Jump to content

Armia Porzuconych Koszyków Przez Spamerskie Boty


hakeryk2

Recommended Posts

Witam,

 

Mam pewien problem, ponieważ zauważyłem na jednym ze sklepów który prowadzę, że pojawiają się porzucone koszyki.

 

Problem w tym, że od razu widać, że są tworzone przez jakiegoś bota, ponieważ w przeciągu 2 minut trafia się 10 koszyków i każdy po 10 000 zł i więcej. Takich koszyków mam po 500 dziennie. Zaśmieca mi to bazę i ogólnie przeszkadza w monitorowaniu tego wszystkiego.

 

Ogólnie w robots.txt mam zablokowane Dissallow /*koszyk czyli "dodaj do koszyka" choć wiem, że spamerskie boty i tak na to nie patrzą. 

 

Czy ktoś ma sposób jak sprawdzić co tworzy te koszyki i to zablokować np po IP w httaccess? 

 

Pozdrawiam.

Edited by hakeryk2 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Może ten temat: https://www.prestashop.com/forums/topic/53013-solved-robots-generating-carts będzie pomocny? Chociaż stuprocentowego rozwiązania chyba nie ma.

 

Czy ktoś ma sposób jak sprawdzić co tworzy te koszyki i to zablokować np po IP w httaccess?

 

Najlepsze w tym wypadku będą statystyki serwera o ile są udostępniane, ewentualnie statystyki Presty.

Link to comment
Share on other sites

Logi Presty tutaj na nie wiele się zdały, ale logi Apache już tak. Odnalazłem IP bota który powoduje te astronomiczne ilości dodanych koszyków. Teraz mam problem jaką regułę w httaccess wpisać by zablokować temu adresowi IP dostęp do podstrony/koszyk* ? Chcę tylko do tego zablokować dostęp bo kto wie czy to nie jakiś przydatny bot indeksujący.

 

Adres IP bota to 38.99.82.232  

Link to comment
Share on other sites

No niestety nie mogę się nie zgodzić: info z presty na zdjęciu poniżej

 

post-1146962-0-96820100-1458223254_thumb.jpg

 

No i wiadomość o tej samej godzinie z logu Apache

38.99.82.253 - - [17/Mar/2016:10:11:44 +0100] "GET /koszyk?add=1&id_product=3894&token=06edd24d61b0de805b0b97f3d5ea3b54 HTTP/1.1" 302 0 "-" "Mozilla/5.0 (X11; U; Linux x86_64; en-US) AppleWebKit/533.3 (KHTML, like Gecko) Qt/4.7.1 Safari/533.3"

I tak powiela się to dla każdej i tej samej godziny z informacji o utworzeniu koszyka. To samo IP później w logu dla akcji /koszyk?*

 

p.S tak, ten adres też jest zablokowany 38.99.82.253 (poprzedni miał końcówkę 232)

 

Czy jeśli wstawię  38.99.82.* w htaccess to czy wtedy zablokuje pełną pulę od 0 do 255?

Edited by hakeryk2 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Może troszkę zrobię offtopic, ale zauważyłem, że większość sklepów internetowych wprowadziło zabezpieczenia przed botami na zasadzie, że przy wejściu na stronę pojawia się captcha "nie jestem robotem" i trzeba kliknąć w ten boxik. W przeciwnym razie jest redirect. Ktoś wie jak to wdrożyć u siebie?

Link to comment
Share on other sites

No właśnie nie - wchodziłem natomiast z pracy gdzie korzystamy z internetu LTE dla firm i był to czwartek. Dziś gdy wchodzę na te strony z domowego komputera wszystko jest w porządku. Przeglądarka w obu przypadkach to Chrome. Ciekawe ... może Google pomyślało, że skoro ciągle szukam informacji o spamerskich botach to sam nim jestem? :)

We wtorek ponownie w pracy spróbuję wejść na te strony i zobaczę czy ponownie ten komunikat się pojawi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...