Jump to content

site-ul meu consuma prea multe resurse pe server


sebinike

Recommended Posts

am o gazduire la www.hainenike.com de 100 mb si 5 g trafic, si am fost anuntat de cel la care am gazduirea ca site-ul meu consuma mult prea multe resurse si ca ar trebui sa trec pe un server dedicat, dar un asttfel de server vsp este foate scump, undeva la 100 ron pe luna, pe cand eu dau acum 50 ron pe an. S-a mai intalnit cineva cu problema asta ? a mai consumat site-ul cuivat mult prea multe resurse ??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

vezi daca ai adaugat un modul sau ai facut ceva modificari care consuma multe resurse, inlatura unele din modificari si vezi care sunt efectele.
Eventual schimba si furnizorul de hosting, oricum pentru un magazin online ai nevoie de un hosting serios, asa ca 50 lei pe an este mult prea putin daca vrei sa scoti bani, in afacerile online hostingul este foarte important.
Eu am un VPS, si am magazin facut in prestashop si un amic de al meu a gazduit la mine site-ul tot in prestashop eu am ede 3 ori mai multi vizitatori decat el, e un pic mai complex si consum doar 30% din resursele consumate de el.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

verifica sa fii sigur sa nu ai $smarty->force_compile = true; din config/smarty.config.inc.php

pe de alta parte depinde si ce versiune de presta ai, s-au facut modificari la cererile SQL de la 1.2.5 care imbunatatesc viteza considerabil.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
ieftin si ...bun.."presupun"


exact :)
eu pentru o optiune, desi mai buna, in Romania la hostway platesc aproape 150E.



Sebinike, ai putea profita de ip romanesc, si resurse f bune pentru o suma de hosting shared. (pt. mine e prea mult ce am)
exemple dintre site-urile mele gazduite:
http://www.parfumuri-celebre.ro (MAGENTO - se stie ca magento cere mult mai multe resurse ca presta)
http://artisan.store.ro - PRESTASHOP
http://www.cureducere.ro - SITE CUSTOM pe framework CAKEPHP care si el se stie cere resurse decente pentru a rula cum trebuie
Link to comment
Share on other sites

Problema cu prestashop-ul sunt categoriile. Le freaca la fiecare incarcare de pagina si consuma multe resurse si la server si la client. Nu incurcati resursele cu traficul generat.
Daca ai categorii putine si tot merge greu, in alta parte e problema.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

<!--/Start trafic.ro/-->
[removed]t_rid="moniq";[removed]
[removed][removed]

src="http://log.trafic.ro/cgi-bin/pl.dll?rid=moniq">

Statistici web

<!--/End trafic.ro/-->


asta a fost cand m-am inscris prima oara iar cand am platit mi-au dat alt cod mai lung cu care aveam acelasi probleme ca si tine .
poate stie altcineva mai bine nici eu nu ma pricep foarte tare.
site-ul e facut de tine ? arata foarte bine.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

Oki, tot vad pe aici recomandari de vps-uri si alte hostinguri serioase.

Din experienta proprie in momentul de fata prestashop ruleaza foarte bine pe un cont shared de hosting (bine inteles nu unul din ala de 1 dolar pe luna), atata vreme cat contul respectiv ofera minim 128MB limita de memorie pentru php.

In principal verificati ca oferta de hosting sa va ofere si un ip dedicat, pentru ca e oferit in general la conturile de hosting de providerii mai seriosi si ajuta si la seo intr-o mica masura (Google returneaza in cautari rezultate care sunt relative la locatia de unde s-a facut cautarea, si sunt scoase un pic mai in fata siturile care sunt detectate ca fiind mai in zona, detectia facandu-se dupa ip).

Versiunile noi salveaza in cache arborele de categorii si au fost optimizate destul de bine si interogarile sql.

Din punctul meu de vedere, este necesar un vds/vps de la cateva mii de vizitatori pe zi, depinde oricum de fiecare implementare in parte.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...