Jump to content

Scoaterea albului din jurul imaginilor ( solutionat )


AdrianyMG

Recommended Posts

Nu stiu daca este indiferenta , sau poate nu vrem pur si simplu sa spunem si altora cum facem . 

Ei bine eu m am decis ca atunci cand gasec o oarecare solutie sa o impartasesc si pe forum , nu de alta dar stiu cat am cautat in franceza , engleza , spaniola sa gasesc solutii la problemele cu care m am intampinat .

Acestea fiind spuse 

Astazi voi spune cum am facut eu sa scap de albul inestetic din jurul imaginiilor ( cat am avut thema pe fond alb parca nu ma deranja atat dar dupa ce am schimbat culoriile la fundal parca parca-mi scotea ochiul :)

deci :

 

1. pentru a fi sigur ca nu ma injurati recomand sa faceti un backup la directorul IMG un compres pe el si e bine sa stea acolo salvat pana vedem rezultatul 

2. mergem in directorul classes si cautam fisierul ImageManager.php si la linia 219 ( pentru PS 1.6.5 inlocuim un simplu semn mai mare ¨ > ¨ cu mai mic ¨ < ¨ adica 

 

 if ($ps_image_generation_method == 2 || (!$ps_image_generation_method && $width_diff > $height_diff)) {

 

                 cu 

 

 if ($ps_image_generation_method == 2 || (!$ps_image_generation_method && $width_diff < $height_diff)) {

 

3. dupa ¨operatiunea monstru ¨ de schimbare a semnului salvam imageManager.php si mergem la punctul 4

4. mergem in BO la Preferinte / Imagini si regeneram toate imaginile .

5. sfarsit 

 

Rezultatul chiar daca pierdem putin din poza este mult mai estetic zic eu 

 

iata si inainte si dupa in pozele atasate 

 

Pentru mine a fost o solutie ( estetica) , sper sa fie de folos si altora . 

post-1132655-0-33173900-1463247351_thumb.png

post-1132655-0-18420900-1463247364_thumb.png

post-1132655-0-16207900-1463247398_thumb.png

Edited by AdrianyMG (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

pai tu acolo ai schimbat referinta de redimensionare.

din inaltime a devenit latime, cu crop.

 

daca ai fi vrut sa pastrezi poza intacta (w/h) ai fi putut sa schimbi dimensiunea pozelor pe acea afisare.

 

daca modifici prin core de presta e bine sa tii un reminder de modificari iar fisierele alterate sa le duplici pe server cu o extensie "ciudata" gen ".orig" pt ca la un eventual update o sa ramai cu ochii in ceata.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Pana acum nu am avut nici o problema ... chiar cu aceasta varianta site-ul arata ok zic eu :)

 

P.S step by step instructiunile pt nestiutori ar fi mai acceptate :) nu crezi ... eu am caurat o solutie si am gasit-o daca aveti alte variante o explicatie cu pasii si rezultatele ar fi ok :) zic eu ...

Link to comment
Share on other sites

http://intimitis.ro/casmir/1055-set-lenjerie-sexy-nati.html

 

acolo ai dimensiunea de afisare 443x508 (0.8720) in care vrei sa inghesui o poza care in formatul original are alt raport w/h  800x1200 (0.6666) si care odata scalata iti va aparea pe laterale dungile albe.

ca sa nu se intample asta si luand ca referinta inaltimea pozei atunci dimensiunea optima acolo ar fi 338x508.

 

daca toate pozele originale folosite in site au dimensiunea 800x1200 atunci totul va arata unitar. daca ai poze cu alt raport w/h atunci nu vei scapa de dungile albe si/sau crop pe poze

 

acelasi lucru/calcul/modificare trebuie facut si pentru restul de poze folosite la afisare, listare de produse, cos, etc

Link to comment
Share on other sites

:) da  - frumoasa explicatie - chiar foarte tehnica :) multumesc ! 

 

si revin si spun - o alta solutie ?

si revin si spun - si daca da exista solutie aplicabila - pas cu pas sa inteleaga toata lumea .

 

despre asta este vorba zarus , suntem multi care nu stim si ne batem capul sa invatam , incercand sa citim printre lucruri explicatii savante fara pasi de executie - despre asta este vorba ca toti cautam solutii care nu ti se dau in limba sau pe intelesul tau 

plecand de la cele doua exemple din imaginile postate initial astept alte variante 

 

nu de alta dar am vazut o multitudine de siteuri in presta daca nu majoritatea cu acel alb inestetic zic eu 

Edited by AdrianyMG (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Adrian, inainte de a fi cinic ar trebui sa respecti atat timpul tau cat si pe al celorlalti.

Tu vrei sa economisesti bani cerand tutoriale care sa-ti rezolve problemele.

Cei ce raspund aici isi rup o parte din timpul lor de dezvoltare ca sa ajute comunitatea.

Nu poti sa dezvolti/intretii o afacere online (website) daca nu ai minime cunostinte tehnice, poate nu programare dar sigur css/html. Asta daca vrei sa faci tu totul. Daca nu, trebuie sa platesti pe cineva sa o faca in locul tau.

Se presupune ca cei care se uita pe acest forum au un minim bagaj tehnic la activ si nu trebuie chiar sa fie tinuti de mana pentru a trece strada.

 

Si acum, uite, pas cu pas.

 

Pentru ca pozele sa apara ok trebuie sa vezi care este raportul width/height (w/h) al pozelor de produs pe care vrei sa le pui in site. Si verifici ca toate pozele sa fie de aceeasi rezolutie (preferabil) sau macar sa aiba acelasi raport latime/inaltime (w/h).

Acest lucru se poate verifica (in directorul local din calculatorul tau, cel in care tii pozele, calculator care de obicei are instalat sistemul de operare windows) setand la "view" (bara de sus a ferestrei) "large icons" sau "extra large icons" si dand click pe poza in partea dreapta o sa-ti apara detaliile acelei fotografii.

Raportul w/h este acel numar pe care-l obtinem impartind width (latimea) la height (inaltimea). Acest raport este foarte prezent in zilele noastre si cred ca 4/3 (4:3) sau 16/9 (16:9) iti sunt cunoscute de la aparate foto, televizoare, monitoare dar pana acum nu te-ai gandit ca este un concept generalizat.

Acest raport poate fi subunitar (mai mic de 1) sau supraunitar (mai mare de 1) in functie de orientare, daca e portret sau landscape.

Sa presupunem ca toate pozele tale au dimensiunea de 800x1200px (pixeli). In acest caz raportul este de 0.(6) - perioada 6, adica dupa 0 urmeaza o infinitate de 6 - si facem aproximatia de 0.6666 ca sa avem o cifra destul de exacta ca sa putem sa calculam.

 

Daca nu sunt chiar toate pozele 800x1200 macar sa aiba acest raport egal. Mai exact ele ar mai putea fi 667x1000px, 533x800px sau alte dimensiuni care sa respecte acest raport care este foarte important cand scalam pozele (modificam rezolutia pozelor) fara a le deforma.

 

In cazul layout-ului tau (tema) acest raport este diferit, dimensiunea folosita in listarea de produse 350x375px (raport 0.9333) raport diferit de cel al pozelor tale originale.

In acest caz si facand presupunerea ca inaltimea este dimensiunea critica pentru a nu dezechilibra celelalte elemente din pagina facem urmatorul calcul: 375x0.6666=250px.

Deci poza din listarea de produse trebuie sa fie de 250x375px.

 

La pagina de detalii produs (pagina de produs) lucrurile sunt aberante asa ca asta o sa fie un subiect separat (poate).

 

Admin -> Preferinte -> Imagini

ai acolo toate tipurile de imagini folosite la listarea in site.

In cazul de mai sus este vorba de "home default" care trebuie schimbat din 350x375 in 250x375px

Regenereaza thumbs si gata.

 

Iar acum o sa vezi o noua problema (sau nu, in functie de gusturi): noua poza nu o sa mai umple tot spatiul din celula ci o sa aiba latimea mai mica. Poate ti-as fi spus si ce sa modifici in css-uri ca sa unifici design-ul box-ului dar tu acolo ai activat cache si minify de css/html desi vad ca se lucreaza la site. Probabil ca se lucreaza in "blind".

Link to comment
Share on other sites

Zaurus multumesc pentru raspuns . Nu cred ca este vorba de cinism si nici nu caut tutoriale . Inteleg ca este un forum in care se discuta problemele fiecaruia sau solutile fiecaruia la anumite probleme presta . Inca de la inceput trebie sa stiti ca sunt oameni ce au cunostinte extra si altii ce nu le au

 

In alta ordine de idei am incercat zeci de variante referitoare la albul din jurul pozei . Sincer probabil ar fi mers unele variante dar la mine nu si tind sa cred ca probabil una din cauze ar fi ca pozele incarcate nu erau la aceiasi parametri toate.

 

In fine nu cred ca nu am respectat timpul cuiva si cred ca unii care nu au un raspuns ar trebui sa treaca peste subiectul in cauza ... o afirmatie de genu "invata " nu este un raspuns ...in fine mai se gasesc si oameni cu doctorate ce pun intrebari pe forum.

 

Total, pentru mine acum la 6 luni de cand am auzit de prestashop si de tot ce inseamna ... eu zic ... ca pt minimul este ok .

 

O seara frumoasa nu are rost sa intru in polemici ...

Edited by AdrianyMG (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

ok. perfect.

vezi ca in pagina de produs, ceea ce ai modificat tu, nu e ok.

presta iti pune la dispozitie facilitatea de a livra poza deja scalata la dimensiunea care trebuie.

tu acolo ai in layout un resize de poza si nu e ok.

Si in plus ai layout-ul "murdarit" de niste elemente care nu ar trebui sa apara. Sunt niste bug-uri in afisare.

 

Seara faina.

Link to comment
Share on other sites

ZAURUS , 

Cu siguranta ai dreptate la redimensionarea pozelor , dar intrebarea mea este atunci cand ai deja pozele la diferite marimi urcate cum faci ? trebuie sa o iei iar cu toate produsele si sa le redimensionezi la ceea ce spui tu pastrand raportul sau ... 

o mare parte din pozele ce le urc au 1120x1493 altele insa la 666x1000 sau mai stiu eu ce dimensiuni ne avand in concluzie acelasi raport 

tinand cont de tot ce ai spus si redimenionand toate imaginiile la 0.88 spre exemplu , inlocuiind in preferinte / imagini datele - respectiv  thickbox_default la 1056x1200 regenerand pozele ar trebui sa nu mai apara acel alb nu ? 

Edited by AdrianyMG (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

da ai dreptate !

 

am facut testul si asa este pozele ies asa cum trebuie urcandule pe toate la aceiasi dimensiune si pastrand raportul de 0.87 ( de exemplu ) da da da . Ma inclin !!!

 

Ramane doar sa vad ce si cum fac cu toateeeee pozele deja urcate care nu sunt putine 

Link to comment
Share on other sites

exista directorul /img/p/... unde tine presta toate pozele

de fapt este o structura destul de complexa de directoare si subdirectoare care are la baza id-ul de produs.

/img/p/1/9/0/3/2   o sa gasesti imaginea produsului cu id=19032

 

acolo o sa gasesti si poza originala, cea din care se genereaza celelalte, numele e id-ul produsului 19032.jpg

 

le dai jos pe toate, verifici originalele eventual le modifici si pe urma le repui pe server.

regenerezi thumbnails si asta e.

Link to comment
Share on other sites

cu 2.000 de poze esti un caz fericit. :) nu te "râdea"

sunt altii cu 20-30k de poze in aceeasi situatie, viata e grea, performanta se plateste :)

 

daca nu ma insel, parca acdsee avea o rutina de modificare bulk de rezolutie/canvas/filtre pentru un anumit director cu poze... adica toate pozele din acel director

Link to comment
Share on other sites

am zis initial 2000 dar se pare ca m am inselat amarnic sunt mai multe aproximativ 9000 da m am descurcat am gasit un programel sa ma ajute si iata-ca am rezolvat sunt deja rezolvate dupa 24 de ore de macinat la ele ... continuam sa vedem ce iese :D

Link to comment
Share on other sites

Rerzolvat :D mai am de schimbat bordeer-ul la 1px si cred ca asta este , meriti o cinste buna zaurus 

 

Thx Thx Thx 

 

Sper sa i ajute si pe alti toata aceasta discutie - multumiri maestrului zaurus . Thx again !!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...