Jump to content

Cautarea (Search Produs) In Prestashop Cu Probleme


icoman

Recommended Posts

Buna ziua.

 

Am instalat ultima vers. 1.6.1.4.

 

am 3 probleme:

 

1. in meniul site-ului am trei categorii care apar DEFAULT: FEMEI | ROCHII | TRICOURI | - vreau sa adaug categoriile mele in locul astora si pur si simplu categoriile si subcategoriile mele apar doar in partea de back office dar nu apar aici alaturi de cele 3 - rog sfaturi (apar cu subcategorii si ca fiind active).

2. search-ul in site dupa produse merge si araata quick produs doar daca intru efectiv in produs si rebifez la Asocieri din nou categoriile care sunt deja bifate si salve & raman in pag. --- iar daca reintroduc fisierul cu produse iar mi le zapaceste si dispar din cautare (si nici daca apas pe butonul cauta in front office nu le gaseste.)

3. imi mai da eroarea aia cu id id nu a putut sa bage in bd dar nu la toate fisierele csv, desi e bifat sa ignore primul camp, si culmea la fisier (de test) cu 7 produse da eroarea unde vad usor tot textul.

 

 

la produse am categorii gen: "Produse,Sina,Galerii din fier" si le-am facut import cu , si , apoi cu | si le baga cum trebuie in produs in BD. dar nu le mai vede in cautarea din site si tre sa intru iar individual la Asociere pe fiecare produs le debifez apoi le bifez  si salve si apoi vede imediat produsul.

 

Din ce presupun eu ar fi ca cand bifez in asoicieri prestashop mai activeaza intr-un tabel ceva pentru search, probabil un camp pe care eu nu-l am in csv.

 

Asa arata setarile de cache:

 

 SMARTY
Compilare de șabloane
Nu se compileaza niciodata fisierele sablon
 
Cache
DA
Caching type: DA- Sistemul de fișiere
 
Goliţi Cache-ul
DA - Never clear cache files
Clear cache everytime something has been modified
Salvează
MODUL DEPANARE
Dezactivează modulele non-native Prestashop
NU
Dezactivează extensiile de tip override
NU
Salvează
CARACTERISTICI OPTIONALE
Unele caracteristici pot fi dezactivate pentru a imbunatati performanta.
Combinatii
DA

Nu puteți alege valoarea Nu pentru acest parametru atât timp cât există combinații în uzul produselor dumneavoastră

Caracteristici
DA
Grupuri clienti
DA
Salvează
CCC (COMBINĂ, COMPRIMĂ ȘI CACHE)
CCC îți permite să reduci timpul de încărcare al paginii. Cu aceste setări vei câștiga performanță fără a atinge codul temei. Asigurăte, totuși, că tema folosită este compatibilă cu PrestaShop 1.4+, altfel CCC va crea probleme.
Smart cache pentru CSS
NU
Smart cache pentru JavaScript
NU
Se comprimă codul HTML
NU
Comprimă inline JavaScript in HTML
NU
Se mută JavaScript la sfărșit
NU
Optimizare Apache
NU
Salvează
 
Edited by icoman (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Pentru cautarea in site ai incercat re-indexarea? (Preferinte -> Cauta)

 

Un link ar putea fi de ajutor :)

 

mult spor!

 

link: www.cristianhouse.ro

 

Multumesc. Re-indexarea a rezolvat problema, produsele apar in cautare asa cum trebuie.

 

Raman celelalte doua probleme, exemplu cap tabel cu produse:

 

 

 

 

si categoriile:

 

http://www.cristianhouse.ro/upload/categorii.xlsx

 

 

Mi-ar fi foarte util un fisier cu Atribute/Caracteristicii Produs ca sa fac filtrele produselor = am tot cautat dar nu reusesc sa inteleg cum se fac.

Edited by icoman (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...