Jump to content

Skroutz Analytics Free Module


Recommended Posts

Module για σύνδεση με την υπηρεσία Skroutz Analytics (https://developer.skroutz.gr/analytics/).

 

Έχει δοκιμαστεί σε έκδοση 1.5.1.* εώς και την έκδοση 1.6.1.23

Το zip αρχείο skroutzanalytics17.zip έχει δοκιμαστεί εώς και την έκδοση 1.7.5.1

 

Μετά την εγκατάσταση σας ζητάει να βάλετε το Skroutz Shop ID σας. Το module το μόνο που κάνει είναι να βάζει ένα script στο header σε όλες τις σελίδες, και ένα script στο order-confirmation.tpl με όλες τις πληροφορίες της ολοκληρωμένης παραγγελίας (order id, total, tax, shipping, products, price per unit, quantity κτλ). 

 

Αν έχετε προσθέσει κάπου script για την υπηρεσία πρέπει να τα αφαιρέσετε, το module προσθέτει όλα τα script.

 

Έχει δοκιμαστεί επιτυχώς και πέρασε επιτυχώς όλους τους ελέγχους.

 

 

 

 

 

 

skroutzanalytics17.zip

skroutzanalytics16.zip

Edited by ilias-s (see edit history)
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα αλλα δεν δούλεψε. Μετα την εγκατασταση του script πατησα στο δοκιμαστικη παραγγελια απο το skroutz developer και ενω την ολοκληρωσα δεν την βλέπει το skroutz. 

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου τι έκδοση είναι το Prestashop? το ενεργόποιησες το module δεν φαίνεται να μπήκε ο κώδικας...

1.6.0.14 ναι το εκανα install , πριν δυο εβδομαδες είχα βάλει τον κώδικα , το πρωτο βημα και ηταν οκ εως εκει. Σημερα κατεβασα το module και το εκανα install . Αλλα σαν να μην καθετε ο κωδικας μεσα..

Link to comment
Share on other sites

έχει δύο φορές το script του skroutz, αυτό που έβαλες στο header.tpl πρέπει να το βγάλεις. δοκίμασε μετα την παραγγελία.

οκ το έκανα. είδε μια παραγγελία αλλα έκανα αλλη μια και δεν την βλεπω στο skroutz developer , βλεπω μονο την πρωτη :

Orders
2016-06-04 23:10:35{"order_id":"6407","shipping":1.95,"tax":0.52,"revenue":2.8} {"product_id":"92","name":"W7 Magic Gel Eyeliner Pencil 1g Black","price":2.8,"quantity":1}

Order - Items Revenue Mismatch (expected: 4.75, actual: 2.8)

Items - OK

Link to comment
Share on other sites

φίλε δεν μπορεί να είδε μια και όχι την άλλη, πάτα στην σελίδα του skroutz control + f5 μήπως κράτησε cache, τι να σου πω... περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

μόλις έβαλα μια αναβάθμιση στο module που διορθώνει ένα λάθος στο revenue, υπολογιζα χωρίς τα μεταφορικά, κάνε διαγραφή το προηγούμενο και βάλε αυτό που έχει τώρα για download...

Link to comment
Share on other sites

όποιος αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με το module παρακαλώ να το αναφέρει σε αυτό το topic ή να μου στείλει pm..

 

ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Sorry για τα διπλα post, εχεις δίκιο.

 

Το κατέβασα το νέο λειτουργεί αψογα,αλλα τώρα μου ζητάν να αφαιρέσουμε την χρέωση τις αντικαταβολής απο το shipping cost.

 

δλδ θέλουν 

 

We expect the revenue of the order to equal to the sum of the items prices (+ VAT) including shipping costs.

Example:

order_revenue := item_1_price_with_vat * item_1_quantity + item_2_price_with_vat * item_2_quantity + .. + shipping

 

Make sure not to include any of the following:

  • Payment Costs (eg. cash on delivery, paypal commission)
  • Discounts
Link to comment
Share on other sites

κοίτα θέλω να δείς κάτι στον κώδικα, θα πάς modules -> skroutzanalytics -> views -> templates -> hook -> skroutzanalytics.tpl

 

 θέλω να δείς αν υπάρχει το παρακάτω

 

revenue:     '{/literal}{$order->total_products_wt + $order->total_shipping_tax_incl}{literal}'

 

επειδή και εγώ στο δικό μου eshop είχα έξοδα αντικαταβολής στο παραπάνω τι κάνω δίνω στο revenue την τιμή που προκύπτει απο το συνολικό ποσό των προιόντων με ΦΠΑ συν τα έξοδα αποστολής, στο παραπάνω δεν έχω πουθενά έξοδα αντικαταβολής,

 

αν έχεις την παραπάνω γραμμή στο tpl λογικά δεν θα είχες προβλημα,

 

υποψιάζομαι ότι είναι λάθος παραμετροποίηση, τα έξοδα αντικαταβολής τα έβαλες με module? πως τα έχεις ρυθμισμένα στο site?

Link to comment
Share on other sites

δεν βγάζει νόημα τότε θα έπρεπε να δουλεύει, δώσε μου λίγο το link απο τo eshop σου να βάλω μια δοκιμαστική παραγγελία.. να το δώ λίγο..

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου το είδα είναι λάθος παραμετροποίηση, το module της αντικαταβολής προσθέτει τα έξοδα αντικαταβολής στα έξοδα αποστολής, για αυτό έχεις λάθος, κανονικά δεν θα έπρεπε, το shipping είναι άλλο, και άλλο τα έξοδα αντικαταβολής

 

δες λίγο την παραμετροποίηση του module της αντικαταβολής

 

θα πρέπει κάπου να είναι ξεχωριστό τα έξοδα αντικαταβολής 

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να δείς στον κώδικα σου πως δουλεύει το module της αντικαταβολής για να βγάλεις άκρη

 

για να δοκιμάσεις τι τιμές φέρνει απο την παραγγελία στην σελίδα της επιβεβαίωσης θα πρέπει να προσθέσεις στο αρχείο order-confirmation.tpl που βρίσκεται μέσα στο theme το παρακάτω

 

{print_r($order)}

 

αυτό θα σου φέρει όλο το array με τα ποσά της παραγγελίας εκεί θα δείς τις τιμές που έρχονται

 

μόλις τελειώσεις σβήστο, και υπόψιν βάλε το eshop σου στην συντήρηση

Link to comment
Share on other sites

φίλε το είδα το πρόβλημα όπως σου είπα το δημιουργεί το module, προσθέτει τα έξοδα αντικαταβολής στο shipping είναι πρόβλημα αυτό, το module που είχα εγώ δεν δουλευε έτσι, το είχε ξεχωριστό το έξοδο αντικαταβολής, δεν είναι και πολύ σωστό να το προσθέτει στο shipping,

 

το βλέπω λίγο και σου λέω

Link to comment
Share on other sites

μαλλον τα βάζει μεσα στο total shipping απο πριν την αντικαταβολη, πως θα την αφαιρέσω όμως , η μήπω υπάρχει άλλος τρόπος να χρεώνω την αντικαταβολή ξεχωριστά απο το shipping?

Edited by vpanagiotis (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

φίλε σου έχω μία λύση και θα χρειαστεί να πειράξουμε το module της αντικαταβολής

 

θα βάλεις στο αρχείο modules -> cashondelivery -> cashondelivery.php

 

στην σειρά 241 που έχει $order->total_shipping = $order->total_shipping_tax_incl; θα το κάνεις

 

$order->total_shipping = $order->total_shipping_tax_incl-$fee;

 

στην ουσία αφαιρούμε το ποσό της αντικαταβολής fee απο το συνολικό shipping 

 

και μετά στο modules -> skroutzanalytics -> views -> templates -> hook -> skroutzanalytics.tpl

 

στην σειρά 6 που έχει revenue:     '{/literal}{$order->total_products_wt + $order->total_shipping_tax_incl}{literal}

 

θα το κάνεις revenue:     '{/literal}{$order->total_products_wt + $order->total_shipping}{literal}

 

δοκίμασε το και μου λες....

Link to comment
Share on other sites

Δεν το δοκίμασα αυτό που λές , αλλα νομίζω θα είχα πρόβλημα στο eshop γιατι λογικά στο συνολο μεταφορικών δεν θα είχε την αντικαταβολή αφου την αφαιρούμε απο το total shipping.

 

Τελικα αυτο που έκανα είναι οτι στο skroutz analytics έδωσα την τιμή total_shipping_tax_excl αντι για total_shipping_tax_incl ,  και στο cashondelivery αφαιρεσα το +$fee απο την τιμη total_shipping_tax_excl .

 

Δουλεψε αφου οι τιμες με ή χωρις φπα στο shipping είναι ιδιες.

 

Λες να έχω κάπου πρόβλημα , πάντος εκανα test order και όλα ηταν οκ , πουθενα δεν φαινόταν η αλλαγή.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια σου!

Edited by vpanagiotis (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας. Ο πελάτης μου εχει στήσει το κατάστημα χωρίς να βάζει το ΦΠΑ στα προϊόντα. Πως γίνεται να διορθώσω το script ώστε να υπολογίζεται το ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

καταρχή ευχαριστούμε πολύ για το module!!!

το εγκατεστησα μια χαρά εντοπίζει την παραγγελία και τα ποσά αλλά μου βγάζει λάθος

Οrder Has No Associated Items

Order tax is zero.

 

Κάνω κάτι λάθος??

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, πρώτα απο όλα να πω στον grafistas7 ότι δεν έχω δοκιμάσει το module στην έκδοση 1.4.11 αν θέλει ας το δοκιμάσει και μας ενημερώνει, επίσης ο φίλος nmavro73 θα πρέπει να κάνει μια μαθηματική πράξη στο script του κώδικα του module για να κάνει την αποφορολόγηση...

 

πιστεύω το παρακάτω θα λειτουργήσει, δεν το έχω δοκιμάσει δεν είναι σίγουρος για την παρένθεση, το αρχείο που θα πειράξεις είναι το skroutzanalyticsscript.tpl μέσα στον φάκελο του module

 

tax:'{/literal}{$taxamt = $order->total_paid_tax_incl - ($order->total_paid_tax_incl / 1.24)}{$taxamt}{literal}'

 

τώρα, kikkodm δεν καταλαβαίνω τι λάθος είναι αυτό που σου βγάζει φαντάζομαι στις ρυθμίσεις έβαλες το merchant id.. αν θες στείλε μου ένα link απο το eshop σου να το δω εκεί...

 

στα προιόντα σου έχει κανόνες ΦΠΑ, δλδ βάζεις στις ρυθμίσεις του προιόντος ότι το ΦΠΑ είναι πχ 24%?

Edited by ilias-s (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μπράβο πολύ καλή δουλειά για το module και γενικά,  ήταν τεράστια βοήθεια, απλά νομίζω ότι εδώ στο αρχείο skroutzanalytics.tpl πειράζουμε την από κάτω γραμμή 7, αυτή του shipping και όχι του revenue για να αφαιρεθεί η αντικαταβολή από το shipping.

 

φίλε σου έχω μία λύση και θα χρειαστεί να πειράξουμε το module της αντικαταβολής

 

θα βάλεις στο αρχείο modules -> cashondelivery -> cashondelivery.php

 

στην σειρά 241 που έχει $order->total_shipping = $order->total_shipping_tax_incl; θα το κάνεις

 

$order->total_shipping = $order->total_shipping_tax_incl-$fee;

 

στην ουσία αφαιρούμε το ποσό της αντικαταβολής fee απο το συνολικό shipping 

 

και μετά στο modules -> skroutzanalytics -> views -> templates -> hook -> skroutzanalytics.tpl

 

στην σειρά 6 που έχει revenue:     '{/literal}{$order->total_products_wt + $order->total_shipping_tax_incl}{literal}

 

θα το κάνεις revenue:     '{/literal}{$order->total_products_wt + $order->total_shipping}{literal}

 

δοκίμασε το και μου λες....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου ,

Βγάζει αυτό front office στο τελος της πληρωμης (Undefined variable: skroutz_id in /home/constant/public_html/modules/skroutzanalytics/skroutzanalytics.php on line 108) έχω έκδοση PrestaShop™ 1.5.5.0
ξέρουμε τι πρόβλημα είναι ?
στο skroutzanalytics.php στις line 107-108 
Γράφει αυτό 
Configuration::updateValue('SKROUTZANALYTICS_ID', Tools::getValue('accountid'));

Link to comment
Share on other sites

nmavro73 καταρχάς συγνώμη που στο λέω αλλά δεν σου απάντησα τον Νοέμβριο αλλά στις 7 Σεπτεμβρίου για ένα θέμα που έθεσες στις 30 Ιουνίου. Το ότι μπήκες στον κόπο να σχολιάσεις το πότε σου απάντησα να σου υπενθυμίσω ότι ρώτησες κάτι για ένα δωρεάν module που διέθεσα στο forum, κανείς δεν με υποχρεώνει να απάντησω στις ερωτήσεις σας.. μπόρεσα να σου απάντησω στις 7 Σεπτεμβρίου και σου απάντησα, τώρα αν άργησα ή όχι είναι δικό μου θέμα,

 

στην θέση σου θα έλεγα σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο και απάντησες στο ερώτημα μου...

 

αυτά φίλε... καλή συνέχεια με τα project σου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια γνώμη θα ήθελα.

 

Με περιορισμένο budget, θα προτείνατε skroutz ή google adwords?

Ποιο από τα 2 έχει μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα? Εννοώ αγορές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Χρησιμοποιώντας το module έλαβα την παρακάτω απάντηση από το skroutz:

 

α πρέπει να αφαιρεθεί η αντικαταβολή από το shipping cost και από το revenue, και θα πρέπει ο φόρος να υπολογίζεται σύμφωνα με τον τύπο tax = revenue / 1.24 * 0.24."

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

φίλε σου έχω μία λύση και θα χρειαστεί να πειράξουμε το module της αντικαταβολής

 

θα βάλεις στο αρχείο modules -> cashondelivery -> cashondelivery.php

 

στην σειρά 241 που έχει $order->total_shipping = $order->total_shipping_tax_incl; θα το κάνεις

 

$order->total_shipping = $order->total_shipping_tax_incl-$fee;

 

στην ουσία αφαιρούμε το ποσό της αντικαταβολής fee απο το συνολικό shipping 

 

και μετά στο modules -> skroutzanalytics -> views -> templates -> hook -> skroutzanalytics.tpl

 

στην σειρά 6 που έχει revenue:     '{/literal}{$order->total_products_wt + $order->total_shipping_tax_incl}{literal}

 

θα το κάνεις revenue:     '{/literal}{$order->total_products_wt + $order->total_shipping}{literal}

 

δοκίμασε το και μου λες....

 

Κατ'αρχάς ευχαριστω για το module!

Έχω και εγω το ιδιο θέμα, όσων αφορα το COD, παρόλα αυτά δεν βρίσκω το κομμάτι του κωδικα που αναφερεις. 

Το αρχείο modules/cashondelivery/cashondelivery.php, μάλιστα έχει μονο 119 σειρές.

 

Πιθανολογώντας οτι το COD έχει κάνε καποιο update, έχεις ακόμα προσβαση στον κωδικα του και να μου προτείνεις κάποια λύση?

 

Thanks in advance!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα, φίλε george90 σχετικά με το θέμα που αναφέρεις μάλλον έχεις λάθος παραμετροποίηση στα είδη σου, τι ποσοστό ΦΠΑ έχεις στα είδη σου? τα είδη πρέπει να έχουν δηλωμένο το ποσοστό ΦΠΑ αν έχουνε ΦΠΑ 0% τότε το module θέλει μια αλλαγή για να υπολογίζει το ΦΠΑ...

 

φίλε George Bazz η συγκεκριμένη αναρτηση που αναφέρεις έγινε απο εμένα και αφορούσε όχι το default module cashondelivery αλλά μια συγκεκριμένη έκδοση που μπορούσες να προσθέσεις και έξοδα αντικαταβολής πχ 2 ευρώ επιπλέον στην παραγγελία, αν δείς όλη την συζήτηση ήταν μια συγκεκριμένη ερώτηση απο ένα χρήστη του module και η απάντηση ήταν πάνω στην δική του έκδοση του module... 

 

και στις δύο περιπτώσεις θα ήθελα να δείτε αν είναι σωστή η παραμετροποίηση στο eshop σας... για να σας βοηθήσω θα ήθελα να μου στείλετε ένα link απο τα eshop σας... να βάλω μια δοκιμαστική παραγγελία να δω τι κάνει....

 

φίλε zeniakin δεν κατάλαβα την ερώτηση σου σε αυτό που έστειλες λέει κάτι για Joomla??? αν μπορείς γίνε λίγο πιο ξεκάθαρος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα, 

 

χρησιμοποίησα το module του ilias-s για τα skroutz analytics. δουλεύει μια χαρά, ευχαριστούμε πολύ.

 

Έκανα μόνο κάποια updateds γιατί εβγαζέ δύο php warning (όταν είσαι σε debug mode).

επίσης στο αρχείο skroutzanalytics.tpl ενσωμάτωσα λίγο κώδικα για να αφαιρεί το κόστος της αντικαταβολής από το revenue και το shipping.

(αυτό για να δουλέψει πρέπει να σεταριστεί σε κάθε eshop ξεχωριστά βέβαια)

 

Επισυνάπτω το update μήπως ενδιαφέρει κάποιον: 

skroutzanalytics.zip

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα ,

 

Μου βγάζει πρόβλημα το skroutz στον υπολογισμό του tax revenue.Πως θα το διορθώσω αυτό. Όταν επιλέγω εμφάνιση φόρου στο καλάθι παρατηρώ πως το Prestashop υπολογίζει λάθος τον φόρο 24%.Πως μπορώ να υπολογίζω στο tax revenue και το Φ.Π.Α των μεταφορικών 24%?Έχω έκδοση 1.6.14 .Κόστος αντικαταβολής 0€

Link to comment
Share on other sites

post-340038-0-80312300-1497012017_thumb.png

 

To tax revenue το διαβάζει κατευθείαν απο το φόρο που έχεις θέσει σε κάθε προιον 

 

Αρα πρέπει να πας σε κάθε προιον και στο tab τιμή να θέσεις φόρο 24 % 

 

Μετά εμφανίζονται το σωστό tax revenue στο skroutz analytics

Edited by giasemis (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα
Μια βοηθεια..
όταν "στήθηκε" το κατάστημα δεν υπολογίζαμε το ΦΠΑ ξεχωριστά και συμπεριλαμβάνεται στην τελική τιμή (μηδενικά έξοδα αποστολής-αντικαταβολής).
Προσπαθωντας να ενσωματώσουμε το skroutz analytics, και χρησιμοποιωντας το Module του φίλου παραπάνω, δημιουργειται προβλημα με το SKROUTZ, καθως δεν φαινεται να υπολογίζεται το ΦΠΑ. (Σε αυτό το σημείο, να σας ενημερώσουμε ότι ο τύπος υπολογισμού του φόρου είναι ο παρακάτω: Tax = revenue / 1.24 * 0.24)

Τι μπορώ να κάνω?
ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έβαλα το module αλλα από το skroutz έλαβα την εξής απάντηση
 

Καλησπέρα σας από το Skroutz.gr,

Σε συνέχεια ελέγχου που πραγματοποιήθηκε στο κατάστημά σας σχετικά με το Skroutz Analytics, διαπιστώθηκε ότι συνυπολογίζετε την αντικαταβολή τόσο στο κόστος μεταφορικών (shipping) όσο και στο συνολικό revenue που μας αποστέλλετε.

Σύμφωνα με τις τεχνικές μας προδιαγραφές, το shipping *δεν* θα πρέπει να περιλαμβάνει την αντικαταβολή. http://developer.skroutz.gr/analytics/ecommerce/

Επίσης, δεν κάνετε σωστό escaping όταν αποστέλλετε προϊόντα με ονόματα που περιλαμβάνουν ειδικούς χαρακτήρες, όπως για παράδειγμα το:

King Kong: Peter Jackson's Production DiariesKing Kong: Peter Jackson's Production Diaries

το οποίο περιλαμβάνει αποστρόφους. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην καταγράφονται οι αντίστοιχες παραγγελίες στο Skroutz Analytics.

 

Καλησπέρα σας και πάλι. Σε συνέχεια του μηνύματός σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δυστυχώς δεν έχουμε τη δυνατότητα να σας βοηθήσουμε περαιτέρω σχετικά με το plugin που χρησιμοποιείτε. Θα σας προτείναμε να στείλετε μήνυμα στον δημιουργό του plugin προκειμένου να σας υποδείξει τί πρέπει να διορθώσετε. Πέρα από το πρόβλημα με την αντικαταβολή, θα πρέπει να του υπενθυμίσετε ότι υπάρχει πρόβλημα στα προϊόντα που έχουν quotes, τα οποία λόγω αυτού, δε γίνονται ποτέ report στο Skroutz Analytics.Η λύση για αυτό είναι να κάνει escape το όνομα του προϊόντος. Σε περίπτωση όπου χρειαστείτε επιπλέον διευκρινίσεις είτε εσείς, είτε ο δημιουργός του plugin, μπορείτε να επικοινωνήσετε απευθείας μαζί μας στο e-mail[email protected]. Ευχαριστούμε πολύ.

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Εγκατέστησα και εγώ το πρόσθετο και έχω τα παρακάτω προβλήματα. έχουμε κάποια επίλυση? Ευχαριστώ

 

Σε συνέχεια ελέγχου που πραγματοποιήθηκε στο κατάστημά σας σχετικά με το Skroutz Analytics, διαπιστώθηκε ότι υπάρχει πρόβλημα κατά την αποστολή ορισμένων παραγγελιών.

Πιο συγκεκριμένα, αποτυγχάνει η αποστολή των line items (µέσω της εντολής addItem) για προϊόντα με ονόματα που περιέχουν ειδικούς χαρακτήρες. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι δεν πραγματοποιείται escaping των ειδικών χαρακτήρων.

Θα δείτε και το παρακάτω syntax error στον κώδικά σας λόγω των παραπάνω: 
https://www.dropbox.com/s/f8h5ji4w2qfp9cp/roloi_kosmima.png

Επίσης διαπιστώθηκε ότι ο φόρος δεν υπολογίζεται σωστά, συγκεκριμένα στέλνετε 0 
Σε αυτό το σημείο, να σας ενημερώσουμε ότι ο τύπος υπολογισμού του φόρου, σε περίπτωση που όλα τα προϊόντα σας έχουν 24% φπα είναι ο παρακάτω: 
tax = revenue / 1.24 * 0.24 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι,

 

απο το παραπάνω μήνυμα του Skroutz καταλαβαίνω πως το το ένα πρόβλημα έγκειτε στο ότι το πρόσθετο δεν κάνει escaping των ειδικών χαρακτηρων απο τον τίτλο του προϊόντος για να ξεχωρίσει το όνομα του τίτλου και τις εντολές με αποτελεσμα να υπάρχει conflict. μια λύση θα ήταν να απομακρύνουμε όλους τους ειδικούς χαρακτήρες απο το τίτλο, αλλα θα προτιμούσα να μη φτάσουμε εκεί. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να συμπεριλάβουμε το escaping ειδικών χαρακτήρων?

 

Ενώ το άλλο προβλημα είναι πως αφου έχει επιλεγεί μηδενική κατηγορία φόρου στο προϊον αυτό αποστέλει 0 σαν φόρο. Άραγε υπάρχει η δυνατότητα μέσω του προσθέτου να μπει ένας κανόνας που να στέλνει 24% φόρο για όλα τα προϊόντα χωρίς να χρειαστεί κάποια αλλαγή στο backend ή θα πρέπει να γίνει αλλαγή σε κάθε προϊον ξεχωριστά ώστε να μπει η σωστή κατηγορία φορολόγησης για να παρει το skroutz τα σωστά δεδομένα?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ για το Module και τις πληροφορίες για τις αλλαγές απο όλους.

Εάν υπολογίζετε fee με το cash on delivery όποιο και να είναι το module σας (Εγώ έχω το Cod fee) πρέπει να βρειτε στο php του Module (codfee.php) το

$order->total_shipping = $order->total_shipping_tax_incl;

και να το κάνετε

$order->total_shipping = $order->total_shipping_tax_incl-$fee;

Έπειτα στο skroutzanalytics.tpl

            order_id:    '{/literal}{$order->id_cart}{literal}',                                                      
            revenue:     '{/literal}{$order->total_products_wt + $order->total_shipping}{literal}',   
            shipping:    '{/literal}{$order->total_shipping}{literal}',                                         
            tax:         '{/literal}{$taxamt = $order->total_paid_tax_incl - ($order->total_paid_tax_excl/1.24)}{$taxamt}{literal}' 

 

στο tax το έβαλα έτσι γιατί οι τιμές που βάζω στο e-shop είναι μαζί με ΦΠΑ και δεν υπολογίζονται αυτόματα.

Περιμένω απάντηση απο σκρουτζ εαν είναι σωστό. Εντωμεταξύ εάν έχετε κάποια παρατήρηση παρακαλώ στείλτε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρειάζομαι λίγη βοήθεια γιατί το στήνω μόνος μου και δεν έχω αρκετές γνώσεις. Εγκατέστησα το module και έβαλα το Shop Account ID μου. Τι άλλο πρέπει να κάνω για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία (Analytics) και πώς θα ελέγξω ότι προστέθηκε το script;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 11/15/2017 at 1:19 AM, Prestan0ob said:

Ευχαριστώ πολύ για το Module και τις πληροφορίες για τις αλλαγές απο όλους.

Εάν υπολογίζετε fee με το cash on delivery όποιο και να είναι το module σας (Εγώ έχω το Cod fee) πρέπει να βρειτε στο php του Module (codfee.php) το

$order->total_shipping = $order->total_shipping_tax_incl;

και να το κάνετε

$order->total_shipping = $order->total_shipping_tax_incl-$fee;

Έπειτα στο skroutzanalytics.tpl

            order_id:    '{/literal}{$order->id_cart}{literal}',                                                      
            revenue:     '{/literal}{$order->total_products_wt + $order->total_shipping}{literal}',   
            shipping:    '{/literal}{$order->total_shipping}{literal}',                                         
            tax:         '{/literal}{$taxamt = $order->total_paid_tax_incl - ($order->total_paid_tax_excl/1.24)}{$taxamt}{literal}' 

 

στο tax το έβαλα έτσι γιατί οι τιμές που βάζω στο e-shop είναι μαζί με ΦΠΑ και δεν υπολογίζονται αυτόματα.

Περιμένω απάντηση απο σκρουτζ εαν είναι σωστό. Εντωμεταξύ εάν έχετε κάποια παρατήρηση παρακαλώ στείλτε!

 

Το εβαλα και εγω αυτο με το tax που προτεινες, και περασε το τεστ κανονικα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

ευχαριστώ πολύ για το module πολύ χρήσιμο.

 

Αντιμετωπίζω ομως το εξής πρόβλημα. Αφού το ενεργοποιώ και βάζω το skroutz id, όταν κάνω παραγγελία και επιλέγω αντικαταβολή και ολοκλήρωση παραγγελίας, η παραγγελία καταχωρείτε στη διαχείριση, αλλα στο frontend βγάζει blank page.

Δοκίμασα να κάνω καθαρισμό cache αλλα το πρόβλημα παραμένει.

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φίλε @sanctusmob το παραμετροποίησα λίγο ωστε να παίζει στην 1.7.

 

Πιο συγκεκριμένα το δοκίμασα σε 1.7.2.4 και 1.7.3.3.

 

Σου επισυνάπτω το zip που μπορείς να δοκιμάσεις.

 

skroutzanalytics_v1.7.zip

Edited by Konstantinos
Wrong attachment (see edit history)
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 05/06/2018 at 12:30 AM, Konstantinos said:

Φίλε @sanctusmob το παραμετροποίησα λίγο ωστε να παίζει στην 1.7.

 

Πιο συγκεκριμένα το δοκίμασα σε 1.7.2.4 και 1.7.3.3.

 

Σου επισυνάπτω το zip που μπορείς να δοκιμάσεις.

 

skroutzanalytics_v1.7.zip

Φίλε

Konstantinos

σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ευχαριστήσω πολύ τον author και ύστερα όλη την ομάδα για το free module!

Μπορεί κάποιος να το κάνει repo για να μπορούμε να έχουμε πλήρη εικόνα και να μπορούμε να λύνουμε πιο εύκολα τα bugs?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα, καταρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα άτομα που ασχολήθηκαν και απάντησαν σε ερωτήσεις ή προβλήματα που αντιμετώπισαν κατα την εγκατάσταση του module. Να σας πω την αλήθεια δεν περίμενα το module να έχει τόσο απήχηση γιατί πρόκειτε για μια ιδιαίτερα απλή υλοποίηση αλλα τόσο χρήσιμη διότι την επόχή που το έφτιαξα δεν υπήρχε κάτι αντίστοιχο για αγορά. Για αυτό και το έβαλα στο forum.

Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη από την κοινότητα διότι λόγω του φόρτου εργασίας δεν μπόρεσα να απαντήσω σε κάποιες ερωτήσεις των χρηστών.

Χαίρομαι που το κάνατε συμβατο με την 1.7.

Το αρχικό module λειτουργεί άψογα χωρίς bugs όταν ακολουθούμε κάποιους κανόνες στην παραμετροποίηση του eshop μας.

Δλδ το πιο βασικό ΔΕΝ πρεπει να έχουμε μέσα στα είδη μας ΦΠΑ 0% πρεπει να περνάμε τις τιμές μας αποφορολογημένες και να ορίζουμε ΦΠΑ 24%. Αν δεν το έχουμε έτσι ναι τότε θέλει αλλαγές στον υπολογισμό των συνόλων κτλ.

Επίσης όταν έχουμε αντικαταβολές με χρέωση και εκει μπορεί να χρειαστεί καποια διόρθωση αναλογα με το module που χρησιμοποιούμε. Συνήθως δεν έχει θέμα.

Γενικά οι περισσότεροι που το χρησιμοποίησαν δεν είχαν θέμα όπως και εγώ που το χρησιμοποιώ μέχρι και σήμερα στις εγκαταστάσεις μου.

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Ηλίας

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Hi, 

εγώ το χρησιμοποιώ σε PS 1.7.3 και μέχρι στιγμής όλα καλά. 

Αντιμετωπίσζω όμως ένα θέμα με τη συνεργασία με άλλο module που δίνει το XML Feed στο Skroutz. Ενώ εγώ στέλνω πχ P207C233 το Analytics Module στέλνει μόνο το ProductID πχ 207 και έτσι το Skroutz με κόβει λόγω της ασυνέπειας (θα περίμενε P207C233).

Το έχει λύσει κάποιος αυτό; Κάποια ιδέα;

 

Ευχαριστώ την κοινότητα!

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, limitcracker said:

Hi, 

εγώ το χρησιμοποιώ σε PS 1.7.3 και μέχρι στιγμής όλα καλά. 

Αντιμετωπίσζω όμως ένα θέμα με τη συνεργασία με άλλο module που δίνει το XML Feed στο Skroutz. Ενώ εγώ στέλνω πχ P207C233 το Analytics Module στέλνει μόνο το ProductID πχ 207 και έτσι το Skroutz με κόβει λόγω της ασυνέπειας (θα περίμενε P207C233).

Το έχει λύσει κάποιος αυτό; Κάποια ιδέα;

 

Ευχαριστώ την κοινότητα!

Το ίδιο θέμα είχα και εγώ και έκανα την ανάλογη αλλαγή. Αυτό που στέλνεις για id στο skroutz το C233 τι είναι? Το category id ?

Την αλλαγή πρέπει να την κάνεις στο αρχείο skroutzanalytics/views/templates/hook/skroutzanalytics.tpl

Γραμμή 34

Από
product_id: '{/literal}{$product.product_id}{literal}',
σε κάτι τέτοιο
product_id: '{/literal}P{$product.product_id}C{$product.category_id}{literal}',

Θα πρέπει να βρεις ποια είναι η μεταβλητή από το πεδίο που στέλνεις και να το βάλεις εκεί. Αν δεν υπάρχει αυτή η μεταβλητή θα πρέπει να την φτιάξεις. Το παραπάνω είναι παράδειγμα. Δεν ξέρω αν υπάρχει το $product.category_id

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

έχω εγκαταστήσει το module στην έκδοση 1.7

αντιμετωπίζω και εγώ πρόβλημα με τα κόστη,

η μεταβλητή total_shipping, total_shiping_tax_incl και η μεταβλητή total_shipping_tax_excl επιστρέφουν την ίδια τιμή (11) η οποία είναι όσο το άθροισμα του κόστους των μεταφορικών ( courrier 8 ) και του κόστους των παράδοσης ( Αντικαταβολή 3 ) αλλλά δεν έχω σε μεταβλητές τα κόστη ξεχωριστά. 

Χρησιμοποιώ το module supercheckout.

Καμία ιδέα για αυτό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σε περίπτωση που κάποιος εχει το codfee module το οποιο προσθετει την αντικαταβολή σαν προιον και αθροίζει στο γενικό σύνολο αυτη ειναι μια λυση που καταφερα και μου δούλεψε...

 

skroutzanalytics/views/templates/hook/skroutzanalytics.tpl

 

<!-- Skroutz Analytics Order Products Script start -->
<script>

{foreach from=$order_products item=product}

	{if $product.product_id eq 'το id που ειναι αντιστοιχισμενο στο codfee'}
   	
   	{assign var='feem' value=$product.product_price_wt}
   	
  
   	
{else}
	
		{assign var='feem' value=0}
	
{/if}

{/foreach}

	{literal}
		sa('ecommerce', 'addOrder', JSON.stringify({
			order_id:    '{/literal}{$order->id_cart}{literal}',                                                                // Order ID. Required.
			revenue:     '{/literal}{$order->total_products_wt + $order->total_shipping_tax_incl - $feem }{literal}',	  // Grand Total. Includes Tax and Shipping.
			shipping:    '{/literal}{$order->total_shipping_tax_incl}{literal}',                                                // Total Shipping Cost.
			tax:         '{/literal}{$taxamt = $order->total_paid_tax_incl - $order->total_paid_tax_excl}{$taxamt}{literal}'	// Total Tax.
		}));
	{/literal}
</script>
<script>
{foreach from=$order_products item=product}

{if $product.product_id eq 'το id που ειναι αντιστοιχισμενο στο codfee'}
   	
{else}

		{literal}
			sa('ecommerce', 'addItem', JSON.stringify({
			order_id:   '{/literal}{$order->id_cart}{literal}',                  // Order ID. Required.
			product_id: '{/literal}{$product.product_id}{literal}',              // Product ID. Required.
			name:       '{/literal}{$product.product_name}{literal}',            // Product Name. Required.
			price:      '{/literal}{$product.product_price_wt}{literal}',    // Price per Unit. Required.
			quantity:   '{/literal}{$product.product_quantity}{literal}'         // Quantity of Items. Required.
	  		}));
	  	{/literal}
{/if}
{/foreach}
</script>
<!-- Skroutz Analytics Order Products Script end -->

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

Έλαβα το εξής μήνυμα από το skroutz σχετικά με κάποιες αλλαγές που χρειάζεται να γίνουν μπορεί κάποιος παρακαλώ να με βοηθήσει;

 

Καλησπέρα σας από το Skroutz.gr.

Επικοινωνούμε μαζί σας εκ μέρους της τεχνικής ομάδας του Skroutz Analytics.

Λόγω προβλήματος που εμφανίστηκε το τελευταίο διάστημα από update του Google Analytics, χρειάστηκε να κάνουμε κάποιες αλλαγές στο Skroutz Analytics.

Το πρόβλημα αυτό ενδέχεται να επηρεάσει τα στατιστικά που βλεπετε στο χώρο συνεργατών, καθώς και επιπρόσθετες υπηρεσίες, όπως το Skroutz Partner Badge και η αποθήκευση παραγγελιών.

Για το λόγο αυτό, θα χρειαστεί να επικοινωνήσετε άμεσα με τον τεχνικό σας, προκειμένου να κάνει την απαραίτητη αλλαγή.Παρακαλούμε προωθήστε του το παρακάτω μήνυμα:

----------------------------

ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ

Όλες οι απαραίτητες οδηγίες βρίσκονται στο link:https://developer.skroutz.gr/analytics/new_script_migration_guide/

Συνοπτικά θα πρέπει να πραγματοποιήσετε τα ακόλουθα 2 βήματα:

1. Nα χρησιμοποιήσετε το νέο Analytics Tracking Script:https://developer.skroutz.gr/analytics/new_script_migration_guide/#new-a-hrefanalyticstracking-code-js-snippetanalytics-tracking-scripta

2. Όπου χρησιμοποιείτε τα commands:

- sa('session', 'connect', 'SA-XXXX-YYYY');

- sa('ecommerce', 'addOrder', ...);

- sa('ecommerce', 'addItem', ...);

Να τα αντικαταστήσετε με:

- skroutz_analytics('session', 'connect', 'SA-XXXX-YYYY');

- skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', ...);

- skroutz_analytics('ecommerce', 'addItem', ...);

----------------------------

Σε περίπτωση που έχετε πλατφόρμα Wordpress και έχετε εγκαταστήσει το plugin που δημιουργήσαμε “WooCommerce Skroutz Analytics”, θα χρειαστεί απλά να κάνετε αναβάθμιση στην έκδοση 1.3.0. Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσετε είναι εξαιρετικά εύκολη και γρήγορη. Μέσα από το διαχειριστικό σας εργαλείο (admin panel), θα χρειαστεί να πατήσετε: Plugins (Πρόσθετα) > Installed plugins (Εγκατεστημένα) Στη συνέχεια θα πρέπει να βρείτε το plugin WooCommerce Skroutz Analytics και να πατήσετε Update Now (Αναβαθμίστε άμεσα).

Αναμένουμε τις ενέργειες και την απάντησή σας στο παρόν μήνυμα. Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kostas89 said:

Καλησπέρα σας,

 

Έλαβα το εξής μήνυμα από το skroutz σχετικά με κάποιες αλλαγές που χρειάζεται να γίνουν μπορεί κάποιος παρακαλώ να με βοηθήσει;

 

Καλησπέρα σας από το Skroutz.gr.

Επικοινωνούμε μαζί σας εκ μέρους της τεχνικής ομάδας του Skroutz Analytics.

Λόγω προβλήματος που εμφανίστηκε το τελευταίο διάστημα από update του Google Analytics, χρειάστηκε να κάνουμε κάποιες αλλαγές στο Skroutz Analytics.

Το πρόβλημα αυτό ενδέχεται να επηρεάσει τα στατιστικά που βλεπετε στο χώρο συνεργατών, καθώς και επιπρόσθετες υπηρεσίες, όπως το Skroutz Partner Badge και η αποθήκευση παραγγελιών.

Για το λόγο αυτό, θα χρειαστεί να επικοινωνήσετε άμεσα με τον τεχνικό σας, προκειμένου να κάνει την απαραίτητη αλλαγή.Παρακαλούμε προωθήστε του το παρακάτω μήνυμα:

----------------------------

ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ

Όλες οι απαραίτητες οδηγίες βρίσκονται στο link:https://developer.skroutz.gr/analytics/new_script_migration_guide/

Συνοπτικά θα πρέπει να πραγματοποιήσετε τα ακόλουθα 2 βήματα:

1. Nα χρησιμοποιήσετε το νέο Analytics Tracking Script:https://developer.skroutz.gr/analytics/new_script_migration_guide/#new-a-hrefanalyticstracking-code-js-snippetanalytics-tracking-scripta

2. Όπου χρησιμοποιείτε τα commands:

- sa('session', 'connect', 'SA-XXXX-YYYY');

- sa('ecommerce', 'addOrder', ...);

- sa('ecommerce', 'addItem', ...);

Να τα αντικαταστήσετε με:

- skroutz_analytics('session', 'connect', 'SA-XXXX-YYYY');

- skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', ...);

- skroutz_analytics('ecommerce', 'addItem', ...);

----------------------------

Σε περίπτωση που έχετε πλατφόρμα Wordpress και έχετε εγκαταστήσει το plugin που δημιουργήσαμε “WooCommerce Skroutz Analytics”, θα χρειαστεί απλά να κάνετε αναβάθμιση στην έκδοση 1.3.0. Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσετε είναι εξαιρετικά εύκολη και γρήγορη. Μέσα από το διαχειριστικό σας εργαλείο (admin panel), θα χρειαστεί να πατήσετε: Plugins (Πρόσθετα) > Installed plugins (Εγκατεστημένα) Στη συνέχεια θα πρέπει να βρείτε το plugin WooCommerce Skroutz Analytics και να πατήσετε Update Now (Αναβαθμίστε άμεσα).

Αναμένουμε τις ενέργειες και την απάντησή σας στο παρόν μήνυμα. Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

Και εμείς το λάβαμε αυτό. Μάλλον χρειάζεται update το Module.

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές είναι εύκολες. Δεν διάβασα όλα τα specs. Μόνο αυτά που έγραψες πιο πάνω στο post.

στο skroutzanalytics.tpl οι γραμμές γίνονται

Line 5: skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', JSON.stringify({
Line 16: skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', JSON.stringify({
Line 32: skroutz_analytics('ecommerce', 'addItem', JSON.stringify({

στο skroutzanalyticsscript.tpl οι γραμμές γίνονται

Line 4: (function(a,b,c,d,e,f,g){a['SkroutzAnalyticsObject']=e;a[e]= a[e] || function(){
Line 7: })(window,document,'script','https://analytics.skroutz.gr/analytics.min.js','skroutz_analytics');
Line 9: skroutz_analytics('session', 'connect', '{/literal}{$skroutz_id|escape:'htmlall':'UTF-8'}{literal}'); 

 

skroutzanalytics_v1.7.zip

Edited by sanctusmob (see edit history)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sanctusmob said:

Οι αλλαγές είναι εύκολες. Δεν διάβασα όλα τα specs. Μόνο αυτά που έγραψες πιο πάνο στο post.

στο skroutzanalytics.tpl οι γραμμές γίνονται


Line 5: skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', JSON.stringify({
Line 16: skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', JSON.stringify({
Line 32: skroutz_analytics('ecommerce', 'addItem', JSON.stringify({

στο skroutzanalyticsscript.tpl οι γραμμές γίνονται


Line 4: (function(a,b,c,d,e,f,g){a['SkroutzAnalyticsObject']=e;a[e]= a[e] || function(){
Line 7: })(window,document,'script','https://analytics.skroutz.gr/analytics.min.js','skroutz_analytics');
Line 9: skroutz_analytics('session', 'connect', '{/literal}{$skroutz_id|escape:'htmlall':'UTF-8'}{literal}'); 

 

skroutzanalytics_v1.7.zip

Καλησπέρα,

Εκανα update me to zip που μας εχεις παραθέσει και χτυπαει error HTTP Error 500 στην confirmation page.

 

Καποια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δοκίμασα και παίζει κανονικά... Θα πρέπει να δεις το error log του apache (ή ότι έχεις)

1 hour ago, George Bazz said:

Καλησπέρα,

Εκανα update me to zip που μας εχεις παραθέσει και χτυπαει error HTTP Error 500 στην confirmation page.

 

Καποια ιδεα?

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, sanctusmob said:

Οι αλλαγές είναι εύκολες. Δεν διάβασα όλα τα specs. Μόνο αυτά που έγραψες πιο πάνο στο post.

στο skroutzanalytics.tpl οι γραμμές γίνονται


Line 5: skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', JSON.stringify({
Line 16: skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', JSON.stringify({
Line 32: skroutz_analytics('ecommerce', 'addItem', JSON.stringify({

στο skroutzanalyticsscript.tpl οι γραμμές γίνονται


Line 4: (function(a,b,c,d,e,f,g){a['SkroutzAnalyticsObject']=e;a[e]= a[e] || function(){
Line 7: })(window,document,'script','https://analytics.skroutz.gr/analytics.min.js','skroutz_analytics');
Line 9: skroutz_analytics('session', 'connect', '{/literal}{$skroutz_id|escape:'htmlall':'UTF-8'}{literal}'); 

 

skroutzanalytics_v1.7.zip

φιλε μου οι αλλαγές αυτές που περιγράφεις είναι για το Module του prestashop 1.6?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Μόλις τσέκαρα τα skroutzanalytics.tpl & skroutzanalyticsscript.tpl για την έκδοση 1.6 αλλά δεν βρίσκω πουθενά μεσα αυτές τις γραμμές. Τι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο /modules/skroutzanalytics/views/templates/hook οπού εκει βρίσκονται τα 2 .tpl αρχεία αλλά δεν βλέπω τίποτα παρόμοιο μέσα.

το skroutzanalytics.tpl ειναι αυτο...

<!-- Skroutz Analytics Order Products Script start -->
<script>
	{literal}
		sa('ecommerce', 'addOrder', JSON.stringify({
			order_id:    '{/literal}{$order->id_cart}{literal}',                                                                // Order ID. Required.
			revenue:     '{/literal}{$order->total_products_wt + $order->total_shipping_tax_incl}{literal}',	  // Grand Total. Includes Tax and Shipping.
			shipping:    '{/literal}{$order->total_shipping_tax_incl}{literal}',                                                // Total Shipping Cost.
			tax:         '{/literal}{$taxamt = $order->total_paid_tax_incl - $order->total_paid_tax_excl}{$taxamt}{literal}'	// Total Tax.
		}));
	{/literal}
</script>
<script>
{foreach from=$order_products item=product}

		{literal}
			sa('ecommerce', 'addItem', JSON.stringify({
			order_id:   '{/literal}{$order->id_cart}{literal}',                  // Order ID. Required.
			product_id: '{/literal}{$product.product_id}{literal}',              // Product ID. Required.
			name:       '{/literal}{$product.product_name}{literal}',            // Product Name. Required.
			price:      '{/literal}{$product.product_price_wt}{literal}',    // Price per Unit. Required.
			quantity:   '{/literal}{$product.product_quantity}{literal}'         // Quantity of Items. Required.
	  		}));
	  	{/literal}

{/foreach}
</script>
<!-- Skroutz Analytics Order Products Script end -->

 

Link to comment
Share on other sites

Μπροστά στα μάτια σου είναι!

Οι οδηγίες λένε:

Quote

2. Όπου χρησιμοποιείτε τα commands:

- sa('session', 'connect', 'SA-XXXX-YYYY');

- sa('ecommerce', 'addOrder', ...);

- sa('ecommerce', 'addItem', ...);

Να τα αντικαταστήσετε με:

- skroutz_analytics('session', 'connect', 'SA-XXXX-YYYY');

- skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', ...);

- skroutz_analytics('ecommerce', 'addItem', ...);

 

Οπότε αντικαθιστάς τα sa στον κώδικα σου.

Link to comment
Share on other sites

ωωωωωω καλααααα! Έχω και 4 μάτια. Δεν το πρόσεξα καθόλου γιατι νομιζα οτι ηταν στη σειρά όλα

- sa('session', 'connect', 'SA-XXXX-YYYY');

- sa('ecommerce', 'addOrder', ...);

- sa('ecommerce', 'addItem', ...);

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια.

Το άλλαξα τωρα και περιμένω να δω αν δουλεύει.

 

Link to comment
Share on other sites

UPDATE.

Έκανα τις αλλαγές και Επειδη ξεχασα να κανω  τις αλλαγες στο tracking script εστειλαν αυτο.

skroutz:

Κατόπιν σχετικών ελέγχων που πραγματοποιήθηκαν στο κατάστημά σας, διαπιστώθηκε ότι έχετε πραγματοποιήσει σχεδόν όλες τις αλλαγές εκτός από μία στο tracking script.
Σύμφωνα με τον οδηγό στην ακόλουθη σελίδα, θα πρέπει να προσθέσετε και το ακόλουθο: a['SkroutzAnalyticsObject']=e;
Μπορείτε να αντιγράψετε από τον οδηγό ολόκληρο το tracking script για ευκολία και για αποφυγή λαθών.
https://developer.skroutz.gr/analytics/new_script_migration_guide/#differences-between-old-and-new-a-hrefanalyticstracking-code-js-snippetanalytics-tracking-scripta

Αναμένουμε ενημέρωσή σας για να προβούμε σε νέο έλεγχο.
Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

Εκανα τις αλλαγες και περιμενω να δω αν δουλευει.

Edited by StavrosL (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2018 at 8:38 AM, sanctusmob said:

στο skroutzanalyticsscript.tpl οι γραμμές γίνονται


Line 4: (function(a,b,c,d,e,f,g){a['SkroutzAnalyticsObject']=e;a[e]= a[e] || function(){
Line 7: })(window,document,'script','https://analytics.skroutz.gr/analytics.min.js','skroutz_analytics');
Line 9: skroutz_analytics('session', 'connect', '{/literal}{$skroutz_id|escape:'htmlall':'UTF-8'}{literal}'); 

 

Πρέπει να κάνεις και την παραπάνω αλλαγή στο skroutzanalyticsscript.tpl. Κάνε την αντιστοιχεία γραμμάων και διόρθωσε το.

Link to comment
Share on other sites

Το skroutzanalytics.tpl στην έκδοση για 1.6 έχει μόνο στην γραμμή 4 και 16 κάποιο sa. Δεν έχει 3 όπως περιγράφετε. Μήπως 3 γραμμές με sa έχει η έκδοση για 1.7?

 

γραμμή 4 : sa('ecommerce', 'addOrder', JSON.stringify({

γραμμή 16: sa('ecommerce', 'addItem', JSON.stringify({

 

Οπότε το αρχείο με τις αντικαταστάσεις γίνετε όπως παρακάτω εαν δεν κάνω λάθος.

 

<!-- Skroutz Analytics Order Products Script start -->
<script>
	{literal}
			skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', JSON.stringify({
			order_id:    '{/literal}{$order->id_cart}{literal}',                                                                // Order ID. Required.
			revenue:     '{/literal}{$order->total_products_wt + $order->total_shipping}{literal}',	  // Grand Total. Includes Tax and Shipping.
			shipping:    '{/literal}{$order->total_shipping}{literal}',                                                // Total Shipping Cost.
			tax:         '{/literal}{$taxamt = $order->total_paid_tax_incl - ($order->total_paid_tax_excl/1.24)}{$taxamt}{literal}'	// Total Tax.
		}));
	{/literal}
</script>
<script>
{foreach from=$order_products item=product}

		{literal}
			skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', JSON.stringify({
			order_id:   '{/literal}{$order->id_cart}{literal}',                  // Order ID. Required.
			product_id: '{/literal}{$product.product_id}{literal}',              // Product ID. Required.
			name:       '{/literal}{$product.product_name}{literal}',            // Product Name. Required.
			price:      '{/literal}{$product.product_price_wt}{literal}',    // Price per Unit. Required.
			quantity:   '{/literal}{$product.product_quantity}{literal}'         // Quantity of Items. Required.
	  		}));
	  	{/literal}

{/foreach}
</script>
<!-- Skroutz Analytics Order Products Script end -->

 

Link to comment
Share on other sites

Στα ατελείωτα tickets που μου στέλνει το skroutz με 1000 προβλήματα που βρίσκουν τώρα με έχουν πρήξει για το analytics...
Θέλουν λέει ο φόρος να εμφανίζεται. Εγώ τους είπα ότι ολα μου τα προιόντα είναι καταχωρημένα χωρία ΦΠΑ για ευκολότερη λειτουργεία της πλατφόρμας.
Η απάντηση τους είναι αυτή.
Μπορεί το analytιcs να τους επιστρέφει το ΦΠΑ;

Όσον αφορά το Skroutz Analytics θέλουμε μόνο να μας κάνετε report σωστά το πεδίο tax,
το οποίο αφορά τον φπα που πληρώθηκε, δεν θέλουμε να αλλάξετε κάτι στην πλατφόρμα σας.
Όπως θα δείτε και στο documentation το πεδίο tax είναι υποχρεωτικό για να ενεργοποιηθεί 
η υπηρεσία: https://developer.skroutz.gr/analytics/ecommerce/#addorder

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/10/2018 at 8:28 AM, sanctusmob said:

Οι αλλαγές είναι για όλες τις εκδόσεις οι ίδιες. Τα ίδια tpl έχουν.

Το zip είναι το module για το 1.7

 

Έκανα μεταφόρτωση το module για το 1.7 .Έχω έκδοση 1.6 και μου βγάζει σφάλα PHP Fatal error: Call to a member function getProducts() on null in /modules/skroutzanalytics/skroutzanalytics.php on line 105 στο error log file.

 

Κάποια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, konvoulgaris said:

Έκανα μεταφόρτωση το module για το 1.7 .Έχω έκδοση 1.6 και μου βγάζει σφάλα PHP Fatal error: Call to a member function getProducts() on null in /modules/skroutzanalytics/skroutzanalytics.php on line 105 στο error log file.

 

Κάποια ιδέα?

Να βάλεις αυτό που είναι για το 1.6 ....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος ποια αρχεία πρέπει να αλλάξουμε για να προσθέσουμε τα παρακάτω που ζητάνε:

Σε συνέχεια ελέγχου που
πραγματοποιήθηκε στο κατάστημά σας
σχετικά με το Skroutz Analytics,
διαπιστώθηκε ότι πλέον δεν κάνετε
report παραγγελίες.

Πρακτικά λείπουν οι εντολές:

*skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', ...);

*skroutz_analytics('ecommerce', 'addItem', ...);

από την "thank you" page του καταστήματός
σας.
 

Από ότι είδα στα αρχεία .tpl που έχετε αναφέρει παραπάνω βρίσκεται είδη ο παραπάνω κώδικας μέσα αλλά από το skroutz εξακολουθούν να μου στέλνουν το παραπάνω μήνυμα.

Edited by asmar (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 6/4/2016 at 8:48 PM, ilias-s said:

 Καλησπέρα σας

έχω κάνει εγκατάσταση το module, έχω περάσει το id του καταστήματος μου, και με βγάζει μήνυμα το skroutz:  "Uncaught SyntaxError: Unexpected token <".

 Η ιστοσελίδα μου είναι : nipeshoes.gr

Θα μπορούσα να είχα μια βοήθεια?

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, ananias said:

Καλησπέρα σας

έχω κάνει εγκατάσταση το module, έχω περάσει το id του καταστήματος μου, και με βγάζει μήνυμα το skroutz:  "Uncaught SyntaxError: Unexpected token <".

 Η ιστοσελίδα μου είναι : nipeshoes.gr

Θα μπορούσα να είχα μια βοήθεια?

Ευχαριστώ.

Θα πρέπει να μας στείλεις ένα δείγμα του κώδικα που άλλαξες  και σου έσκασε για να μπορέσει κάποιος να σου δώσει λύση.

Edited by Konstantinos (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα

 

Έχω εγκαταστήσει το module σε Prestashop 1.6.1.23 και σε γενικές γραμμές δουλεύει σωστά.

Το πρόβλημα μου είνια πως δεν μπορώ να αφαιρέσω το κόστος της αντικαταβολής γιατί το shipping παίρνει τιμή από το άθροισμα του shipping + CODFEE.

Για τον ίδιο λόγο βγαίνει λάθος και το revenue.

Έχω δοκιμάσει αυτά που αναφέρονται στο θέμα, αλλά δεν μου δούλεψαν. Το module Που χρησιμοποιώ είναι το Cash on delivery with fee v2.1.2 - by idnovate

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

On 3/19/2019 at 2:11 PM, aanton said:

Καλησπέρα

 

Έχω εγκαταστήσει το module σε Prestashop 1.6.1.23 και σε γενικές γραμμές δουλεύει σωστά.

Το πρόβλημα μου είνια πως δεν μπορώ να αφαιρέσω το κόστος της αντικαταβολής γιατί το shipping παίρνει τιμή από το άθροισμα του shipping + CODFEE.

Για τον ίδιο λόγο βγαίνει λάθος και το revenue.

Έχω δοκιμάσει αυτά που αναφέρονται στο θέμα, αλλά δεν μου δούλεψαν. Το module Που χρησιμοποιώ είναι το Cash on delivery with fee v2.1.2 - by idnovate

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα σε 1.7.2. Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

On 3/26/2019 at 3:51 PM, Evi said:

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα σε 1.7.2. Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Καλησπέρα στείλε σε PM τo url της σελίδας και μια FTP, να το κοιτάξω. Το κόστος αντικαταβολής είναι σταθερό ποσό ή αλλάζει αναλογα με το ποσό της παραγγελίας?

Link to comment
Share on other sites

Ηλία αν θέλεις να σε πάρω αύριο να το δούμε σε εμένα. Έβγαλα σήμερα live το site και μου έκλεισαν το skroutz analytics για αυτό τον λόγο.

Η βλακεία είναι πως το συγκεκριμένο module προσθέτει την αντικαταβολή μέσα στα μεταφορικά.

@ilias-s

Edited by sanctusmob (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να κάνω τις αλλαγές που αναφέρει ο @geowv και είδα πως είναι είδη περασμένη η αντικαταβολή στο post που έχω κάνει εδώ

Απλός θέλεις κάποιες αλλαγές.

skroutzanalytics.tpl

<!-- Skroutz Analytics Order Products Script start -->
{if ($order->payment == "Αντικαταβολή") and $order->total_products_wt <= 49}  
<script>
	{literal}
		skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', JSON.stringify({
		order_id:    '{/literal}{$order->id_cart|escape:'htmlall':'UTF-8'}{literal}',                                       // Order ID. Required.
		revenue:     '{/literal}{$order->total_products_wt + $order->total_shipping_tax_incl - 2}{literal}',	  	    // Grand Total. Includes Tax and Shipping.
		shipping:    '{/literal}{$order->total_shipping_tax_incl - 2 }{literal}',                                           // Total Shipping Cost.
		tax:         '{/literal}{$taxamt = $order->total_paid_tax_incl - $order->total_paid_tax_excl}{$taxamt}{literal}'    // Total Tax.
		}));
	{/literal}
</script>
{else}
<script>
	{literal}
		skroutz_analytics('ecommerce', 'addOrder', JSON.stringify({
		order_id:    '{/literal}{$order->id_cart}{literal}',                                                                // Order ID. Required.
		revenue:     '{/literal}{$order->total_products_wt + $order->total_shipping_tax_incl}{literal}',	  	    // Grand Total. Includes Tax and Shipping.
		shipping:    '{/literal}{$order->total_shipping_tax_incl}{literal}',                                                // Total Shipping Cost.
		tax:         '{/literal}{$taxamt = $order->total_paid_tax_incl - $order->total_paid_tax_excl}{$taxamt}{literal}'    // Total Tax.
		}));
	{/literal}
</script>
{/if} 
<script>
{foreach from=$order_products item=product}
	{literal}
		skroutz_analytics('ecommerce', 'addItem', JSON.stringify({
		order_id:   '{/literal}{$order->id_cart}{literal}',                  // Order ID. Required.
		product_id: '{/literal}{$product.product_id}{literal}',              // Product ID. Required.
		name:       '{/literal}{$product.product_name}{literal}',            // Product Name. Required.
		price:      '{/literal}{$product.product_price_wt}{literal}',  	     // Price per Unit. Required.
		quantity:   '{/literal}{$product.product_quantity}{literal}'         // Quantity of Items. Required.
  		}));
  	{/literal}
{/foreach}
</script>
<!-- Skroutz Analytics Order Products Script end -->

Στην 2η γραμμή πρέπει να βάλετε {if ($order->payment == "Αντικαταβολή") and $order->total_products_wt <= 49}

Το ποσό που είναι δωρεάν τα μεταφορικά και το όνομα που έχει το payment της αντικαταβολής.

Και στις γραμμές 7 και 8 πρέπει να βάλετε το ποσό της αντικαταβολής (εκεί που είναι τώρα το 2)

Link to comment
Share on other sites

On 3/28/2019 at 7:24 PM, sanctusmob said:

Ηλία αν θέλεις να σε πάρω αύριο να το δούμε σε εμένα. Έβγαλα σήμερα live το site και μου έκλεισαν το skroutz analytics για αυτό τον λόγο.

Η βλακεία είναι πως το συγκεκριμένο module προσθέτει την αντικαταβολή μέσα στα μεταφορικά.

@ilias-s

έλα φίλε καλησπέρα ναι το καταλαβα ότι το προσθετει την αντικαταβολή μέσα στα μεταφορικά οπότε σε δυο άτομα που μου το ζητησαν το αφαίρεσα όπως το παρουσιάζεται λίγο πιο κατω δλδ με μια if ($order->payment == "Αντικαταβολή"), και ανάλογα με το όνομα της αντικαταβολής αφαιρώ καρφωτά το ποσό της αντικαταβολής,

πολύ ωραίο το νέο site φίλε!!

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, ilias-s said:

έλα φίλε καλησπέρα ναι το καταλαβα ότι το προσθετει την αντικαταβολή μέσα στα μεταφορικά οπότε σε δυο άτομα που μου το ζητησαν το αφαίρεσα όπως το παρουσιάζεται λίγο πιο κατω δλδ με μια if ($order->payment == "Αντικαταβολή"), και ανάλογα με το όνομα της αντικαταβολής αφαιρώ καρφωτά το ποσό της αντικαταβολής,

πολύ ωραίο το νέο site φίλε!!

Είπα πως άλλαξα το site στο skroutz και με περνάει από κόσκινο. Σε άλλο eshop έχω το module με όλα τα λάθει και δεν ασχολούνται καν.

Quote

1. Στέλνετε λάθος shipping. Το shipping δεν πρέπει να περιλαμβάνει κανένα extra κόστος πληρωμής (όπως πχ η αντικαταβολή)

2. Στέλνετε λάθος revenue. Το revenue δεν πρέπει να περιλαμβάνει κανένα extra κόστος πληρωμής (όπως πχ η αντικαταβολή)

Το 1 το διόρθωσα. Το 2 δεν κατάλαβα τι θέλουνε.

Quote

Σε περίπτωση που όλα τα προϊόντα σας έχουν 24% φπα, o τύπος υπολογισμού του φόρου είναι ο παρακάτω: tax = revenue / 1.24 * 0.24

Συγκεκριμένα το Tax που μας κάνατε report στην παραγγελία με ID: 150, προκύπτει από το συνολικό revenue (μαζί με αντικαταβολή) δηλαδή 5.45÷1.24×0.24 = 1.06 .

Εμείς αναμέναμε όμως Tax = 3.45÷1.24×0.24 = 0.67 (το revenue δεν πρέπει να περιλαμβάνει κανένα extra κόστος πληρωμής όπως πχ η αντικαταβολή)

Θα το κοιτάξω από Δευτέρα πάλι.

Αλλά τώρα που βλέπω το script θέλω να προτείνω μερικές αλλαγές αν γίνετε.

Στο

order_id:    '{/literal}{$order->id_cart|escape:'htmlall':'UTF-8'}{literal}',

Γιατί έχει το id_cart και όχι το id_order (το id cart δεν έχει καμία σχέσει με το id order)?

Ακόμη στο if ($order->payment == "Αντικαταβολή") μπορούμε να το κάνουμε if ($order->module == "codfee") ?

Υ.Γ. Μήπως πρέπει να το σηκώσεις στο github?

Υ.Γ.2 Ευχαριστώ αλλά έχει ακόμη δουλειά. Όλη η μαγεία είναι στο από πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...