Jump to content

{REZOLVAT}Are prestashop data feed pentru alte site-uri ?


sebinike

Recommended Posts

Shopmania si cauti.ro au ei datafeed-ul pe care ti-l trimit si il atasez in site prin FTP. Bizoo , club afaceri nu au acest datafeed si trebuie creat manual , dar shopmania.ro, cauti.ro, smartbuy.ro, kaboo.ro si goshopping.com au propriul datafeed. Iti faci cont si ori ai in cont datafeed-ul ori il ceri la ei .

Link to comment
Share on other sites

Shopmania si cauti.ro au ei datafeed-ul pe care ti-l trimit si il atasez in site prin FTP. Bizoo , club afaceri nu au acest datafeed si trebuie creat manual , dar shopmania.ro, cauti.ro, smartbuy.ro, kaboo.ro si goshopping.com au propriul datafeed. Iti faci cont si ori ai in cont datafeed-ul ori il ceri la ei .


Multumesc pentru raspuns. Sa spunem ca iau acest data feed de la site-urile respective. Cum anume le bag in ftp ? imi poti explica mai detailiat aceasta operatiune ?

Multumesc
Link to comment
Share on other sites

nu in FTP ci prin FTP . Exact cum urci site-ul pe internet asa pui si fisierul datafeed. Pui fisierul exact in folderul in care ai site-ul .


Am reusit pana la urma, am copiat direct in root fisierele php cu data feed , iar pentru a le citi trebuie sa scri asa, www.mysite.com/datafeed_shopmania.php , in functie de ce nume are data feedul, la fel scri si dupa numele site-ului.
Multumesc oricum
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...
  • 6 months later...
  • 4 months later...

Shopmania si cauti.ro au ei datafeed-ul pe care ti-l trimit si il atasez in site prin FTP. Bizoo , club afaceri nu au acest datafeed si trebuie creat manual , dar shopmania.ro, cauti.ro, smartbuy.ro, kaboo.ro si goshopping.com au propriul datafeed. Iti faci cont si ori ai in cont datafeed-ul ori il ceri la ei .

Salutare

Am un site pe prestashop ( www.cadouri-decoratiuni.com ) si am pus scriptul de la shopmania pentru produse.

Scriptul merge bine...mai putin imaginile produselor. Imi incarca totul corect dar nu-mi ia pozele.

Am incercat de cateva ori sa-i contactez pe cei de la shopmania dar nu mi-au raspuns. Am verificat permisiuni pe fisiere ( presta e de groaza in privinta asta...), totul pare ok in folderul de imagini din FTP.

Ma puteti ajuta?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Shopmania si cauti.ro au ei datafeed-ul pe care ti-l trimit si il atasez in site prin FTP. Bizoo , club afaceri nu au acest datafeed si trebuie creat manual , dar shopmania.ro, cauti.ro, smartbuy.ro, kaboo.ro si goshopping.com au propriul datafeed. Iti faci cont si ori ai in cont datafeed-ul ori il ceri la ei .

Salutare

Am un site pe prestashop ( www.cadouri-decoratiuni.com ) si am pus scriptul de la shopmania pentru produse.

Scriptul merge bine...mai putin imaginile produselor. Imi incarca totul corect dar nu-mi ia pozele.

Am incercat de cateva ori sa-i contactez pe cei de la shopmania dar nu mi-au raspuns. Am verificat permisiuni pe fisiere ( presta e de groaza in privinta asta...), totul pare ok in folderul de imagini din FTP.

Ma puteti ajuta?

Multumesc!

 

Legat de imagini vb cu cei de la shopmania si iti vor trimite un script updatat dupa care vor modifica cateva setari interne si totul va fi in regula. Aceeasi problema am avut-o si eu si acestia au fost pasii pentru rezolvare. In schimb ceilalti (alte site-uri de gen )nu au avut alta versiune a data-feed-ului si nici nu au fost dispusi sa isi modifice scriptul din lipsa de timp.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Totii trebuie sa modifice scriptul pentru ca incepand din 1.4.4.x sau nu stiu de cand s-a schimbat structura imaginilor

 

Propun sa facem o lista cu emailurile la totii cai care au siteuri de comparatie.etc si sa le trimitem mail sa le spunem ca dorim script si pentru urmatoarele versiunii de prestashop.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Bogdans,

Imparti si cu altii datafeed-ul de compari.ro, te rog? :) Cel nou, bineinteles...

Multumesc,

zurlyro

 

Subscriu!

Eu am modificat scriptul de cauti.ro pentru a fi compatibil cu compari.ro, dar lista de produse nu se actualizeaza - mai rau, ca am cateva produse care nu le mai am in magazin sau pretul este deja cu 200 de ron mai mult.

 

In admin la compari imi scrie ca lista a fost descarcata, da cam atat. Nici o actualizare. Nici un feedback de ar fi ceva probleme. Nimic. Este una dintre cele mai rele interfate.

 

Daca cineva are feed pentru compari.ro despre care stie sgur ca merge, as fi bucuros sa-l am si eu :D

Mersi

 

PS: folosesc 1.4

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Salut,

am un magazin online www.isaprotect.ro facut pe platforma Zen Cart, am nevoie de feed-uri pentru comparatoarele de pret mai sus mentionate si altele .

Stiu ca nu ma adresez unei comunitati zen cart dar aici a fost singurul loc in care am gasit informati relevante despre feed automat de produse

Ma poate ajuta cineva cu un exemplu de script sau un tutorial ceva ?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Un script pentru generarea feedului de produse pentru 2parale a folosit cineva?

Daca nu a folosit, gasesc un programator aici sa ma ajute cu acest job? specificatiile feedului sunt aici: https://dl.dropbox.com/u/86184919/Feed_produse/Feed_de_produse_%28romana%29.pdf

 

P.S: Subulica dupa ce le urci pe ftp, copii adresa url a fisierului php si ii dai copy&paste unde ai tu nevoie(compari, shopmania, etc)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 months later...

salutare,

are cineva un data_feed_shopmania actualizat? folosesc 1.5.2 si imi da multe erori cel vechi

Fitness > Benzi de alergare|OTD SPORT-FITNESS||18|Array|Array|http://mobila-fitness.ro/18-Array.html|http://mobila-fitness.ro/img/p/18-334-large.jpg|1847.66|RON

Warning: preg_match_all() expects parameter 2 to be string, array given in /datafeed_shopmania.php on line 264

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salutare,

are cineva un data_feed_shopmania actualizat? folosesc 1.5.2 si imi da multe erori cel vechi

Fitness > Benzi de alergare|OTD SPORT-FITNESS||18|Array|Array|http://mobila-fitness.ro/18-Array.html|http://mobila-fitness.ro/img/p/18-334-large.jpg|1847.66|RON

Warning: preg_match_all() expects parameter 2 to be string, array given in /datafeed_shopmania.php on line 264

Tabelele din Prestashop 1.5.2 sunt diferite de cele din versiunile anterioare si va trebui sa incarci un data_feed gol, fara produse.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 6 months later...

Salutare stiu ca topicul apare ca rezolvat dar am o problema legata chiar de acest subiect. Chiar deca cei de la allshops si clubafaceri au feed ptr prestashop dar au o problema cu timpul de generare, este prea mare si da Time Out. Ei mi-au zis sa fac un  cron care sa ruleze scriptul meu o data pe zi si sa faca un fisier csv in urma rularii. Sincer nu ma pricep la asa ceva. Daca cineva a mai intampinat problema asta va rog sa-mi spuneti cum ati facut.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

dupa ce ai setat feedul faci asa la setarile feeduluil TIP FEED: CSV cauti v3.0,price, shopmania(invalid)

Separator campuri: |

campul 0: categorie

campul 1: marca

campul2: mpn

campul3: cod

campul4: nume

campul5: descriere

campul6:url

campul7: url imagine1

campul8: pret

 

apoi Saleaza

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 6 months later...

Aproape am facut o interogare querry mai trebuie decat categories and url to product. 

 

SELECT pl.name AS 'Name',
pl.description_short AS 'Short description',
pl.description AS 'Description',
p.price AS 'Price tax excl.',
p.id_product AS 'ID',
p.online_only AS 'Available online only',


p.active AS 'Active (0/1)',
pl.available_later AS 'Text when backorder allowed',
concat( 'http://', ifnull( conf.value, 'siteaddress.ro' ) , '/img/p/',mid(p.id_product,1,1),'/', if (length(p.id_product)>1,concat(mid(p.id_product,2,1),'/'),''),if (length(p.id_product)>2,concat(mid(p.id_product,3,1),'/'),''),if (length(p.id_product)>3,concat(mid(p.id_product,4,1),'/'),''),if (length(p.id_product)>4,concat(mid(p.id_product,5,1),'/'),''), p.id_product, '.jpg' ) AS url_image
FROM ps_configuration conf, ps_product p 
INNER JOIN ps_product_lang pl ON p.id_product = pl.id_product 
LEFT JOIN ps_supplier_lang sl ON p.id_supplier = sl.id_supplier 
LEFT JOIN ps_manufacturer_lang ml ON p.id_manufacturer = ml.id_manufacturer
WHERE conf.name = 'PS_SHOP_DOMAIN'
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...