Jump to content

porsiyonlara göre fiyat belirleme

erdem_ustun

Recommended Posts

Merhaba;

Paket servis yoğunluğu olan bir işletmede kullanılan prestashop da her fiyat değiştiğinde yeniden fiyatları güncellemek zahmetli ve zaman alıcı bir sorun.

Örnek vermek gerekirse,

1 porsiyon köfte :19 Lira

Yarım porsiyon:9,50 Lira

1,5 porsiyon:28,50

Biz bunu tanımlarken ürün fiyatını 19 lira olarak giriyoruz.Daha sonra kombinasyondan 3 farklı kombinasyon yapıyoruz.

1 porsiyonda ekleme/çıkarma yapmıyoruz.Ancak yarım için eksiltme yöntemi ile sonuç 9,50 olacak şekilde ayarlıyoruz.

1,5 porsiyon için ise sonuç 28,50 olacak şekilde ekleme yapıyoruz.

Girdi maliyetleri değiştiğinde her ürün için 4 yerde değişiklik yapmak zorunda kalıyoruz.

Bunun bir çözümü var mı acaba?

Örneğin tek porsiyon fiyatını girdiğimizde 1,5 porsiyon için= tek porsiyon fiyatı X %1,50 diyebileceğimiz, veya yarım porsiyon için = tek porsiyon fiyatı X %0,50. ve bu çıkan sonuçlarıda aşagı/yukarı tama yuvarlayacak bir durum sözkonusumu prestashopta.

Özel fiyat uygulama bölümü var,denedim genelde indirim amaçlı kullanılıyor orada.

Gerçi burada da bir deneme yaptım.

İlk ürün 5 lira ,ilk üründen sonraki her ek ürünü alana % 10 indirim dediğimde ilk ürünün fiyatınıda dahil edip indirim uyguluyor.

Daha önce bu sorunlar başına gelmiş ve çözüm bulan arkadaşlardan yardım talep ediyorum.

Toplu fiyat güncelleme için bir kaç eklenti/yazılım gördüm ancak dışarıya aktar dediğimde sadace 1 porsiyonu aktarıyor.Birde dil sorunu çıktı.

Teşekür ederim.

şahin bey öncelikle cevabınız için teşekür ederim.

ürünleri ilk kez tanımlarken dediğiniz şekilde fiyatları yazıyoruz.Ancak ondan sonra  fiyat değişikliği yapmak istediğimizde her kombinasyon için girip tek tek değiştirmek zor ve zaman alıcı.

Şunu  kastediyorsanız ,her fiyat değiştirmek istediğimizde mevcut kombinasyonları sil ve yeniden o ürün için diyorsanız oda zahmetli.

Arama motorlarında aradım ancak buna benzer bir şey bulamadım.

Bu kadar yetenekli bir yazılımda olması gerekir diye düşünüyorum.Yada çeşitli-ücretli eklentilerle yapıyorlar.

çok teşekür ederim.

iyi günler

Edited by erdem_ustun (see edit history)