Jump to content

Deneyimlerimizi Paylaşalım.

tolgahat

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Prestashop ile ilgili satışlarımızı nasıl arttırırız, seo ile ilgili neler yapabiliriz, farklı satış kanallarını nasıl sitemize yönlendirebliriz, hangi sosyal medya kanalından nasıl verim alırız bunları konuşalım. 

Merhaba seo konusu çok geniş bir yelpaze bir çok seo metodu vardır, tabi ilk değerlendirme site içi seo olduğu için yeni bir site açıyorsanız ürünleri gireyim sonra seo larını yazarım mantığı çok yanlış olur, ilk kurulumda, kategori ve ürün eklemelerinde seolarınızı muhakkak girin, ilk değerlendirme çok önemlidir, özel ip ve ssl sertifikası, sitenin açılma hızı gibi unsurlar ilk değerlendirme için yine çok önemlidir, sosyal medya üzerinde çalışma yapan bir çok müşterimiz vardır, bizim gördüğümüz instagram şuanda en popüler satın kanalı, sadece instagram üzerinde günlük 2500 sipariş alan siteleri gördük, tavsiyelerim bunlardır, hayırlı satışlar

• Like 1

Merhabalar,

Şahin Bey'in de belirttiği gibi seo konusu çok derin ve kullanıcın kendi tercihleri doğrultusunda şekillenen bir durum.Artı olarak sosyal medya hem güvenilirlik açısından hem de sipariş sayınızı arttırmanız açısından faydalı bir mecra. Ben nacizane kendi tercih ettiğim yöntemleri anlatmak istiyorum.

Seo boyutunda kesinlikle tüm sayfalar, ürünler, kategoriler, hatta cms sayfaları için ayrı ayrı meta açıklamaları, anahtar kelimeleri ve sayfa başlıkları giriyorum ki google sayfa içeriğinden saçma sapan bir içeriği almasın ve arama yapan kullanıcı sade ama açıklayıcı bir arama sonucuyla karşılaşsın ki ziyaretçi/müşteri olarak geri dönüşü olsun.

Sektörün rekabet duruma veya sitenin ne kadar sürede para kazandırması gerektiğine göre karar versem de öncelikli olarak adwords'e yöneliyorum çünkü site dışı yapacağınız çalışmalar site ilk açıldığında dikkat çekici olabilir bu yüzden belirli bir süre adwords ile hit ve kazanç sağlamayı denemekte fayda var diye düşünüyorum.

Sonrasında site oturmaya ve satış yapmaya başladıkça site dışı seo çalışmalarına yöneliyorum (backlink, tanıtım yazısı, sosyal imleme v.s. çeşit çok)

Rekabet ettiğimiz sektördeki rakipleri iyi analiz edip takip etmeli sitemiz 1.sırada da çıksa rakiplerimiz adwords veriyorsa yine adwordse düşük bütçe ile de olsa katılmak gerek sanırım ben öyle yapmaya çalışıyorum.

İşin sosyal medya boyutu da söylediğim şekilde kullanıcıya güven vermekle birlikte satış için de potansiyel müşteriler oluşturmaktır. Örneğin 300 takipçili bir instagram hesabında gönderiniz tüm takipçileriniz gönderiyi paylaştığınız anda instagramda olsa bile 300 kişiye görüntülenecektir ki takipçilerinizin takip ettiği kullanıcıları ve instagramda ne kadar vakit harcadılarını bilemeyeceğimiz için bu pek mümkün görünmüyor. Diğer bir örnekte iste takipçi sayımızın 50K olduğunu düşünürsek hem bir gönderi paylaştığımızda ulaştığımız kişi sayısı çok olacak potansiyel müşterilerimize satış yapma ihtimalimiz yükselecektir, öte yandan ise internet sitenizden profilinize ulaşan bir ziyaretçi veya drek olarak instagram üzerinden ulaşan bir kullanıcı takipçi sayınızın 50K olduğunu gördüğünde kafasında bir güven algısı oluşacaktır.

Bunlar benim şahsi görüş ve tercihlerim yanlışım varsa beni düzeltirseniz sevinirim.

İyi çalışmalar bol kazançlar dilerim.

Sayın uaktas,

Gerçekten güzel ve şeffaf bir dille fikirlerinizi beyan etmişiniz. Elbetteki Seo çok göreceli ve kanallı bir yapı. Her ne kadar Seo'da bizim etki edebildiğimiz kanallar olsa da bizim etki edemediğimiz google'ın belirli algoritmalarına dayanan kanallar var. Bugün sıfır seo çalışması yapmış ama işini hakkıyla yapan bir e-ticaret sitesi, 10 numara seo çalısması yapmış ama işinin hakkını vermeyen bir e-ticaret sitesinden geri kalabilir. 

Google, e-ticaret siteleri için nasıl bir yol izliyor bilemiyorum ama genel anlamda güncel içeriğe değer ver bir yapıya sahip. Sürekli güncel olan bir site google'da üst sıraları hak ediyor. Fakat e-ticaret sitelerinde belirli bir ürün gamı olan firmalar güncellikten yana sorun yaşayabilir. Burada devreye bloglar giriyor. Sitelerimizde paylaşacağımız blog yazıları ile sitemizin güncelliğini devam ettirebilir, ayrıca potansiyel müşterilerimize bilgi de verebiliriz. 

Prestashop'da yeni olmama karşın web camiasında hatrı sayılır bir geçmişim var. Google'ın en sevmediği olaylardan birisi de sitelerin uptime durumları. Eğer sitemizin uptime'ında sorunlar oluyor ve sayfalarımız erişilemez oluyorsa google'da çok ciddi bir oranda eksi yeriz. Onun için sunucumuzun uptime'ına dikkat etmekte fayda var. 

Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Aklıma geldikçe yine yazarım.

• Like 1

Tekrar Merhaba tolgahat,

Kesinlikle katılıyorum söylediklerini şu şekilde değerlendirebilirim google belirli bir algoritmaya dayanmakla birlikte bu algoritmaları da sabit tutmuyor ki hile hurda dönmesin. :) 

" Bugün sıfır seo çalışması yapmış ama işini hakkıyla yapan bir e-ticaret sitesi, 10 numara seo çalısması yapmış ama işinin hakkını vermeyen bir e-ticaret sitesinden geri kalabilir. "

Bu kesinlikle işletme ve müşteri ilişkileri ile ilgili bir durum ben de sizin gibi yıllardır web camiasında yer alan aynı zamanda da bir kaç e-ticaret alt yapısı ile e-ticaretin içinde bulunan biriyim. prestashopla yeni çalışma fırsatı buluyorum. 3 adet çalışanı ile gerçekten müşterilerine hizmet sağlayabilen müşterisini memnun etmeyi bilen firmalar da gördüm ki bu işletmeler büyüdüler Türkiye'de avmlerden en elit caddelere kadar mağazalara sahip oldular öte yandan 15 adet personelle müşteri memnuniyetini sağlayamayan iletişim kuramayan ve genel giderleri dolayısıyla sürekli iç piyasaya bağlı kalan kendi ürünlerini getiremeyen veya lisans alamayan firmalar da gördüm ki bir süre sonra işin e-ticaret ayağında da muvaffak olamadılar ki sektörlerindeki markaları en kalıcı arama yaptığınızda googleda ilk sırada çıkan sürdürülse yıllar yılı çıkacak olan bir marka. Bu tamamen yönetim stratejileri ile ilgili farklı bir durum.

Sitenin güncel olması en önemli unsurlardan birisi ancak sizin de söylediğiniz gibi çok büyük veya büyümeye yönelik bir işletme değilseniz yani günde 5-10 ürün de olsun girmiyorsanız ki bu bir çok sektör için zor dediğiniz gibi blog çalışması fayda sağlayacaktır. 

Öte yandan uptime süreside önemli sunucularınızın ne kadar sürede yanıt verdiği sayfalarınızın hangi hızda açıldığı nelerden etkilendiği alexa sıralaması gibi faktörler.

Üstünde oturup saatlerce konuşulabilecek konular bunlar. Bizim işimiz en azından benim için öyle işin yalnızca e-ticaret kısmıyla bitmiyor yönetim stratejileri müşteri ilişkileri hostingi ödemesi kargosu ıvır zıvır aklımıza gelebilecek her alanda ya bilgi sahibi olmalı ya da bu bilgilere sahip personel çalıştırmalı ve bu personeli koordine edecek kadar da olsa tüm bu içerikten anlamalıyız ki başarı sağlansın.

Edited by uaktas (see edit history)
  • Like 3

• 1 year later...