Jump to content

Prestashop si Google Speed Page


AdrianyMG

Recommended Posts

Am tot căutat pe întregul net si nu am găsit clar nicăieri cum - unde si mai ales ce trebuie modificat pentru a rezolva ¨erorile¨ problemele  din Google Speed Page . Clar si la obiect chiar nu am găsit , discuții deschise peste tot cum mărești viteza cum nu stiu ce dar punctual si pas cu pas nicăieri . Sunt curios daca pe forumul nostru cineva își aloca timp pentru a o face . Am să revin dupa sărbătorile pascale cu cazul meu .

Edited by AdrianyMG (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Adrian, Google Page Speed nu arata erori ci iti da o masura a perfectiunii site-ului tau.

Exista 3 moduri de optimizare pentru a avea un site A+ (peste 90 puncte)

- sa activezi optimizarile din prestashop

- sa instalezi si sa configurezi mod_pagespeed (asta e la nivel de server)

- sa faci manual modificarile pe scripturi

aceste 3 metode nu se exclud ci se completeaza reciproc.

 

atentie marita la minificarile java/css pt ca pot cauza mari dureri de cap. mai ales la incarcarea asincrona.

 

ca sa te scot un pic din ceata incearca pentru inceput cu acest tool

https://gtmetrix.com/

 

.

Link to comment
Share on other sites

perfect adevarat nu arata erorile , Multumes iarasi de raspuns . Posibil exprimarea ... 

Ma refer la pasii care trebuiesc facuti , de exemplu

 ¨Activati comprimarea¨

https://staticxx.facebook.com/connect/xd_arbiter.php?version=42, supondría un ahorro de 22,6 KB (reducción del 66 %).

¨Utilizati memoria cache a ¨ browserului¨

unde le modific unde le specific , ce le fac ? la asta ma refer , exista vre-un fisier de editat ? care este acela ?

 

Sper ca de data asta m am facut inteles !:)

multumesc pentru raspunsuri  zaurus

Link to comment
Share on other sites

pe scripturile incarcate extern nu ai control.

poti insa sa le dai jos, le pui intr-un director pe server si le incarci de acolo.

doar in acest caz o sa tina cont de setarile din .htaccess altfel nu.

 

ca sa fiu si mai clar, pt ca acele scripturi sa nu mai fie raportate  asa trebuie sa intrii in fisierele modulelor, sa schimbi invocarea scripturilor din internet in local si sa verifici daca mai merg sau nu.

totusi, prestashop chiar si fara aceste artificii, daca tema e scrisa cu sint de raspundere, pe gtmetrix are un scor de 89-91 puncte la pagespeed si cam 70 la yslow.

 

nu uita sa declari si incarcarea pe mai multe fire media1/media2/media3, se face foarte simplu cu aliasuri la serverul curent prin subdomenii.

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...