Jump to content

Testy A/B dla dwóch różnych szablonów.


sid24

Recommended Posts

Witam wszystkich, piszę tu pierwszy raz więc wybaczcie mi wszelkie błędy ;)

 

Do rzeczy. Pytanie jak w temacie:

Czy jest możliwość przeprowadzenia testów A/B dla dwóch całkiem różnych szablonów sklepu?

Oczywiście zachowując tę samą bazę.

 

Pozdrawiam

Kamil

Link to comment
Share on other sites

Multistore nie działa przypadkiem pod rożnymi adresami?

Samo przełączenie szablonu to moment, mam wrażenie, że ustawienia modułów i ich włączenie też można ustawić w pliku konfiguracyjnym (jak przełączałem szablon to mnie pytał o włączenie/wyłączenie modułów), także może można to zrobić w taki najprostszy sposób...

Link to comment
Share on other sites

Bzdury piszesz... co ma być najłatwiejsze? Przełączanie szablonów, konfigurowanie modułów, zmienianie rozdzielczości zdjęć i ich ponowna generacja? To ma być łatwiejsze? I jeszcze jedno multistore nie wymaga różnych domen.

 

Przeczytaj na wikipedii co to jest test A/B, i niby jak ma być wykonany gdy działa tylko jedna strona?

 

Lubie aktywnych użytkowników forum, ale pod warunkiem że wnoszą coś do tematu, a nie że piszą że mają wrażenie... niekiedy zalatuje reklamowym spamem, a chyba nie takie masz założenie pisząc posty ;)

Link to comment
Share on other sites

Po prostu jak przełączałem szablon to mi sam zaproponował włączenie i wyłączenie odpowiednich modułów - więc zakładam, że jest to jakoś ustawiane w pliku konfiguracyjnym szablonu - ale to już Ty wiesz lepiej.

 

Jeśli każdy szablon ma inne rozmiary zdjęć ale są one osobno zdefiniowane w preście to raczej nie trzeba ich generować przy zmianie szablonu bo presta generuje wszystkie potrzebne zdjęcia od razu (chyba, że nowy szablon i rozmiary zdjęć definiujemy później, ale to i tak można przygotować tylko raz, bo z tego co rozumiem kolejne produkty będą już przygotowane).

Oczywiście masz rację ze zdjęciami jeśli oba szablony będą używały zdjęć o tych samych nazwach ale w różnych rozmiarach - ale ja akurat się spotkałem z tym, że nowy szablon miał inne nazwy dla swoich zdjęć w specyficznych rozmiarach.

 

O ile rozumiem ideę multistore to są to osobne sklepy (działające w osobnych katalogach lub domenach) na tej samej bazie z jednym panelem administracyjnym - ale tu mogę się mylić bo tego nie testowałem.

 

Czym są testy A/B wiem, ale jak chcesz zrobić testy na działającym sklepie jeśli będzie miał różne wersje pod różnymi adresami nie wiem, bo o ile użytkowników można przekierować bez większych konsekwencji to na wyszukiwarkach to się raczej dobrze nie odbije.

 

Oczywiście mam świadomość, że na preście znasz się o wiele lepiej niż ja, więc możemy uznać, że faktycznie bzdury piszę.

Z mojej strony EOT.

Link to comment
Share on other sites

Presta posiada takie narzędzie jak wirtualny url i żeby móc stosować kilka sklepów na jednej domenie właśnie z tego narzędzia się korzysta. Odnośnie zdjęć i szablonów to założeniem programistów presty było takie aby każdy szablon stosował własne nazwy zdjęć, w praktyce 90% szablonów korzysta z takich samych nazw jak w standardowym szablonie, tak było w wersji 1.5 gdy zdjęcia były nazywana po prostu home, category... i w szablonie z 1.6 zdjęcia zostały nazwane z dopiskiem -default, więc każdy szablon to inna nazwa zdjęć po to by nie było właśnie problemu z zdjęciami które mają różną wielkość przy multistore.

 

Teraz chce abyś coś zrozumiał, ponieważ w żadnym wypadku nie kwestionuję Twojej i żadnego innego użytkownika wiedzy, i mi się zdarza bzdury pisać, jednak część z nas od lat pomaga na forach czytając wszystkie wątki. Nie zawsze mamy czas na to aby na wszystkie odpisywać, niekiedy najzwyczajniej nam sie nie chce tego robić, jednak czasami nie odpisujemy z tego względu że jesteśmy zmęczeni czytaniem kilkunastu postów napisanych w sposób nie pomagający nikomu, i po przeczytanej serii takich spam postów po prostu mamy dosyć i wyłączamy forum, przez co nie dostają odpowiedzi osoby które mogły by ją od nas otrzymać.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pytanie jest mało precyzyjne, o co chodzi z szablonami? Czy raz użytkownik ma widzieć szablon X, a drugim razem szablon Y? Jeśli tak to... rzeczywiście jest możliwość jakiegoś workaround z wykorzystaniem multi-store ale czy testy A/B przypadkiem nie powinny wyglądać inaczej? 

 

PrestaShop ma nieco ukrytą fajną funkcję, która pozwala nadpisać plik .tpl dla widoku danego kontrolera (DisplayOverrideTemplate), można dzięki temu stworzyć rozwiązanie, które na podstawie jakiejś ilości danych wyświetla klientowi XYZ szablon category.tpl, a klientowi ABC szablon category-testing.tpl :)

Link to comment
Share on other sites

Witam i dziękuję wszystkim za dyskusje. Nie wiem jak bardziej miałbym sprecyzować pytanie. Założeniem jest sprawdzenie poprzez testy A/B czy nowy szablon konwertuje lepiej czy też nie.

Niestety obecna wersja systemu sklepu to 1.5.6.x i nie wiem czy się nie pogryzie z najnowszą.

Zastanawiam się też czy nie można by postawić dwóch osobnych sklepów i połączyć bazę za pomocą multistore, a sam test wykonać na DNSach. Pytanie tylko jak to technicznie ugryźć :) i czy w ogóle jest to możliwe do zrealizowania.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...