Jump to content

Email Pentru Client La Comandă Nouă


Recommended Posts

Nu se întâmplă în cazul meu. Am instalat chiar, ultima versiune de Prestashop pe un sever, ca să văd dacă nu e cumva vre-o problemă la instalarea pe care este magazinul de care este vorba și nici ultima versiune nu-mi trimite e-mail de confirmare. Am făcut conturi folosind si adrese atât de Yahoo cât și de Gmail și nimic. Am verificat în SPAM, nu e nici acolo...

 

 

Sunt sigur că s-a înțeles, dar o să mai precizez odată, e vorba de o confirmare pe email care să fie trimisă clientului după ce acesta face comanda.

 

Mulțumesc.

Link to comment
Share on other sites

Tie iti trimite email de test din admin?

 

De pe serverul de test pe care am pus ultima versiune îmi trimite dar ajunge în SPAM și conținutul e acesta:

 

This message was created automatically by mail delivery software.

 

A message that you sent could not be delivered to one or more of its

recipients. This is a permanent error. The following address(es) failed:

 

  [email protected]

    host productio-tcloadba-tkyjfaz4ap1l-328615543.us-west-2.elb.amazonaws.com [54.244.112.22]

    SMTP error from remote mail server after end of data:

    550 5.7.1 [bFD] Sender prohibited by SPF

 

Action: failed

Final-Recipient: rfc822;[email protected]

Status: 5.0.0

Remote-MTA: dns; productio-tcloadba-tkyjfaz4ap1l-328615543.us-west-2.elb.amazonaws.com

Diagnostic-Code: smtp; 550 5.7.1 [bFD] Sender prohibited by SPF

 

 

---------- Forwarded message ----------

From: [email protected]

To: [email protected]

Cc: 

Date: Thu, 28 Jan 2016 20:09:03 +0200

Subject: Mesaj de test

Aceasta este un mesaj de test. Serverul tău este acum configurat pentru trimiterea de e-mail-uri.

 

La magazinul propriu-zis nu știu de unde se modifică adresa pe care ajunge e-mail-ul de test. Dacă modific pur și simplu la Parametrii Avansați -> Email nu ajunge nimic la adresa pe care o pun.

 

ai pus modulul de mail sus???

 

Nu știu la ce modul vă referiți.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Bună ziua,

 

Rezolvasem problema, era de la un email, „order_conf_product_list.txt”, existau ghilimele simple din cauza cărora îmi dădea o eroare. Am înlocuit acea filă cu una dintr-o arhivă nou descărcată, aceiași versiune (1.6.0.9), am modificat emailul „order_conf”, pentru că vroiam să apară un text acolo și totul a mers bine în noaptea în care am lucrat. A doua zi n-a mai mers. Nu mai primesc e-mailuri la comenzile noi.

 

Am instalat modulul „Alerte prin email v3.6.0”, îl instalasem înainte să văd de acea eroare, defapt. 

 

La Parametri avansați--Email am bifate „Utilizați funcția PHP mail() (recomandat; funcționează în cele mai multe cazuri)” și „Ambele”. E-mailul de test se trimite, ajunge la mine.

 

Am înlocuit „order_conf” cu filele originale și tot nu ajunge e-mailul de confirmare al comenzii.

 

Dacă în config/defines.inc.php setez „define('_PS_DISPLAY_COMPATIBILITY_WARNING_', true);”, nu-mi arată nicio eroare în procesul de comandă.

 

 

Știe cineva ce aș mai putea face, la ce ar trebuii să mă uit? Există vreo metodă alternativă, modul? Poate chiar să fac unul, nu sunt expert în PHP, dar știu unele lucruri, aș încerca să fac un modul, ceva, dacă aș găsii îndrumare. 

 

Tot ce vreau e să trimit clienților un mesaj de confirmare a comenzii.

 

Mulțumesc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...