Jump to content

Am nevoie de ajutor ( CSS )


mmihai82

Recommended Posts

1. Am nevoie de o imagine in topul paginii care sa se repete pe toata latimea paginii(monitorului)
2. Ma intereseaza daca se poate fixa o imagine de fundal pe centrul paginii(alta decat "page background") care sa functioneze ca fundal pentru produse,categorii,meniuri,logo etc

Link to comment
Share on other sites

Iti multumesc pentru raspuns!
Nu este vorba de site-ul din semnatura,acela a fost primul exercitiu in prestashop si s-a rezolvat si problema cu drepturile de autor (am rezolvat-o cu administratorul site-ului) si am incercat in primul rand sa inteleg cum functioneaza prestashop-ul.

Apropos de problema mea, am inteles cum se poate realiza printr-un div in header.tpl si apoi in .css .Dar am dat peste o alta problema: am folosit o imagine, sa-i spunem "background.png" dar aceasta urmareste pagina de la logo (top) si pana la footer. Ideea mea era sa am o imagine pentru footer care sa se repete pe toata latimea unui monitor, nu una egala cu latimea paginii( aprox 980) iar prin varianta gasita de mine imaginea de background imi intrerupe latimea footer-ului si o face egala cu latimea paginii...ce pot face ca acest lucru sa nu se intample?

Link to comment
Share on other sites

deschizi global.css de la tema pe care o folosesti, mergi la body (e primul in fisier) si, spre exemplu, codul asta

background: url(../img/img02.jpg) repeat-x scroll left top;


iti pune img02 pe repeat in partea sus. pe orizontala.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...