Jump to content

Πρόβλημα με αντικαταβολή


readyfish

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Ανοίγω το θέμα αυτό γτ ύστερα από αρκετό ψάξιμο και στα ξένα φόρουμ και εδώ δεν βρήκα κάποια απάντηση που να με γεμίζει. Καταρχήν είναι το πρώτο μου eshop και για αυτό δεν ανήκω στους έμπειρους. Στο eshop θα έχω προς το παρών έναν τρόπο αποστολής (Απλό Ελτά) και 3 τρόπους πληρωμής. Paypal (όλα καλά) , Κατάθεση σε τράπεζα ( Πάλι όλα καλά) και αντικαταβολή. Το πρόβλημα μου είναι πως η αντικαταβολή που έχει by default το prestashop δεν με καλύπτει καθώς δεν μπορώ να την παραμετροποιήσω. Η αντικαταβολή των Ελτα είναι 2,3 ευρώ (μου είπαν). Η λογική μου είναι ότι από 60 ευρώ και πάνω η αντικαταβολή δεν θα χρεώνεται. Οπότε μπήκα στην λογική να ψάξω για free module. Εγκατέστησα κάποια που δίναν στο φόρουμ το αγγλικό, ένα που βρήκα στο prestahost.eu (που το προτείνουν αρκετοί και ομολογουμένως ήταν αυτό ακριβώς που έψαχνα) και το module που βρήκα στο presta-app. Όλα τα module τα κάνω install επιτυχώς, στο modules--> payment φαίνονται και στα τρία πεδία κάτω από τα active payment (currency κλπ κλπ). Το πρόβλημα είναι πως κατά την επιλογή του τρόπου πληρωμής από τον πελάτη δεν βγάζει την επιλογή αντικαταβολής στα module που εγκατέστησα εγώ. Μόνο σε αυτό που έχει από μόνο του το prestashop το δείχνει και στο πεδίο επιλογής τρόπου πληρωμής. Αν έχετε καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει παρακαλώ πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος αποστολής πώς χρεώνεται; Αναλόγως το ύψος των πωλήσεων; Με το τεμάχιο; Με το κιλό; Τι πουλάς; Θα μπορούσες πάντως μιας που έχεις έναν τρόπο αποστολής να ενσωματώσεις το κόστος αντικαταβολής στο κόστος αποστολής. 

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος αποστολής πώς χρεώνεται; Αναλόγως το ύψος των πωλήσεων; Με το τεμάχιο; Με το κιλό; Τι πουλάς; Θα μπορούσες πάντως μιας που έχεις έναν τρόπο αποστολής να ενσωματώσεις το κόστος αντικαταβολής στο κόστος αποστολής. 

Πουλάμε νήματα (πλέξιμο) οπότε το βάρος δεν είναι σημαντικό. Για αυτό επιλέξαμε να χρεώνεται η αποστολή με βάση την τιμή. Δηλαδή μέχρι 30 ευρώ είναι 1.5 ευρώ ενώ για 30+ είναι δωρεάν (μόνο σε Ελλάδα). Το κόστος δεν ήθελα να το ενσωματώσω στο κόστος μεταφορικών διότι σε περίπτωση που συμβεί αυτό και στο τέλος, στο πεδίο πληρωμής ο πελάτης επιλέξει να πληρώσει με τραπεζική κατάθεση, η με paypal  γιατί να χρεωθεί το κόστος της αντικαταβολής ?

Link to comment
Share on other sites

Σωστό. Μια άλλη πατέντα που σκέφτηκα είναι αν έβαζες στα προϊόντα ως "χαρακτηριστικό" και καλά (attribute) τον τρόπο πληρωμής.. και αναλόγως του attribute να χρεώνεις και αναλόγως; Δεν παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Σωστό. Μια άλλη πατέντα που σκέφτηκα είναι αν έβαζες στα προϊόντα ως "χαρακτηριστικό" και καλά (attribute) τον τρόπο πληρωμής.. και αναλόγως του attribute να χρεώνεις και αναλόγως; Δεν παίζει;

Τελικά βρήκα λύση. Την κάλυτερη... :P

Διέγραψα το prestashop στον σέρβερ και το ξαναεγκατέστησα. Βασικα το πρόβλημα ήταν πως στον σέρβερ που είμαι τρέχει plesk και μου παρέχει την δυνατότητα να εγκαταστήσω applications που έχει στην βιβλιοθήκη. Από κεί εγκτατέστησα και το prestashop. Αντιθέτως στο localhost(μεσω wamp) έχω εγκαταστήσει το prestashop που κατέβασα απο την σελίδα την επίσημη. Και σήμερα έκανα εγκατάσταση των modules στο localhost και όλα δούλεψαν ρολόι. Όποτε έσβησα στον σέρβερ τα αρχεία και έκανα upload το prestashop σε zip απο την επίσημη σελίδα και λύθηκε το πρόβλημα. Όλα δουλεύουν τώρα. Ευχαριστώ για το χρόνο σου πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...