Jump to content

adaugare lista localitati la judete


Recommended Posts

salut!

 

as avea nevoie pentru o mica afacere de distributie zonala sa pot alege dupa selectarea judetului si localitatile active unde este disponibil serviciul.

 

am incercat un test pe un alt site zonal si dupa selectarea judetului din lista de localitati, nu am reusit sa gasesc una activa, ceea ce e destul de frustrant pt client.

 

stie cineva un add-on, sau alta solutie inafara de a trece judetele ca tari si localitatiele ca state?

 

Multumesc!

 

 

Link to comment
Share on other sites

merci, dar nu e ceea ce am eu nevoie...

 

ideea este asa:

 

se face livrare doar in cateva judete si in fiecare judet sunt doar 5-10 localitati deservite. nu are rost ca un cient nou sa se apuce sa se inregistreze si apoi sa i se spuna ca in zona lui nu exista serviciul

 

trebuie simplu: Judetul X > Localitatea a, b, c, d, e si atat

Link to comment
Share on other sites

ceea ce vrei tu nu este chiar trivial pt ca pe langa faptul ca vrei restrictie de livrare la nivel de oras o sa vrei sa nu ai restrictie de inregistrare client pe toata Romania.

 

adica in cazul in care eu (sau firma mea) sunt din Tulcea dar vreau sa cumpar pentru o ruda din Baia Mare (unde e disponibil serviciul tau) sistemul trebuie sa ma lase sa o fac.

 

la nivel de judet se poate face relativ simplu, la nivel de localitate e ceva mai complicat.

Link to comment
Share on other sites

ceea ce vrei tu nu este chiar trivial pt ca pe langa faptul ca vrei restrictie de livrare la nivel de oras o sa vrei sa nu ai restrictie de inregistrare client pe toata Romania.

 

adica in cazul in care eu (sau firma mea) sunt din Tulcea dar vreau sa cumpar pentru o ruda din Baia Mare (unde e disponibil serviciul tau) sistemul trebuie sa ma lase sa o fac.

 

la nivel de judet se poate face relativ simplu, la nivel de localitate e ceva mai complicat.

da, ai priceput cel mai bine ideea. stiu ca e complicat.

o sa merg pe varianta cu Zona Romania, Tari = judetele si localitatile ca states. intrucat in faza de inceput sunt doar vreo 3 judete si 20 localitati nu cred ca o sa fie probleme, mai ales ca se adreseaza uzului casnic in cea mai mare proportie. pe masura ce vor aparea probleme, o sa mai vedem...

 

cred ca intre a lasa clientul sa comande aiurea si sa dea doar niste date de firma dupa caz asta ar fi cea mai buna varianta momentan.

 

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

am reusit cate ceva, dar intre timp am descoperit un mic deranj la afisarea campurilor din adresa, campul de Judet apare la coada dupa telefoane, cand ar fi normal sa fie sub Tara. Aceeasi problema am gasit-o si pe un alt site proaspat facut, ambele pe PS 1.6.1.5 cu tema default

atasez print screen

 

cum fac sa mut acel camp sub cel de Tara? am incercat cate ceva din address.tpl si din admin de la Tari > format adresa si nimic...

 

post-367325-0-45378100-1464331677_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

authentication.tpl

dupa linia 620 (plus/minus - eu m-am uitat pe un layout deja personalizat)

 

trebuie sa muti blocul de judet

 

                    {elseif $field_name eq "State:name" || $field_name eq 'state'}
                        {assign var='stateExist' value=true}
                        <p class="required id_state select form-group">
                            <label for="id_state">{l s='State'} <sup>*</sup></label>
                            <select name="id_state" id="id_state" class="form-control">
                                <option value="">-</option>
                            </select>
                        </p>
                    {/if}

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...