie do banku.

 

Przed wprowadzeniem tej opcji lub w przypadku gdy jest ustawiona na "Nie" następowało przekierowanie na stronę PayU gdzie była możliwość wyboru banku oraz zalogowania się do konta PayU.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Co jeszcze zauważyłem.. Mianowicie przy zamówieniu w tabelce payU Orders (Data utworzenia, Data aktualizacji, PayU, OrderId, PayU - ExtOrderId, Payu - Status, Akcja) jest teraz pusto, być może to jest przyczyną braku zmian statusu?

 

EDIT:

 

Czy ktoś pomógł by mi dodać zapytanie w bazie danych:

 

ALTER TABLE ps_order_payu_payments ADD ext_order_id VARCHAR(64) NOTNULL AFTER id_session
 

??

Brakuję mi tej kolumny i przez to nie zmieniają się automatycznie statusy.

Edited by bialy622 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Wchodzisz po prostu do swojej bazy przez PHP My Admin, wybierasz swoją bazę, z menu u góry wybierasz "SQL" i wklejasz ten kod w pole i klikasz "Wykonaj".

Dzięki hakeryk2, pomogło. Nie musiałem nic więcej robić. Statusy już same się zmieniają. Kontakt z supportem z payu naganny. Wygląda na to, że w najbliższym czasie będzie musiała być wykonana przesiadka na inny system obsługi płatności.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Podbiję temat ponieważ ostatnimi czasy mam coraz więcej błędnych transakcji i rozpoczętych. Mam pytanie do developera - skoro wtyczka dodaje panel na podstronie zamówienia to czy nie dałoby się w nim dorobić buttona, który gdy płatność jest rozpoczęta wysyłałby zapytanie o to czy transakcja została ukończona. Gdzieś około 3 na 10 transakcji jest zakończonych ale w preście się nie zmieniają, tak jakby request raz wysłany który nie dotarł już nigdy ponownie nie zostanie nadany i trzeba wchodzi na secure.payu.pl by sprawdzić czy płatność weszła. Przycisk po prostu sprawdziłby jeszcze raz czy może aby na pewno transakcja się skończyła i zmieni status w preście na płatność zaakceptowana.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Dzień dobry,

po aktualizacji modułu PayU do najnowszej wersji zniknęła jedna z bardzo przydatnych funkcji. Do tej pory informacje dot. płatności PayU (cart ID, order ID) były wysyłane jako wiadomość od klienta w mailu o nowym zamówieniu w sklepie. Po aktualizacji niestety te informacje już nie są wysyłane mailowo. Czy jest możliwość dodania informacji o Id płatności i Id koszyka do maili wysyłanych ze sklepu?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Witajcie użytkownicy oraz @PayU
Mam pytanie odnośnie dodatku: https://github.com/PayU-EMEA/plugin_prestashop który jest na Woocommerce.
Czy istnieje również takie rozwiązanie na Prestashop, tak aby klienci dostawali emaila z buttonem i możliwością zapłaty za produkt? 
Często dzieje się tak, że klient po kliknięciu "Zamawiam" zamyka przeglądarkę z myślą, że link przyjdzie na maila ( i np. zamówienie opłaci sobie będąc w domu z karty lub inny scenariusz). Czyli pomija ostatni punkt i zapłatę. Link w wiadomości email załatwiłby ten problem.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
On 6/30/2022 at 12:46 PM, PayU said:

@kreatywneprojektowan trochę czasu minęło ale wydaliśmy nowy plugin 3.2.X, który umożliwia ponowienie płatności bez wzglądu na status oraz w mailu przy metodzie płatności jest link do ponowienia.

Świetna informacja. Czy zaktualizowany plugin wyświetli teraz u klienta w mailu po złożeniu zamówienia z automatu opcje ZAPŁAĆ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
On 9/23/2022 at 1:13 PM, kreatywneprojektowan said:

Świetna informacja. Czy zaktualizowany plugin wyświetli teraz u klienta w mailu po złożeniu zamówienia z automatu opcje ZAPŁAĆ?

Presta nie daje dużych możliwości żeby ingerować w treść maila za pomocą hook-ów a modyfikowanie szablonów nie wchodziło w grę. Dodaliśmy takiego linka przy informacji o płatności.

image.thumb.png.5db81859a42ca614089aacfe45a2ba5a.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
10 hours ago, PayU said:

Presta nie daje dużych możliwości żeby ingerować w treść maila za pomocą hook-ów a modyfikowanie szablonów nie wchodziło w grę. Dodaliśmy takiego linka przy informacji o płatności.

image.thumb.png.5db81859a42ca614089aacfe45a2ba5a.png

Bardzo fajna opcja. Zawsze można wyedytować na własną rękę email i dodać informacje, że tam się właśnie klika, dziękujemy! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...