Jump to content

Nu primesc noua parola


Recommended Posts

Salutare,

 

Am si o problema si sper sa gasesc rezolvarea aici. Sunt noul administrator al site-ului www.opticpartner.ro. Site-ul era facut dupa un alt mail, iar eu am intrat in setari, am schimbat mailul si parola. Din cauza agitatiei din pacate am uitat parola, dau parola uitata, introduc adresa de email, dar nu primesc nici un mail cu parola resetata.

 

Cum sa fac? Nu pot sa cred ca am pierdut site-ul dintr-o prostie si nu inteleg de ce prestashop nu imi trimite parola pe mail.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am si o problema si sper sa gasesc rezolvarea aici. Sunt noul administrator al site-ului www.opticpartner.ro. Site-ul era facut dupa un alt mail, iar eu am intrat in setari, am schimbat mailul si parola. Din cauza agitatiei din pacate am uitat parola, dau parola uitata, introduc adresa de email, dar nu primesc nici un mail cu parola resetata.

 

Cum sa fac? Nu pot sa cred ca am pierdut site-ul dintr-o prostie si nu inteleg de ce prestashop nu imi trimite parola pe mail.

Salutare,

Te-ai interesat sa vezi daca se pot trimite email-uri de pe serverul pe care este gazduit site-ul?

De asemenea, daca ai acces la baza de date sau la FTP iti poti schimba parola.

Link to comment
Share on other sites

Bun,

site-ul este gazduit la nxthost deci nu este in presta cloud.

 

daca nu primesti mail de recuperare a parolei sigur e ceva gresit in configuratie.

pentru a putea intra in BO trebuie sa stii ce email este asociat magazinului si care sunt userii, mai exact adresele de email ale lor.

 

Daca ai acces la cPanel trebuie sa intrii in phpMyAdmin si sa selectezi daza de date folosita.

Daca nu stii exact care e baza de date curenta (folosita) atunci trebuie sa intri cu file manager (tot din cPanel) in fisierul de configurare Presta care este in --root--/config/settings.inc.php  si acolo vei vedea baza de date utilizata precum si user/pass de bd.

 

... si sa ne intoarcem la phpMyAdmin

in baza de date curenta ai o tabela ps_configuration acolo ai un camp PS_SHOP_EMAIL care tine adresa magazinului.

dar de fapt ceea ce te intereseaza pe tine cu adevarat este ps_employee unde sunt tinuti userii de BO

verifica daca acolo este si mailul tau, daca nu este introdu-l (modifica un profil deja existent) fara sa-ti faci probleme de parola

si pe urma da-i recuperare parola din fereastra de logare pentru acea adresa de mail.

 

 

... si pe urma ne zici si noua daca ai reusit :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...