Jump to content

Cacheleme Sistemi Problemleri

ispinoze

Recommended Posts

Merhaba,

Birkaç gündür cache system hataları ile uğraşıyorum. Daha öncesinde bu şeklide bir problem yoktu. Ya da ben fark etmedim. Sonunda cachelemeyi kapattım sanki performansa çok fazla bir değişiklik yok gibi. (Gerçi şuan için 1000 ürün civarı var sitede.) Dosya cacheleme sistemini kullanıyordum. PS versiyonu 1.6.1.1. Problemlerim şunlardı.

• Siteye son giriş yapan kullanıcının adı ve soyadı sabit kalıyor. Kim girerse girsin aynı ad ve soyad çıkıyor.
  • Ürünler listelenirken bir kere listenen ürünler hariç hangi kategori seçilirse seçilsin hep aynı ürünler geliyor.

Memcache kullansam mı acaba ? Bazı yerler güvenlik açığı yarattığını söylüyor memcache için. Bu konuda ki fikirleriniz nelerdir ?

Memcache de güvenlik sıkıntısı olmuyor prestashop'ta ama Memcache dede yine aynı sorunları yaşayacağını düşünüyorum.

aklıma gelebilecek hata listesi.

tema uyumsuzluğu (bazı temalarda bu dediğin sıkıntılar olabiliyor)

tema içindeki /cache klaösrü ve ana dizindeki /cache klasör yazma izinleri

yada server ayarlarındaki problem nedeniyle eski cache dosylarını güncelleyememesi

genellikle direcadmin panel kurulu serverlarda bu gibi hatalar olabiliyor.

php mode da

suphp mi yoksa fastcgi mi kullanıyorsun ?

Memcache de güvenlik sıkıntısı olmuyor prestashop'ta ama Memcache dede yine aynı sorunları yaşayacağını düşünüyorum.

aklıma gelebilecek hata listesi.

tema uyumsuzluğu (bazı temalarda bu dediğin sıkıntılar olabiliyor)

tema içindeki /cache klaösrü ve ana dizindeki /cache klasör yazma izinleri

yada server ayarlarındaki problem nedeniyle eski cache dosylarını güncelleyememesi

genellikle direcadmin panel kurulu serverlarda bu gibi hatalar olabiliyor.

php mode da

suphp mi yoksa fastcgi mi kullanıyorsun ?

Selam Safa Bey,

Mesajınızı yeni gördüm. Fastcgi kullanıyorum. Directadmin kurulu. Aslında bu tür panelleri sevmiyorum ama sistem yöneticisi bu şekilde kullanıyor. (Başka projelerden dolayı)

Selamlar;

2 senedir directadmin kullanıyorum bunun sebebi senin bahsettiğin sorun. :)

yanlış hatırlamıyorsam directadmin fastcgi de oluşturlan cache dosyalarına owner yetkisinde problem oluyor ve sistem cache dosyalarını yenileyemiyor.

diğer php modunde bu problem olmuyor ama o zamanda sunucu ciddi bir yavaşlama içine giriyor.

çözüm cpanel kullanman  yada ssh ın iyise hiç kullanma. ben sadece benim kullandığım sunucumda hiçbirşey kullanmıyorum mesala :)

Selamlar;

2 senedir directadmin kullanıyorum bunun sebebi senin bahsettiğin sorun. :)

yanlış hatırlamıyorsam directadmin fastcgi de oluşturlan cache dosyalarına owner yetkisinde problem oluyor ve sistem cache dosyalarını yenileyemiyor.

diğer php modunde bu problem olmuyor ama o zamanda sunucu ciddi bir yavaşlama içine giriyor.

çözüm cpanel kullanman  yada ssh ın iyise hiç kullanma. ben sadece benim kullandığım sunucumda hiçbirşey kullanmıyorum mesala :)

Bence herşeyi yalın kullanmak en iyisi dediğiniz gibi. En azında bozuyorsam da kendim bozuyorum. Niye bozulduğunu anlıyorum. Böyle işi anlamakta mesele :)