Jump to content

Ελληνικά σε καινουριο website


Fivos92

Recommended Posts

Γεια σας παιδια ειμαι καινουριος στο prestashop και θα ήθελα να μάθω αν με αυτό το cms μπορούμε να κάνουμε οτι mod θέλουμε, δηλαδή παίρνω τώρα ένα template ξεκινώ το δουλεύω στα αγγλικά κτλπ και μετά θέλω να βάλω ελληνικά και να βάλω απο πάνω 2 σημαιούλες μια για αγγλικά μια για ελληνικά. Μπορώ να βάλω τις σημαιούλες εκεί ή εχουμε restrictions στα templates και γενικότερα στο prestashop, επίσης μπορώ να δημιουργήσω μόνος μου τις κατηγορίες και τις σελίδες στα ελληνικά με ελληνικούς χαρακτήρες ή θα υπάρχουν προβλήματα συμβατοτητας κτλπ;

Αν θέλω να βάλω και άλλα νομίσματα εκτός απο euro και δολάριο που δεν είναι διαθέσιμα στο template που αγόρασα μπορώ ή όχι

Μπορώ να βάλω αν θέλω από πανω στις σελίδες label για να κάνει login ο χρήστης ή δεν μας αφήνει γενικά να παίξουμε με ότιδηποτε θέλουμε;

Τα ρωτάω όλα αυτά για να δώ πόσο restricted είναι και πόσο μπορώ να δουλέψω πάνω σε ενα έτοιμο theme.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι θέλουμε δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω. Αλλά έχει πάρα πολλές δυνατότητες. Το δουλεύω από το 2012 και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Γλώσσες προσθέτεις από το backoffice. Μπορείς να προσθέσεις τις σημαιούλες αν επεξεργαστείς το κατάλληλο tpl από το /themes/[όνομα_θέματος]/modules/blocklanguages/nav.tpl νομίζω. Κατηγορίες από το backoffice και αυτές. Όταν λες θέλεις να κάνεις σελίδες, τι εννοείς ακριβώς; Τι εννοείς στα ελληνικά με ελληνικούς χαρακτήρες; Στα URLs εννοείς; Και τα νομίσματα από το backoffice βάζεις. Τα νομίσματα, οι γλώσσες και ό,τι άλλο δεν εξαρτώνται από το θέμα. Τι εννοείς label για να κάνει login ο χρήστης; Γενικά πάντως δεν έχει τέτοιους περιορισμούς. Γενικά μπορείς να παραμετροποιήσεις αρκετά ένα θέμα. Δε ξέρω αν μπορείς να κάνεις τα πάντα, αλλά μπορείς να κάνεις πολλά.

Χάρηκα για τη γνωριμία,

Κωνσταντίνος Α. Κογκαλίδης - Greek Ambassador of PrestaShop

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Στισ σελίδες εννοώ να κάνω σελίδεσ στα ελληνικά και κατηγορίες στα ελληνικά όχι σελίδες με ελληνικά url.

Επίσης στο label για να κανει login ο χρηστης στο πανω μέρος, εννοω να μπορώ να βάλω κάπου στο πάνω μέρος 2 κουτάκια που να βάζει username + password ο χρήστης και να συνδέεται αυτόματα στο σύστημα μου και να πλοηγείται στην ιστοσελίδα σαν πχ Fivos92!!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το πιο βασικό είναι να μπορώ να κάνω την σελίδα και στα αγγλικά και στα ελληνικά και να μπορεί ο χρήστης πατώντας πάνω στην σημαιούλα στο πάνω μέρος να μπορεί να αλλάξει γλώσσα απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι γίνονται και τα 2 ερωτήματα που έθεσες. Η μετάφραση των διαφόρων κειμένων αν αφορά κομμάτι του template πας Localization > Translations κι επιλέγεις την κατάλληλη μετάφραση που θες (με την προϋπόθεση πως έχεις ήδη προσθέσει 2η γλώσσα τα ελληνικά προφανώς). Όσο για το άλλο κι αυτό γίνεται με τροποποίηση του template.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να προσθέσω πως αν η μετάφραση δεν αφορά κομμάτι του template και είναι ένα blog post για παράδειγμα αυτό γίνεται από τη διαχείριση του εκάστοτε module

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...