Jump to content

Χρεώσεις μεταφορικών και αντικαταβολής


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θέλω να περάσω χρεώσεις στην μεταφορική αναλόγως τα κιλά του προϊόντος ή τις διαστάσεις.

Έχω βρεί στο forum πως να ξεχωρίσω Αθήνα με Επαρχία. Να πώ ότι η εταιρία είναι ACS (δεν κάνω διαφημιση) απλά σε περίπτωση που κάποιος γνωρίζει κάτι extra.

 

Επίσης θα πρέπει να βάλω και διαφορετική χρέωση όταν η πληρωμή είναι με αντικαταβολή.

 

Γνωρίζει κάποιος τα βήματα να μου πει πως δουλέυει όλο αυτό?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Το βρήκα και εγώ αυτό και έχω αρχίσει να το δουλεύω. Επίσης ένα άλλο που με έχει βοηθήσει αρκετά είναι και αυτό εδώ.

 

Αν κολλήσω κάπου θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα. Συγγνώμη που δεν επικοινωνώ συχνά αλλά ήμουν Παρίσι στην εταιρία. Γι αυτό με τις διαστάσεις φίλε μου μπορείς να δώσεις περαιτέρω διευκρινίσεις; Η χρέωση έχει να κάνει με το κάθε προϊόν και τις διαστάσεις του ή με τον όγκο σε κυβικά λίτρα κτλ της συνολικής παραγγελίας; Όπως και να έχει μελετώ τι κάνουν οι ανταγωνιστές και μόλις έχω νεώτερα θα επικοινωνήσω εκ νέου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Η συγκεκριμένη εταιρία σου λέει ότι σε χρεώνω με το βάρος ή αν είναι μεγάλος όγκος το μετατρέπει σε βάρος και το υπολογίζει και αυτό σαν βάρος. (νομίζω όλες οι εταιρίες αυτό κάνουν). Μιλάμε για κάθε προϊόν χωριστά.

 

Όπως και να έχει μόλις ολοκληρώσω την όλη διαδικασία σας ενημερώνω αν όλα δουλέυουν.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Οι περιορισμοί των διαστάσεων ποιοι είναι; Πάνω από πόσα εκατοστά έχουμε ογκομετρικο βάρος; Αυτό προστίθεται στο πραγματικό; Πώς υπολογίζεται το κόστος αποστολής; Για ποια εταιρία μιλάμε; Έχεις τιμοκατάλογο; μπορείς να ανεβάσεις τιμοκαταλογο ή ό,τι άλλο στοιχείο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Α ναι. Είναι κι αυτό. Αλλά εγώ σκεφτόμουν κάτι πιο αυτοματοποιημένο τύπου αν το μήκος είναι πάνω από μισό μέτρο βάλε 3 ευρώ επιπλέον. Να μη χρειάζεται να κάνει εισαγωγή κι αυτό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία είναι η ACS.

 

Οι χρεώσεις (ενδεικτικές είναι) Αθήνα 4€ μέχρι 2 κιλά. Για κάθε επιπλέον κιλό πχ +0.80€.

Μέχρι στιγμής το έχω φτάσει σε ένα σημείο να δουλέυει κανονικά όσον αφορά το βάρος (screenshot).

Υπάρχει περίπτωση να μπορεί αυτόματα να κάνει μετατροπή απο βάρος όγκου να το μετατρέπει σε βάρος? πχ 60x60x45= 8kg?

Δεν γνωρίζω ακόμα απο ποιά εκατοστά και πάνω σε πιάνει αυτή η χρέωση του όγκου, αλλά η acs στο site της λέει το παρακάτω:

 

Η χρέωση κάθε αποστολής εξαρτάται από το συνδυασμό μεγέθους και βάρους (σύστημα ογκομέτρησης Διεθνούς Οργάνωσης Εναέριων Μεταφορών ΙΑΤΑ). Αν το ογκομετρικό βάρος της αποστολής είναι μεγαλύτερο του πραγματικού τότε η χρέωση γίνεται με βάση το ογκομετρικό βάρος και υπολογίζεται πολλαπλασιάζοντας τις τρεις διαστάσεις του δέματος μήκος-πλάτος- ύψος σε εκατοστά (cm) και διαιρώντας το αποτέλεσμα με το 5000.  Το ογκομετρικό βάρος της αποστολής σας υπολογίζεται αυτόματα στην εφαρμογή Κόστος και Χρόνος Παράδοσης της αποστολής σας εφόσον συμπληρώσετε με ακρίβεια τις διαστάσεις του δέματος που επιθυμείτε να διακινήσετε

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...