Jump to content

nu trimite email


Recommended Posts

Am lipsit cateva zile.

Rezolvarea mea este urmatoarea: renunta la phpmail si foloseste SMTP.
Phpmail este mult prea dependent de hachitele hosting-ului, ideea e sa fii cat mai independent de hosting, mai ales cand vine vorba de mail la un magazin.

Cu fisierul tools/swift/Swift/Connection/SMTP.php din 1.3. RC3 sau RC4, se utilizeaza un server de smtp propriu sau public cunoscut (de exemplu gmail).

Pentru gmail, setarile sunt:

Preferences/E-mail

"Set my own SMTP parameters. For advanced users ONLY"

SMTP server: smtp.gmail.com
SMTP user: "adresa integrala [email protected]"
SMTP password: parola gmail
Encryption: TLS (desi gmail spune SSL, nu merge decat TLS !)
Port: 465

De asemenea, pe contul de gmail respectiv se activeaza obligatoriu din optiuni IMAP/POP3 !

Daca ai posibilitatea sa folosesti un server SMTP propriu e si mai bine pentru ca poti controla traficul si erorile pe log-uri.

Fisierul tools/swift/Swift/Connection/SMTP.php din 1.3. RC3 sau RC4 se poate pune si in v 1.2.5 unde altfel SMTP NU merge! (fisierul SMTP.php original din 1.2.5 este gresit).

De asmenea, la Preferences/Contact, e-mail-ul de contact recomand sa fie acelasi [email protected] sau acelasi cu contul de server SMTP utilizat (chestiuni de securitate, e mai lunga explicatia). Pentru cine este obisnuit cu clienti de mail gen outlook, eudora, etc, se poate folosi bine mersi gmail ca server IMAP.

Succes,

Link to comment
Share on other sites

Din pacate dupa cate stiu, yahoo nu are pop3/imap/smtp gratuit. Numai yahoo premium ofera asta (doar daca nu s-a mai schimbat ceva de cand nu m-am mai uitat prin conturile de yahoo). Deci... gmail sau server propriu, si cred ca mai sunt cateva ramasite din trecut care ofera pop3/imap gratuit.
Incearca un "free imap server" pe google.

Succes,

Link to comment
Share on other sites

salut. am si eu o problema asemanatoare, adica nu stiu sa trimit email-uri catre "client" (magazinul mai are mult pana de deschide, acum doar invat)
inca de la instalare am configurat smtp-ul dar "clientul" nu primeste nimic pe mail (nici daca isi schimba parola)
am instalat Mail Template Editor v1.0 si Mail alerts v2.2 dar nu ma descurc.
ce module trebuie instalate ?
va multumesc !

Link to comment
Share on other sites

sal, fa-ti cont (email) pe gmail pe care-l foloseti la setarile smtp:
Pentru gmail, setarile sunt:

Preferences/E-mail

“Set my own SMTP parameters. For advanced users ONLY”

SMTP server: smtp.gmail.com
SMTP user: “adresa integrala [email protected]
SMTP password: parola gmail
Encryption: TLS (desi gmail spune SSL, nu merge decat TLS !)
Port: 465

si instalezi Mail alerts v2.2
eu asa am facut si merge

http://magazinusi.ro/

Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru raspunsul rapid.
asa am incercat si eu si cu mail alerts 2.2 instalat (iar in casuta de la mail alers am mailul clientului)

2zfq591.jpg

p.: folosesc PS versiun 1.2.5.0 pe un host free (dar nu are importanta hostul daca am setat smtp)

Link to comment
Share on other sites

in casuta de la mail alers pune email-ul cu care te loghezi in admin (primul-si daca mai vrei mai poti pune)
cand un client isi face cont la tine pe mag ai vine email automat pe email-ul cu care si-a facut cont
si la parola (smpt) pune parola cu care te loghezi pe gmail.

acum am vazut ce versiune folosesti. din cate stiu nu merge smtp pe 1.2.5

http://www.prestashop.com/forums/viewthread/53437/instalare_configurare_i_upgrade/functia_search_nu_regaseste_toate_produsele

http://magazinusi.ro/

Link to comment
Share on other sites

aha, multumesc pentru timpul acordat.
fie astept versiunea 1.3 finala fie incerc si versiunile mai vechi.
daca mai aparat noutati va anunt.

p.s: am incercat cu versiunea 1.0 si 1.3RC6, dar fara sa mai instalez module, doar cu Test your e-mail configuration (din administrare sau din faza de instalare) rezultatul = pierdere de vereme.
pe forum phpBB a mers cu gmail pe PS nu inteleg ce are, momentan renunt.

Link to comment
Share on other sites

Se rezolva asa:

Copiaza fisierul "tools/swift/Swift/Connection/SMTP.php" din vers 1.3. (oricare RC) si pune-l in locul lui SMTP.php din vers. 1.2.5 si merge totul (SMTP.php din 1.2.5 este gresit). Si inca odata atentie: pentru gmail se foloseste TLS (nu SSL).

A, inca ceva: NU folositi nici macar in 1.3 (eu am incercat pana la RC3) testul de mail !! Nu merge, blocheaza chiar instalarea. Dar merge bine mersi dupa instalare (cu inlocuirea de mai sus).

Succes,

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare.
Am si eu o problema cu emailul .. in sensul ca EU nu primesc email cand se da o comanda... clientul primeste in schimb 2 emails.
Am incercat sa fac cu cont de gmail dar asa nu ajunge nimica nici la client :)
Am pus SMTP de la domeniu si asa merge... dar numai la client, eu nu primesc nimica :)
Am modificat si fisierul SMTP.php cu cel din ultima versiune .. si tot nimica.
Mentionez ca folosesc PS 1.3.1.
Stie careva care sa fie buba?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...