Jump to content

Incarcare imagini din CDN?


bluestyle

Recommended Posts

Salut. Am observat ca pe unele magazine online, imaginile sunt incarcate dintr-un domeniu care n-are nicio legatura cu site-ul de baza. Inteleg ca astfel paginile se incarca mult mai repede. Cum se procedeaza pentru a configura acest lucru? Va rog sa fiti expliciti. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

creaza-ti un cont pe cdn77.com free pentru 15 zile si o sa vezi ce si cum . sau cere unde ai gazduirea un domeniu vpn si sa ti faca ei configuratia - sa o faci tu SERVERE MEDIA (SE FOLOSESTE DOAR CU CCC) destula bataie de cap ( pentru mine ) 

Link to comment
Share on other sites

treaba sta asa:

browser-ele au capacitatea de a incarca asincron resurse (a se citi "elementele dintr-o pagina web")

statistic s-a demonstrat ca sporul de viteza este notabil pentru maxim 3 conexiuni paralele.

ca sa fac o analogie este ca la torenti unde cu cat sunt mai multi cu atat e mai bine. dar limitarea de spor de viteza (dpdv statistic) in cazul FF, chrome, safari, opera, IE, etc... este cea de sus.

 

daca definesti CDN in admin de presta atunci paginile se incarca ceva mai repede dar nu neaparat "mult mai repede". este doar una dintre optimizarile posibile.

 

concret

- in cPanel (sau daca deja ai atins un nivel superior, in providerul tau de NS) trebuie sa setezi 3 subdomenii care sa aiba IP-ul de baza al site

daca site-ul tau este xyz.ro cu IP 12.23.34.56 atunci cele 3 subdomenii ar putea fi

cdn1.xyz.ro

cdn2.xyz.ro

cdn3.xyz.ro

care sa se rezolve in IP 12.23.34.56

iar cele 3 subdomenii sa aiba documentroot in acelasi director ca site-ul de baza.

 

- dupa asta, in admin de presta, dupa CCC , declari cele 3 cdn

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

auzi...

 

tu ai cdn-ul pe serverul tau nu?!

dar certificatul ssl e cu wildcard?

in setarea de domenii media1,2,3 ai facut si setarea de ssl?

 

cosul/autentificarea ssl din presta e facuta cu vre-un modul? (ca vad ca restul site e http)

Link to comment
Share on other sites

Cosul si autentificarea nu sunt cu modul, sunt implicite. Nu am activat SSL pe tot site-ul desi exista optiunea asta in setari.

Certificatul SSL este doar pentru domeniu nu si pentru subdomenii.

 

cdn1, 2 si 3 merg toate pe acelasi server, in /public_html/

 

"in setarea de domenii media1,2,3 ai facut si setarea de ssl?" aici nu stiu la ce te referi

Link to comment
Share on other sites

Bun, ok, m-am lamurit. :)

 

in primul rand trebuie sa cumperi un certificat ssl wildcard care este valabil si pentru subdomenii.

doi: in setarile de cdn1,2,3 in cPanel (daca ai cpanel, daca nu atunci in ssh cli la httpd/conf.d/) trebuie sa declari pe cele 3 subdomenii certificatul ssl

 

dupa asta functioneaza sigur. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...