Jump to content

Skroutz Analytics Free Module


Recommended Posts

Λειτουργική έκδοση. Θέλει update με το καινούριο skroutz analytics url.

https://github.com/sanctusmob/Prestashop-Skroutz-Analytics-Module

 

29 minutes ago, swtiris said:

Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα!

Υπάρχει κάποιο νεότερο σχετικά με το συγκεκριμένο module ;
Προσπάθησα με τον κώδικα του ilias-s αλλά δεν βλέπω καμία παραγγελία στις δοκιμαστικές που πέρασα.


@Prestan0ob
Μπορείς να με ενημέρωσεις σχετικά με ποιό module αγόρασες και έβγαλες άκρη τελικά;

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας, έλαβα το παρακάτω από το skroutz

Σε συνέχεια ελέγχου που πραγματοποιήθηκε στο κατάστημά σας σχετικά με το Skroutz Analytics, διαπιστώθηκε ότι υπάρχει πρόβλημα κατά την αποστολή ορισμένων παραγγελιών.

Πιο συγκεκριμένα, αποτυγχάνει η αποστολή των line items (µέσω της εντολής addItem) για προϊόντα με ονόματα που περιέχουν ειδικούς χαρακτήρες. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι δεν πραγματοποιείται escaping των ειδικών χαρακτήρων.

Το παραπάνω έχει ως αποτέλεσμα να έχετε Syntax Error στον κώδικά.

Συνοπτικά δεν κάνετε escape special characters όπως είναι τα:

single quote (')

double quote (")

backslash (\)

Πιθανόν αν το backend σας είναι γραμμένο σε PHP να μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την addslashes: https://secure.php.net/manual/en/function.addslashes.php

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
Χρησιμοποιώ την έκδοση 1.6

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kostasgr said:

Καλησπέρα σας, έλαβα το παρακάτω από το skroutz

Σε συνέχεια ελέγχου που πραγματοποιήθηκε στο κατάστημά σας σχετικά με το Skroutz Analytics, διαπιστώθηκε ότι υπάρχει πρόβλημα κατά την αποστολή ορισμένων παραγγελιών.

Πιο συγκεκριμένα, αποτυγχάνει η αποστολή των line items (µέσω της εντολής addItem) για προϊόντα με ονόματα που περιέχουν ειδικούς χαρακτήρες. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι δεν πραγματοποιείται escaping των ειδικών χαρακτήρων.

Το παραπάνω έχει ως αποτέλεσμα να έχετε Syntax Error στον κώδικά.

Συνοπτικά δεν κάνετε escape special characters όπως είναι τα:

single quote (')

double quote (")

backslash (\)

Πιθανόν αν το backend σας είναι γραμμένο σε PHP να μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την addslashes: https://secure.php.net/manual/en/function.addslashes.php

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
Χρησιμοποιώ την έκδοση 1.6

θα μπεις στην βάση δεδομένων με phpMyAdmin θα πας στο cell με τους τίτλους των προϊόντων και θα αντικαταστήσεις όλα τα παραπάνω σύμβολα με κάτι σχετικό. π.χ. το (') με (`) κτλ ή θα τα αφαιρέσεις τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Πάνε στο skroutzanalytics.tpl  και άλλαξε την γραμμή

name:       '{/literal}{$product.product_name}{literal}',            // Product Name. Required.

σε

name:       '{/literal}{$product.product_name|escape:'javascript'}{literal}',            // Product Name. Required.

και ενημέρωσε αν λύθηκε το πρόβλημα για να ενημερώσουμε στο github.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

δοκιμασμένη λύση 

αντικατέστησε τη γραμμή:

            name:       '{/literal}{$product.product_name}{literal}',            // Product Name. Required.

με 

          name:       '{/literal}{$product.product_name|escape:'quotes'}{literal}',            // Product Name. Required.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση σας, δοκίμασα την αλλαγή στο skroutzanalytics.tpl του giasemis δοκίμασα και του sanctusmob και φαίνεται και τα 2 ότι λειτουργούν άψογα!!

Περιμένω μόνο την έγκριση από το skroutz για την διορθώσει και θα ενημερώσω εδώ.

Να είστε καλά! Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Edited by Kostasgr (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, giasemis said:

 

δοκιμασμένη λύση 

αντικατέστησε τη γραμμή:

            name:       '{/literal}{$product.product_name}{literal}',            // Product Name. Required.

με 

          name:       '{/literal}{$product.product_name|escape:'quotes'}{literal}',            // Product Name. Required.

 

 

έτσι κάνει escape μόνο τα quotes (single, double) και το backslash;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, πέρασε τους ελέγχους επιτυχώς, συγκεκριμένα κράτησα του giasemis την αλλαγή αν και από ότι είδα στα test δούλευε το ίδιο άψογα και η αλλαγή από τον sanctusmob.

Η απάντηση που πήρα από το skroutz.
"

21/06/2022 10:40

Καλημέρα σας από την τεχνική ομάδα του Skroutz Analytics,

σας ευχαριστούμε για τις άμεσες ενέργειες και την ενημέρωση. Φαίνεται πως το πρόβλημα έχει αποκατασταθεί.

Θα παρακολουθήσουμε το ζήτημα και αν κριθεί αναγκαίο, θα σας ενημερώσουμε εκ νέου.

Καλή συνέχεια.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση."


Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας,

Μου έστειλαν ένα ticket από το skroutz που αναφέρει ότι:

 

Καλημέρα σας από τη τεχνική ομάδα του Skroutz Analytics,

Επιπροσθέτως, παρατηρήσαμε ότι οι εντολές :

skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', ...);

skroutz_analytics('ecommerce', 'addItem', ...);

έχουν ενσωματωθεί στο ίδιο script tag.

Παρακαλούμε να προχωρήσετε σε ενσωμάτωση των συγκεκριμένων εντολών σε ξεχωριστά script tags, προκειμένου να λειτουργεί όσο το δυνατόν αρτιότερα η υπηρεσία Skroutz Analytics.

Αναμένουμε νεότερα από πλευράς σας και σας ευχαριστούμε για τη κατανόηση.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

 

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το παραπάνω ζήτημα;

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Μου έστειλε το skroutz αυτό μόλις τώρα:

1. Χρησιμοποιείτε το "παλιό" Skroutz Analytics Tracking Script.

Θα πρέπει να αντικαταστήσετε το "παλιό" Tracking Script σύμφωνα με τις αλλαγές που περιγράφονται στον οδηγό (περιέχει τα 2 βήματα που πρέπει να κάνετε): https://developer.skroutz.gr/analytics/new_script_migration_guide/

Συνοπτικά θα πρέπει να πραγματοποιήσετε τα ακόλουθα 2 βήματα:

α) Nα χρησιμοποιήσετε το νέο Analytics Tracking Script: https://developer.skroutz.gr/analytics/new_script_migration_guide/#new-a-hrefanalyticstracking-code-js-snippetanalytics-tracking-script

β) Όπου χρησιμοποιείτε τα commands:

- sa('session', 'connect', 'SA-XXXX-YYYY');

- sa('ecommerce', 'addOrder', ...);

- sa('ecommerce', 'addItem', ...);

Να τα αντικαταστήσετε με:

- skroutz_analytics('session', 'connect', 'SA-XXXX-YYYY');

- skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', ...);

- skroutz_analytics('ecommerce', 'addItem', ...);

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, madlef said:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Μου έστειλε το skroutz αυτό μόλις τώρα:

1. Χρησιμοποιείτε το "παλιό" Skroutz Analytics Tracking Script.

Θα πρέπει να αντικαταστήσετε το "παλιό" Tracking Script σύμφωνα με τις αλλαγές που περιγράφονται στον οδηγό (περιέχει τα 2 βήματα που πρέπει να κάνετε): https://developer.skroutz.gr/analytics/new_script_migration_guide/

Συνοπτικά θα πρέπει να πραγματοποιήσετε τα ακόλουθα 2 βήματα:

α) Nα χρησιμοποιήσετε το νέο Analytics Tracking Script: https://developer.skroutz.gr/analytics/new_script_migration_guide/#new-a-hrefanalyticstracking-code-js-snippetanalytics-tracking-script

β) Όπου χρησιμοποιείτε τα commands:

- sa('session', 'connect', 'SA-XXXX-YYYY');

- sa('ecommerce', 'addOrder', ...);

- sa('ecommerce', 'addItem', ...);

Να τα αντικαταστήσετε με:

- skroutz_analytics('session', 'connect', 'SA-XXXX-YYYY');

- skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', ...);

- skroutz_analytics('ecommerce', 'addItem', ...);

https://github.com/sanctusmob/Prestashop-Skroutz-Analytics-Module

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, madlef said:

Παίζει και σε έκδοση 1.6 ή όχι;

όχι.

Πάνε τότε και κάνε την αλλαγή που σου λέει στα tpl

- sa('session', 'connect', 'SA-XXXX-YYYY');

- sa('ecommerce', 'addOrder', ...);

- sa('ecommerce', 'addItem', ...);

Να τα αντικαταστήσετε με:

- skroutz_analytics('session', 'connect', 'SA-XXXX-YYYY');

- skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', ...);

- skroutz_analytics('ecommerce', 'addItem', ...);

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλοι την ομάδα, μήπως έχετε καμία ιδέα τι ακριβώς θέλει ο skroutz να αλλάξω στα script tags?

Μου έστειλαν ένα ticket από το skroutz που αναφέρει ότι:

Καλημέρα σας από τη τεχνική ομάδα του Skroutz Analytics,

Επιπροσθέτως, παρατηρήσαμε ότι οι εντολές :

skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', ...);

skroutz_analytics('ecommerce', 'addItem', ...);

έχουν ενσωματωθεί στο ίδιο script tag.

Παρακαλούμε να προχωρήσετε σε ενσωμάτωση των συγκεκριμένων εντολών σε ξεχωριστά script tags, προκειμένου να λειτουργεί όσο το δυνατόν αρτιότερα η υπηρεσία Skroutz Analytics.

Αναμένουμε αντίστοιχα τις διορθώσεις σας σχετικά με τις εντολές addOrder και addItem, οι οποίες πρέπει να ενσωματωθούν σε ξεχωριστά script tags, χωρίς άλλα scripts μέσα στο κάθε script tag από αυτά τα 2.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Kostasgr said:

Καλησπέρα σε όλοι την ομάδα, μήπως έχετε καμία ιδέα τι ακριβώς θέλει ο skroutz να αλλάξω στα script tags?

Μου έστειλαν ένα ticket από το skroutz που αναφέρει ότι:

Καλημέρα σας από τη τεχνική ομάδα του Skroutz Analytics,

Επιπροσθέτως, παρατηρήσαμε ότι οι εντολές :

skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', ...);

skroutz_analytics('ecommerce', 'addItem', ...);

έχουν ενσωματωθεί στο ίδιο script tag.

Παρακαλούμε να προχωρήσετε σε ενσωμάτωση των συγκεκριμένων εντολών σε ξεχωριστά script tags, προκειμένου να λειτουργεί όσο το δυνατόν αρτιότερα η υπηρεσία Skroutz Analytics.

Αναμένουμε αντίστοιχα τις διορθώσεις σας σχετικά με τις εντολές addOrder και addItem, οι οποίες πρέπει να ενσωματωθούν σε ξεχωριστά script tags, χωρίς άλλα scripts μέσα στο κάθε script tag από αυτά τα 2.

Μπαίνεις μέσα στο tpl η php δε θυμάμαι που το έχει, θα δεις αυτές τις τρεις γραμμές, θα βγάλεις από μπροστά το παλιό κώδικα και θα βάλεις αυτό που σου έστειλαν πριν την παρένθεση.

Θα σώσεις και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, το έχω κάνει είδη αυτό αλλά μου ζητάνε το εξής:

-----

έχουν ενσωματωθεί στο ίδιο script tag.

Παρακαλούμε να προχωρήσετε σε ενσωμάτωση των συγκεκριμένων εντολών σε ξεχωριστά script tags, προκειμένου να λειτουργεί όσο το δυνατόν αρτιότερα η υπηρεσία Skroutz Analytics.

Αναμένουμε αντίστοιχα τις διορθώσεις σας σχετικά με τις εντολές addOrder και addItem, οι οποίες πρέπει να ενσωματωθούν σε ξεχωριστά script tags, χωρίς άλλα scripts μέσα στο κάθε script tag από αυτά τα 2.

----

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς ζητάνε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλοι την παρέα το νέο μήνυμα που μου έστειλαν είναι:

Σε συνέχεια νέας δοκιμαστικής μας παραγγελίας παρατηρούμε ότι τόσο το Skroutz Analytics tracking script όσο και οι ecommerce εντολές συνεχίζουν να εμφανίζονται σε 1 συγκεκριμένο script tag όπου συμπεριλαμβάνεται και επιπλέον κώδικας.

Θα πρέπει τόσο το Skroutz Analytics tracking script όσο και οι skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', ...); και skroutz_analytics('ecommerce', 'addItem', ...); εντολές να έχουν ξεχωριστά το κάθε ένα το δικό του opening & closing script tag.

Μπορείτε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε;

 

 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Kostasgr said:

Καλημέρα σε όλοι την παρέα το νέο μήνυμα που μου έστειλαν είναι:

Σε συνέχεια νέας δοκιμαστικής μας παραγγελίας παρατηρούμε ότι τόσο το Skroutz Analytics tracking script όσο και οι ecommerce εντολές συνεχίζουν να εμφανίζονται σε 1 συγκεκριμένο script tag όπου συμπεριλαμβάνεται και επιπλέον κώδικας.

Θα πρέπει τόσο το Skroutz Analytics tracking script όσο και οι skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', ...); και skroutz_analytics('ecommerce', 'addItem', ...); εντολές να έχουν ξεχωριστά το κάθε ένα το δικό του opening & closing script tag.

Μπορείτε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε;

 

 

Σε ξεχωριστά tags είναι. Έτσι δεν είναι ο κώδικάς σου;469214108_.thumb.png.1ee76734f041b63a6e0fbe260dfcef65.png

εικόνα.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ευχαριστώ για την απάντηση, νομίζω πως ναι ανεβάζω σχετικές εικόνες.

skroutzanalyticsscript.tpl

232976758_ScreenShot2022-07-28at12_26_05.png.0b58ab9249d9c9b6ff0e05e2c1823dcb.png

 

 

skroutzanalytics.tpl

1179043586_ScreenShot2022-07-28at12_25_33.png.9736e6d4a1ca14fb99fd9cafaec0609d.png

 

Έτσι τα έχω και μου έχουν στείλει το παραπάνω μήνυμα.. τι άλλο πρέπει να διορθώσω;

Edited by Kostasgr (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Kostasgr said:

Καλησπέρα ευχαριστώ για την απάντηση, νομίζω πως ναι ανεβάζω σχετικές εικόνες.

skroutzanalyticsscript.tpl

232976758_ScreenShot2022-07-28at12_26_05.png.0b58ab9249d9c9b6ff0e05e2c1823dcb.png

 

 

skroutzanalytics.tpl

1179043586_ScreenShot2022-07-28at12_25_33.png.9736e6d4a1ca14fb99fd9cafaec0609d.png

 

Έτσι τα έχω και μου έχουν στείλει το παραπάνω μήνυμα.. τι άλλο πρέπει να διορθώσω;

Cache έχεις? Έκανες clear cache?

Βάλε μία δοκιμαστική παραγγελία και στο Order Confirmation δες στο source code αν έχει το καινούριο script ή το παλιό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cache δεν έχω έκανα όμως clear cache αλλά και πάλι στο order confirmation μου τα βγάζει όλα μαζί σε ένα script tag πως μπορώ να τα διαχωρίσω όπως μου το ζητάνε;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kostasgr said:

Cache δεν έχω έκανα όμως clear cache αλλά και πάλι στο order confirmation μου τα βγάζει όλα μαζί σε ένα script tag πως μπορώ να τα διαχωρίσω όπως μου το ζητάνε;

στείλε μου με pm το url από το eshop να το δω λίγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλοι την ομάδα, εύχομαι να είστε καλά!

 

Έχω πάλι πρόβλημα με το skoutz analytics εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει παρακαλώ πως να το λύσω:

 

Καλησπέρα σας από την τεχνική ομάδα του Skroutz Analytics,

Σε συνέχεια ελέγχου που πραγματοποιήθηκε στο κατάστημά σας σχετικά με το Skroutz Analytics, διαπιστώθηκε ότι δεν εμφανίζονται ακόμη τα ζητήματα που σας έχουμε αναφέρει.

Παρακαλούμε για τις ενέργειές σας το συντομότερο δυνατό, καθώς η μη ορθή λειτουργία της υπηρεσίας, θα έχει ως αποτέλεσμα την μεταβολή της υπηρεσίας Skroutz Analytics σε δοκιμαστική, με άμεση συνέπεια την μη προβολή του καταστήματος στο Skroutz έως ότου λυθούν τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί.

Συγκεκριμένα:

Αποτυγχάνει η αποστολή των line items (µέσω της εντολής addItem) για προϊόντα με ονόματα που περιέχουν ειδικούς χαρακτήρες. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι δεν πραγματοποιείται escaping των ειδικών χαρακτήρων.

Το παραπάνω έχει ως αποτέλεσμα να έχετε Syntax Error στον κώδικά.

Συνοπτικά δεν κάνετε escape special characters όπως είναι τα:

single quote (')

double quote (")

backslash ()

Πιθανόν αν το backend σας είναι γραμμένο σε PHP να μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την addslashes: https://secure.php.net/manual/en/function.addslashes.php

 

Β. Οι ecommerce εντολές :

skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', ...);

skroutz_analytics('ecommerce', 'addItem', ...);

 

συνεχίζουν να εμφανίζονται σε 1 συγκεκριμένο script tag όπου συμπεριλαμβάνεται και επιπλέον κώδικας.

Θα πρέπει τόσο το Skroutz Analytics tracking script όσο και οι skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', ...); και skroutz_analytics('ecommerce', 'addItem', ...); εντολές να έχουν ξεχωριστά το κάθε ένα το δικό του opening & closing script tag.

Αναμένουμε ενημέρωσή σας για να προβούμε σε νέο έλεγχο και παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

Link to comment
Share on other sites

On 8/22/2022 at 12:43 PM, Kostasgr said:

Καλησπέρα σε όλοι την ομάδα, εύχομαι να είστε καλά!

 

Έχω πάλι πρόβλημα με το skoutz analytics εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει παρακαλώ πως να το λύσω:

 

Καλησπέρα σας από την τεχνική ομάδα του Skroutz Analytics,

Σε συνέχεια ελέγχου που πραγματοποιήθηκε στο κατάστημά σας σχετικά με το Skroutz Analytics, διαπιστώθηκε ότι δεν εμφανίζονται ακόμη τα ζητήματα που σας έχουμε αναφέρει.

Παρακαλούμε για τις ενέργειές σας το συντομότερο δυνατό, καθώς η μη ορθή λειτουργία της υπηρεσίας, θα έχει ως αποτέλεσμα την μεταβολή της υπηρεσίας Skroutz Analytics σε δοκιμαστική, με άμεση συνέπεια την μη προβολή του καταστήματος στο Skroutz έως ότου λυθούν τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί.

Συγκεκριμένα:

Αποτυγχάνει η αποστολή των line items (µέσω της εντολής addItem) για προϊόντα με ονόματα που περιέχουν ειδικούς χαρακτήρες. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι δεν πραγματοποιείται escaping των ειδικών χαρακτήρων.

Το παραπάνω έχει ως αποτέλεσμα να έχετε Syntax Error στον κώδικά.

Συνοπτικά δεν κάνετε escape special characters όπως είναι τα:

single quote (')

double quote (")

backslash ()

Πιθανόν αν το backend σας είναι γραμμένο σε PHP να μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την addslashes: https://secure.php.net/manual/en/function.addslashes.php

 

Β. Οι ecommerce εντολές :

skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', ...);

skroutz_analytics('ecommerce', 'addItem', ...);

 

συνεχίζουν να εμφανίζονται σε 1 συγκεκριμένο script tag όπου συμπεριλαμβάνεται και επιπλέον κώδικας.

Θα πρέπει τόσο το Skroutz Analytics tracking script όσο και οι skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', ...); και skroutz_analytics('ecommerce', 'addItem', ...); εντολές να έχουν ξεχωριστά το κάθε ένα το δικό του opening & closing script tag.

Αναμένουμε ενημέρωσή σας για να προβούμε σε νέο έλεγχο και παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

Κώστα έχεις κάποια cache που κάνει combine όλα τα js. Δες τι έχεις.

Edited by sanctusmob (see edit history)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sanctusmob said:

Δες τι έχεικάνει

Κώστα έχεις κάποια cache που κάνει combine όλα τα js. Δες τι έχεις.

Έχω φάει τον κόσμο δεν μπορώ να βρω κάποιο cache που να κάνει combine.. ούτε στις ρυθμίσεις έχω κάτι τέτοιο ούτε στον server.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλοι την ομάδα,

Να ενημερώσω πως το πρόβλημα με το javascript διορθώθηκε αλλάζοντας στον φάκελο themes το javascript.tpl

Υπάρχει άλλο ένα θέμα που αναφέραν σήμερα στο skroutz:

Δεν ορίζεται ο τρόπος πληρωμής των παραγγελιών σας στα πεδία paid_by & paid_by_descr (https://developer.skroutz.gr/analytics/#tracking-an-order).

Θα πρέπει ο τεχνικός σας να προχωρήσει στην συμπλήρωση των αναφερόμενων πεδίων στην παραπάνω εντολή. Εξετάστε τις προτάσεις μας προς συμπλήρωση της πληροφορίας για τον εκάστοτε τρόπο πληρωμής στα παρακάτω link:

https://developer.skroutz.gr/analytics/ecommerce/#addorder

https://developer.skroutz.gr/analytics/ecommerce/#recommended-payment-method-types

 

Μπορεί σας παρακαλώ κάποιος να με βοηθήσει;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by Kostasgr (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Καθε τρεις και λιγο, κατι τους φταιει και κατι τους χαλαει...μας τα εχουν κανει τουμπανο...εγω τους πελατες τους αποτρέπω απο το skroutz και τους λεω να μπουν στο best price.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ειλικρινά έχω κουραστεί κάθε 3 και λίγο με τις αλλαγές, πιθανόν να μην το καταργήσουν.. τουλάχιστον όχι σύντομα για να ζητάνε και άλλες αλλαγές.

Μπορείτε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε να προσθέσω και αυτά τα 2 πεδία που ζητάνε επιπλέον στον κώδικα;

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kostasgr said:

Δεν ξέρω ειλικρινά έχω κουραστεί κάθε 3 και λίγο με τις αλλαγές, πιθανόν να μην το καταργήσουν.. τουλάχιστον όχι σύντομα για να ζητάνε και άλλες αλλαγές.

Μπορείτε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε να προσθέσω και αυτά τα 2 πεδία που ζητάνε επιπλέον στον κώδικα;

 

Θα πρέπει να γίνετε mapping οι τρόποι πληρωμής που έχει το eshop με τους τρόπους πληρωμής που έχει το skroutz στα settings του module. Να περνάνε οι παράμετροι στο smarty και μετά να μπαίνουν στο tpl. (όπως και με την αντικαταβολή γιατί τώρα είναι hard coded) εκτός αν το κάνεις και αυτό hard coded... ουδέν μονιμότερο εκ του προσωρινού :)

εγώ πραγματικά δεν θέλω να ασχοληθώ ούτε λεπτό με κάτι που ξέρω πως θα το καταργήσουν.

Υ.Γ. αν το κάνεις παραμετρικό στείλε ένα push στο github.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, δυστυχώς δεν έχω την τεχνογνωσία για να το κάνω, γνωρίζω μόνο πολύ βασικά πράγματα αλλιώς δεν θα με πείραζε να το κάνω και hard coded.

Εάν γνωρίζει κάποιος πως γίνεται και μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για όποιον έχει πρόβλημα με τα προιόντα με συνδυασμούς όπου στο xml αποστέλεται και το attribute id, παρακάτω θα βρεί τον κώδικα που ελέγχει εαν το προιόν έχει συνδυασμό ή όχι και αντίστοιχα στέλνει το id.

Αλλάζετε στο skroutzanalytics.tpl απο line 35 και κάτω. Δοκιμασμένο σε 1.7.7.7

 

{foreach from=$order_products item=product}

		{literal}
			skroutz_analytics('ecommerce', 'addItem', JSON.stringify({
			order_id:   '{/literal}{$order->id}{literal}',                  // Order ID. Required.
			product_id: {/literal}
  {if ($product.product_attribute_id > 0)}
      {literal}'{/literal}{$product.product_id}-{$product.product_attribute_id}{literal}',{/literal}
  {else}
      {literal}'{/literal}{$product.product_id}{literal}',{/literal}
  {/if}
{literal}              // Product ID. Required.
			name:       '{/literal}{$product.product_name}{literal}',            // Product Name. Required.
			price:      '{/literal}{$product.product_price_wt}{literal}',    // Price per Unit. Required.
			quantity:   '{/literal}{$product.product_quantity}{literal}'         // Quantity of Items. Required.
	  		}));
	  	{/literal}

{/foreach}

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...