Jump to content

Πρόβλημα Με Κεφαλαία Και Το Τονισμό Στα E-Mail


Recommended Posts

Για σας γνωστό το πρόβλημα με κεφαλαία και το τονισμό στο frontpage του prsatashop,

μια βοήθεια θέλω πως μπορούμε να λύσουμε το πρόβλημα σε όλα τα mail που αποστέλλονται μετά από εγγραφεί, αγορά κ.τ.λ

ευχαριστώ εκ των προτέρων  

 

post-507692-0-07257500-1454496729_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου. Όπως το λύνεις στην ιστοσελίδα (διαγράφεις την εντολή text-transform:uppercase ή την αλλάζεις σε none), το ίδιο κάνεις και στο mail, με τη διαφορά που προσθέτεις το css μέσα στο html λόγω του ότι το mail δεν είναι κάτι live.. Φτιάχνεται μια φορά και τέλος..

 

<head>
	<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">
	<link rel="stylesheet" type="text/css" href="http://fonts.googleapis.com/css?family=Ubuntu">
	<title>Τίτλος e-mail</title>
	<style type="text/css">
		body{text-tranform:none!important}
	</style>
</head>
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κομμάτι είναι στο html πρότυπο του email σου. Ανοίγεις το html για επεξεργασία με τον αγαπημένο σου επεξεργαστή (notepad++, Geany, Sublime Text κτλ) και αντικαθιστάς το head με αυτό που σε έστειλα

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. Εννοείται εκεί πέρα κουμπώνεις και ό,τι άλλο χρειάζεσαι από css.. Αλλάζεις τον τίτλο του email κατά περίπτωση.. Το παράδειγμα το έθεσα με τέτοιον τρόπο προκειμένου να το απλουστεύσω, για να καταλάβεις την ουσία του πράγματος..

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα σε όλους,

 

συγγνώμη που ξαναξυπνάω το θέμα αυτό αλλά προσπαθώντας να λύσω το θέμα με τα κεφαλαία και τους τόνους αλλάζοντας το transfrom από uppercase σε none, απέκτησα το εξής θέμα:

 

Άλλαξα το text-transform:uppercase σε text-transform:none σε όλα τα email Που είναι στον κατάλογο mails/el . Τα email όμως δεν αλλάξαν. Φαντάστικα πως πρέπει να φταιει το γεγονός πως έχω άλλο theme.  Πήγα στον κατάλογο του theme και όπως ήταν λογικό βρήκα και εκεί φάκελο mail/el στον οποίο ξεκίνησα να κάνω αλλαγές.  Αυτό που έγινε όμως είναι να βλέπω στο email δύο φορές το κείμενο, μία κεφαλαία, μία κανονικά.

 

Η έκδοση prestashop είναι 1.6.1.7 Και το theme Μου από το templatemonster.

 

Το έχει δει κάποιος άλλος αυτό; και αν ναι πως το λύσατε;

 

Ευχαριστώ,

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κατά λάθος έκανες copy/paste στο html των mails του θέματος τα τροποποιημένα σωστά αρχεία γι αυτό και στο εμφανίζει δύο φορές το καθένα; Για τους τόνους πάντως βάλε lang="el" στο element που έχεις το κείμενο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...