Jump to content

Adaugare campuri suplimentare formular inscriere si finalizare comanda


Recommended Posts

Salut,
Am si eu o mica problema doresc sa implementez ca atunci cand un vizitator isi creaza cont sa completeze nu la informatii personale ci la detalii facturare inca 4 campuri(CUI,Nr registru comertului,Cont bancar,Deschis la) si doresc ca aceste campuri sa apara si la addrese cand vizualizeaza clientul contul sau si sa fie vizibile si pe factura generata.

Am incercat sa adaug in authentication.tpl campurile dar au acelasi nume de variabila nu cunosc foarte bine notiunile si as dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva sa adaug aceste campuri si unde ca banuiesc ca nu trebie doar in "autehtnication.tpl" ,trebuie si in "address.tpl" ???....si as dori ca 2 din el sa fie obligatorii asta am inteles ca din classes/address.php de la required. MS

Link to comment
Share on other sites

da am cunstine de baza de mysql stiu sa editez,sa adaug,sa pun variabile etc... dar nu cunosc exact pasii...deoarece eu as vrea sa fie oblgiatorii si cand se irnegistreaza campurile aditionale "cui" "nr reg comertuui" dar sa fie vizibile si pe factura proforma generata...cine ma poate ajuta ofer si eu ceva discutam;))

Link to comment
Share on other sites

am vazut postul asta acum ceva timp dar nu am avut timp sa va raspund.

eu am aceasta modificare in magazine....


nici acum nu am timp sa va explic pas cu pas, in schimb va atasez fisierele necesare.

in baza de date se adauga campuri noi in tabelul ps_addresess ca in print screenul atasat (CIF recom banca)

fisierele modificate sunt :

/themes/prestashop/authentification.tpl
/classes/Address.php
/admin/tabs/AdminAddresses.php
/classes/PDF.php


de asemenea fisierele atasate includ numar de telefon obligatoriu fix sau mobil si campul cumpara fara cont (modulul PWA purchase_without_account )


PS.:
authentification.tpl.txt din atasament trebuie redenumit in authentification.tpl




cand o sa am timp o sa si explic detaliat cum se face modificarea aceasta.

Address.php

AdminAddresses.php

PDF.php

22336_XQf3EhaFHlzHnaWpCbxn_t

authentication.tpl.txt

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

problema e ca... aceste campuri sunt vizibile (in "My account", factura PDF) numai daca este completat campul "Company". Am facut, oarecum o modificare si am pus campul CIF/CNP, astfel incat daca este PF va completa numai CNP-ul iar daca este PJ va completa campul "Companie" + CIF.

Ce trebuie sa fac pentru a face campul acesta vizibil neconditionat de campul "Company"?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Salutare,

din fericire am gasit pe forumu brazilian (link postat de sidro) un "modul" care cu ajutorul unui js da posibilitatea de selectie intre PF si PJ, l-am instalat, numai ca am probleme deocamdata cu aducerea datelor din baza de date.

Daca are cineva idee de ce nu imi aduce datele din baza cand vreau sa modific ar fi minunata o mana de ajutor :).
Modulul respectiv poate fi descarcat aici http://forum.prestashopbr.com/viewtopic.php?f=29&t=791&start=80 pe pagina 9 este chiar o varianta pentru PS 1.3.

ar mai fi si o mica problema legata de validarea lor pentru CUI/CNP pe care cred ca pentru o varianta in romana sau engleza ar fi bine sa o scoatem.

merci anticipat de ajutor.

x

Link to comment
Share on other sites

Prin "aducerea datelor din baza de date" te referi la faptul ca nu reusesti sa faci modificarile necesare pentru modul? Tabele din acel .sql sunt de forma

ALTER TABLE `ps_address` ADD `cnpj` VARCHAR( 32 ) NOT NULL AFTER `deleted` ;
ALTER TABLE `ps_address` ADD `cpf` VARCHAR( 32 ) NOT NULL AFTER `cnpj` ;
ALTER TABLE `ps_address` ADD `ie` VARCHAR( 32 ) NOT NULL AFTER `cpf` ;
ALTER TABLE `ps_address` ADD `rg` VARCHAR( 32 ) NOT NULL AFTER `ie` ;


Unde ps_ e prefixul tabelului. Daca tabelele tale au alt prefix sau nu au deloc, trebuie sa modifici inainte sa aplici codul. Mergi in baza ta de date, selecteaza tab-ul SQL, copiaza acolo cele patru randuri modificate si da-i Go.
In rest vad ca merge modulul la prima vedere.

Link to comment
Share on other sites

salut,

merci de raspuns.
Am facut deja modificarile in baza de date, dar problema este ca la inregistrare completez campurile ca PF sau PJ, dupa ce aplic pe butonul de inregistrare, datele se duc unde trebuie, dar in situatia in care clientul vrea sa le modifice dupa ce intra in cont, campurile nou adaugate imi apar goale chiar daca la inregistrare au fost completate si apar si in baza de date in ps_adress, si nu reusesc sa imi dau seama unde este problema.

As incerca sa le dau un mesaj dar mi-e frica de ce o sa traduca google din romana in portugheza :))))).

x

PS:Mie mi se pare destul de buna ideea lor, dar pacat ca nu a fost finalizata cu un modul cu instalare, sa cred ca se evitau toate neplacerile de genul asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Multumesc de ajutor am rezolvat ....

am reinstalat si redenumit

1 - cod postal in cod fiscal/CNP
2- Adresa 2 = adresa de livrare
3 title = Facturat pe :
4 Domn = Persoana juridica

5 Doamna = persoana fizica

6 telefon fix = fax
7 telefon mob = telefon contact


Multumesc ..... intregi comunitati.......pentru sprijin si suport !


Ps : Nu am facut update !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Am urmat toate etaplele amintite mai sus dar am o problema nu imi afiseaza judetele am verificat authentification.tpl si am linia cu id_state dar nu mi-o afisseaza browserul. Stie cineva despre aceasta problema va rog daca se poate. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

fisierele anterioare erau pentru versiuni prestashop pana la 1.3 si 1.3 inclusiv.

pentru 1.4 este necesara modificarea urmatoarelor fisiere:

1. …/prestashop/classes/Address.php

2. …/prestashop/adminXXX/tabs/AdminAddresses.php

3. …/prestashop/themes/prestashop/address.tpl

4. …/prestashop/themes/prestashop/authentification.tpl

5. ../prestashop/themes/prestashop/order-opc-new-account.tpl

5. pdf

Momentan ... realizat... in teste pe 1.4.2.5

 

update 12.2012 : functional pe v1.4.6.2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...

Va salut si va cer ajutorul intr-o mica problema....

 

Am reusit sa adauga campurile noi pe pagina de inregistrare ca in poza de mai jos

inregistrare.jpg

Problema este ca dupa completarea campurilor imi creaza un cont nou doar ca nu imi scrie informatiile pentru cui,recom,banca,iban in baza de date.... Cand ma duc din admin > clienti > adrese si dau editare imi apare ca in poza de mai jos

adressadmin.jpg

Bun.. Daca editez informatiile din admin acestea se scriu in baza de date dar nu in campul original.. ci mai adauga o linie practic (sper ca e corect) ca in imaginea de mai jos

mysqlb.jpg

Ma puteti ajuta? Daca este nevoie atasez si fisierele editate poate va dati seama de acolo unde gresesc... mentionez ca sunt incepator php/mysql.. :) Ca o mica recapitulare .. am reusit sa adaug campurile dar nu imi adauga informatiile cand incerc sa fac un cont nou ... din admin pot sa modific si sa adaug informatiile in campurile respective si se salveaza dar imi creaza o linie noua... nu le salveaza in linia originala... Sper ca s-a inteles ... am explicat cat am putut eu de bine :)

 

Va multumesc astept un raspuns!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

din fisierele astea poti sterge campurile si poti modifica care sa fie obligatorii si care nu.

cele obligatorii au * (stelute).

 

 

…/prestashop/themes/prestashop/authentification.tpl

 

 

..../prestashop/themes/prestashop/order-opc-new-account.tpl

 

 

Campuri obligatorii sunt marcate asa:

<sup>*</sup>{l s='Required field'}

 

daca nu vrei sa fie obligatorii stergi <sup>*</sup> de la sfarsitul paragrafului campului respectiv si inlocuiesti

<p class="required text">

cu

<p class="text">

 

Vrei sa stergi nr. de tel. fix; stergi urmatoarele:

 

<p class="text">
					<label for="phone_invoice">{l s='Home phone'}
					</label>
					<input type="text" class="text" name="phone_invoice" id="phone_invoice" value="" />
				<sup>*</sup>
				</p>

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Va salut,

 

Sunt novice in ceea ce priveste Prestashopul. Folosesc prestashop 1.5.3.1 si as avea nevoie sa creez un camp nou. Imi poate raspunde cineva cum se face toata operatiunea aceasta in Prestashop 1531??

Am mare nevoie de informatia aceasta, va multumesc.

 

Am reusit sa faca ceva-ceva, dar cand ma duc in admin > clienti > adrese > modifica nu imi apar campurile nou create desi ii selectez in backoffice sa mi le arate

Uitati ce am modificat

http://www.prestashop.com/forums/topic/181544-personlizar-formulario-de-clientes/#entry1155536

Edited by andrei21 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

daca este OK asa cum este pe situ meu, da-mi un mesaj si iti zic ce tre facut.

Salut te rog imi poti spune si mie cum pot modifica cateva campuri din tabelul de comanda? eu am o problema mare ma pune sa introduc codul postal desii nu am acea categorie . mie imi trebuie ceva simplu, Nume Adresa si nr de tel . nimic mai mult. multumesc frumos 

Edited by haine_shop_com (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 2 years later...
  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...