Jump to content

Κωδικός προϊόντων


Recommended Posts

Καλημέρα

Υπάρχει κανένα πρόσθετο ή κάποιος άλλος τρόπος ετσι ώστε να γίνεται αυτόματη αρίθμηση προϊόντος κατα την εισαγωγή του ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Δεν νομίζω πως κατάλαβα ακριβώς την ερώτηση σου, τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις? 

 

Εξήγησε με ένα σενάριο αν μπορείς για να καταλάβω

Link to comment
Share on other sites

Όταν προσθέτουμε ένα καινούργιο προϊόν μας ζητάει τον Κωδικό αναφοράς  ο οποίος ως συνήθως είναι ο δικός μας κωδικός από την βάση δεδομένων μας.

 

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε αυτος ο κωδικός να μπαίνει αυτόματα  απο το σύστημα με αυξουσα αρίθμηση ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν προσθέτουμε ένα καινούργιο προϊόν μας ζητάει τον Κωδικό αναφοράς  ο οποίος ως συνήθως είναι ο δικός μας κωδικός από την βάση δεδομένων μας.

Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε αυτος ο κωδικός να μπαίνει αυτόματα  απο το σύστημα με αυξουσα αρίθμηση ?

 

Όταν λες δικό σου κωδικό εννοείς ότι τα έχεις αποθηκευμένα αλλού και να τα κάνεις εισαγωγή στο presta μαζικά;

 

Με αύξουσα αρίθμηση μπαίνει το id_product. Αν θέλεις μπορείς να ρυθμίσεις να παίρνει το reference την ίδια τιμή, αλλά τότε δε θα είχε λόγο ύπαρξης θεωρώ. Αλλά για να μπούμε και μεις στο κλίμα, ποιος ο λόγος να θες αύξουσα αρίθμηση όταν έχεις ήδη μία;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες δικό σου κωδικό εννοείς ότι τα έχεις αποθηκευμένα αλλού και να τα κάνεις εισαγωγή στο presta μαζικά;

 

Με αύξουσα αρίθμηση μπαίνει το id_product. Αν θέλεις μπορείς να ρυθμίσεις να παίρνει το reference την ίδια τιμή, αλλά τότε δε θα είχε λόγο ύπαρξης θεωρώ. Αλλά για να μπούμε και μεις στο κλίμα, ποιος ο λόγος να θες αύξουσα αρίθμηση όταν έχεις ήδη μία;

 

 

Τα προϊόντα δεν τα εχω περασμένα σε κάποια εφαρμογή ουτε σκέφτομαι να εγκαταστησω καποιο ERP.

Θα τα περάσω τώρα ένα ένα.

Απλα στον κωδικο αναφορας θα ήθελα να έχω έναν δικό μου κωδικό πχ. της μορφής 00000001 και  να αυξάνεται σε καθε καινούργιο προϊόν.

Μπορεις να μου πείς πως γίνεται με το   id_product  μπορει να μου κανει .

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Ναι το id_product δημιουργείται μονο του αλλα οταν θα εχω πολλά προϊόντα δεν θα ειναι ευκολο να δω ποιο είναι το τελευταιο id_product, ο ένας τρόπος είναι να δώσω μόνο περιγραφη στο καινουργιο προϊόν να το αποθηκευσω να δω στον κατάλογο τι  id πηρε και να το προσθεσω στον κωδικό αναφοράς του προϊόντος.

Αυτο μπορεί να γίνει αυτόματα ? ή σε άλλη περίπτωση υπάρχει κανένα πρόσθετο που να δίνει απο μόνο του έναν κωδικό αναφορας ?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά δε πιάνω το συλλογισμό σου. Το τελευταίο id_product μπορείς να το πάρεις αν προγραμματίσεις λίγο, αλλά βοήθησε να καταλάβουμε για ποιο λόγο το χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..... μιλάμε για εναν κωδικό (Reference) ο οπόιος αντιστηχει στο προϊόν του καταστήματος μας (ασχετα εάν αυτο το προϊόν εχει και άλλους κωδικούς σε όλο τον κοσμο).

Θελω εάν γινεται την λειτουργια που κάνουν όλα τα erp δηλ. τους δινεις την μάσκα του κωδικού και σε κάθε νεα καταχώρηση δημιουργούν τον επόμενο κωδικό, εάν μπορει να το κάνει και το presta shop.

με πρόσθετο ? με πείραγμα ? .....!!!

Aπλά στα προϊόντα μου θέλω να έχω και τους δικούς μου κωδικούς και να μπορώ αργότερα να τους χρησιμοποιώ όπως θέλω  πχ. αναφόρές,εκτυπώσεις..... και ότι άλλο

 

 

01generator   δεν ζητάω οποσδήποτε το id να είναι ίδιο με το Reference, απλα το ανέφερε ο tapanda.gr  σαν μια λύση.

 

                   

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το id_product φίλε μου, όπως και κάθε άλλο πεδίο οποιουδήποτε πίνακα της ΒΔ σου, μπορείς να τα χρησιμοποιείς κατά βούληση. Οπότε οι αναφορές κι εκτυπώσεις που αναφέρεις στην τελευταία απάντηση σου γίνονται κάλλιστα με αυτόν τον αυτόματα αυξανόμενο αριθμό. Οπότε θεωρώ περιττή τη δημιουργία 2ου κωδικού.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...