Jump to content

[Solved] Αλλαγή Σε Html...


nisor

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Πρόσφατα εγκατέστησα την 1.6 έκδοση και έχω κάποιες απορίες!

Γίνεται να αλλάξουμε την δομή κάποιου θέματος μέσα από τα tpl - php αρχεία;

 

Βασικά, θέλω να προσθέσω ένα <div> στην σελίδα με τις κατηγορίες για να τα έχω λίγο διαφορετικά στοιχισμένα...

 

Ξέρω πως να το κάνω με html και το δοκίμασα στον επιθεωρητή του chrome και όλα καλά. Απλά δεν ξέρω αν και που μπορώ να το κάνω και στα αρχεία του presta... Έψαξα, αλλά δεν βρήκα ή δεν είδα κάποιο αρχείο ώστε να μπορέσω να το προσαρμόσω. Θέλω να φτιάξω μία επιπλέον κλάση ώστε να μπορώ να την πειράξω με css, αλλά δεν βρήκα άκρη.

 

 

Ευχαριστώ,

Νικόλας

Edited by nisor (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε Νικόλα, καλώς ήρθες στο ελληνικό παρεάκι της Presta.

 

Το ερώτημα που θέτεις είναι κάτι εξαιρετικά εύκολο (αν αφορά αυτό που φαντάζομαι). Απλώς θέλω διευκρινίσεις ώστε να σε βοηθήσω.

 

Στη σελίδα με τις κατηγορίες θέλεις να βάλεις ένα div. Ωραία. Απορίες;

Θέμα; Το προεπιλεγμένο;

 

Σύνδεσμος προς τη "σελίδα";

 

Αφορά κάποιο module ή όχι;

Μπορείς να μιλήσεις με classes και ids ώστε να καταλαβαίνουμε σε ποιο σημείο αναφέρεσαι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κωνσταντίνος Α. Κογκαλίδης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι και ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

 

Χρησιμοποιώ το προ-εγκατεστημένο θέμα του presta. Το σημείο που αναφέρομαι, είναι:

<div id="columns" class= "container">
  <div class="row">
    <div id="left_column" class="column col-xs-12 col-sm-3">...</div>
    <div id="center_column" class="center_column col-xs-12 col-sm-9">...</div>
  </div>
</div>
 

Αυτό το βρίσκω από τον "έλεγχο" του chrome.

 

Πάνω σε αυτό πχ, θα ήθελα το "row" , να το κάνω "row2" ας πούμε. Επειδή όταν κάνω μια αλλαγή τώρα με css στο ".row", δεν γίνεται μόνο μέσα στο columns.container, αλλά και σε άλλα στοιχεία που χρησιμοποιούν την ίδια κλάση.

 

Το μπερδεύω ίσως λίγο, αλλά όλο αυτό το προσπαθώ επειδή έβαλα κάποια θετικά margins και αρνητικά paddings αντίστοιχα για να μπορώ να έχω μόνιμα ευθυγραμμισμένα τα δύο columns (left , center). Τα οποία φαντάζομαι δεν ανήκουν σε κάποιο module, αφού έχουν μέσα τους άλλα modules το καθένα...

Όταν όμως ορίζω το - overflow: hidden; - , απενεργοποιείται μαζί και το overflow της γλώσσα και του νομίσματος. .. Για αυτό σκέφθηκα πως αν ορίσω μία καινούργια κλάση, πχ: row2, τότε δεν θα επιρρεάζονται τα υπόλοιπα με τις αλλαγές μου( ; ).

Women - Fever e-magazin.html

Link to comment
Share on other sites

/[ΑΡΧΙΚΟΣ ΦΑΚΕΛΟΣ]/themes/default-bootstrap/header.tpl

 

Η δομή του θέματος έχει ως εξής

 

Κεφαλίδα + αριστερή + κεντρική στήλη = header.tpl

 

Δεξιά στήλη + υποσέλιδο = footer.tpl

 

Έχε στο νου σου όμως πως ορίζοντας row2 το κομμάτι εκείνο θα χάσει τη μορφοποίηση που είχε ως row.

 

Τι εννοείς να έχεις ευθυγραμμισμένες τις 2 στήλες; Δεν είναι ήδη;  :blink:

 

Συμβουλή: Αν θες να κάνεις μορφοποίηση μόνο σε ένα σημείο μπορείς να το κάνεις μέσα στην html με style="CSS εδώ μέσα"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι ωραίος!!

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Και έχεις δίκιο πως θα χάσουν την αρχική τους μορφοποίηση και δεν το είχα σκεφτεί. Οπότε θα προσπαθήσω να το κάνω μέσα από την html!

 

Επειδή αφαίρεσα τα περισσότερα modules από την αριστερή στήλη και άλλαξα τα backgrounds, εάν δεν έχει ισοδύναμα σε χώρο προϊόντα η κεντρική μου στήλη, τότε κάνει ένα μικρό "σκαλοπατάκι" στο τέλος, πάνω από το footer...

 

Δεν φανταζόμουν πάντως πως στο header και στο footer θα είναι και τα κεντρικά σημεία, και για αυτό έψαχνα κάτι πιο αναγνωριστικό!! 

 

Και πάλι ευχαριστώ, θα το παλέψω και αν δεν βγάλω άκρη, θα επιστρέψω ;) 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε!

 

Το έκανα τελικά μέσα από το tpl χωρίς να πειράξω το global.css παραπάνω!

 

Απλά χρειάστηκε να απενεργοποιήσω το cache και να βάλω "Υποχρεωτικό compile" για να πιάσουν οι αλλαγές!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...