Jump to content

Creare/adaugare modul


Recommended Posts

Buna ziua, 

 

De putina vreme am inceput construirea unui magazin online, platforma prestashop. Magazinul pe care incerc sa il creez are ca profil domeniul auto/utilaje agricole. La inceput o sa ma axez doar pe consumabile (filtre, ulei etc). Acum urmeaza mica mea problema ca sa-i zic asa. Vreau sa stiu daca cumva exista un modul care sa imi permita adaugarea de echivalente pentru un anumit produs.

Spre exemplu sa spunem ca am filtru ulei, producator XXX si codul 12345, dar pentru acelasi filtru producatorul XXY are codul 98765. Acum, eu vreau sa imi adaug produsul de la producatorul XXX, dar clientul daca introduce codul 98765 site-ul sa ii "intoarca" produsul pe care eu il am, chiar daca nu este exact acelasi producator.

 

De asemenea, mai doresc sa stiu daca exista undeva vre o setare prin care pretul produselor sa fie afisat doar la logare.

 

 

Multumesc anticipat. 

Link to comment
Share on other sites

Ca sa definesti echivalente la un produs te poti folosi de definirea de accesorii.

Daca ai 3 produse X Y Z si toate fac acelasi lucru atunci la X pui accesorii Y Z  la Y pui Z X si tot asa.

Daca vrei ca pagina sa arate ca la un magazin de piese auto (sa fie listate pe verticala) trebuie sa schimbi layout, by default sunt listate pe linie, orizontal.

 

vav de search si rezultatul intors acolo trebuie ca in descrierea fiecarui produs sa fie si echivalentele.

 

ca sa restrictionezi afisarea pretului trebuie sa te folosesti de grupuri.

by default in presta sunt 3 grupuri: vizitator, oaspete, client.

poti lasa preturile vizibile doar pentru un grup sau doua.

Link to comment
Share on other sites

Varianta 1 : La preferinte /cautare cautare la alias treci toate codurile echivalente (98765)  cate unul pe rand si la rezultat treci codul sau denumirea produsului tau (12345)

Varianta 2 : la preferinte / Cautare / greutate la '' scurta descriere'' (sau la descriere) setezi o pondere mai mar de preferat egala ce cea mai mare pondere pe care o ai (ex 4 sau 5 ) si la editare produe la scurta descriere treci toate codurile echivalente ( ex filtru 12345 echivalent cu 9875 , ad567 , .........) avantajul la cea dea doua varianta este ca echivalentele iti apar si in pagina produsului

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...