Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ


leonidasp

Recommended Posts

Είμαι νέος χρήστης prestashop και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με ελληνικους χαρακτήρες.
Ενώ μου βγάζει σωστά τον τίτλο του προιόντος, όταν πάω στην κεντρική σελίδα όπου μου εμφανίζεται αριστερά το προιόν, μου βγάζει κάτι &βτ
πως μπορώ να το διορθόσω?

έχω κάνει attach την φωτο με το προβλημα.

ευχαριστώ εκ των προτέρων

20277_2udg7SRjyCEBP8pAfPof_t

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ είχα αυτό το πρόβλημα μόνο στο συγκεκριμένο module και αναγκάστηκα να το απενεργοποιήσω.
Αν κάποιος βρήκε την λύση σε αυτό θα μας υποχρέωνε,
όπως και στο πως απενεργοποιούμε το capitalize των τίτλων στα modules γιατί τα κεφαλαία γράμματα με τους τόνους φαίνονται άσχημα. Μια πρόχειρη λύση είναι να γίνει η μετάφρασή τους χωρίς τόνους αλλά τα μικρά γράμματα είναι πιο όμορφα.
Πρέπει να είναι μέσα στο template για σε άλλα templates δεν κάνει αυτό το capitalize.

Link to comment
Share on other sites

Τα κεφαλαια το κανει παντου τουλαχιστον σε οσα τεμπλαϊτ δοκιμασα. Η λύση που επελεξα ειναι χωρις τονους. Οσο αναφορα τα δημοφιλη το προσεξα το θεμα αλλα δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια μιας και δεν μου το κανει σε ολα τα προιοντα και οχι σε μοζιλα. βεβαια ειναι μονο στην ελληνικη γλωσσα που σημαινει οτι μπορει να ειναι θεμα κωδικοποιησης απο την βαση δεδομενων ( παλαιοτερα οταν δοκιμαζα oscommerce αλλαζαμε το varchar να ειναι μεγαλυτερο του 64 συνηθως 128) θελω να το δοκιμασω και εδω αλλα δεν εχω κατσει μιας και βαριεμαι ενα-ενα τα πεδία και πινακες. Ισως εκει να ειναι ή λυση μας...............

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το πρόβλημα με τους χαρακτήρες στο τέλος των ονομάτων λύνεται αντικαθιστώντας στο αρχείο presta/modules/blockviewed/blockviewed.tpl την 9η γραμμή που είναι η

  getProductLink($viewedProduct)}" title="{l s='More about' mod='blockviewed'} {$viewedProduct->name|escape:htmlall:'UTF-8'}">{$viewedProduct->name|escape:htmlall:'UTF-8'|truncate:25}

το:

            {$viewedProduct->name|escape:htmlall:'UTF-8'|truncate:25}

με το

            {$viewedProduct->name|escape:'UTF-8'|truncate:25}



Δοκιμαστικά το βρήκα. Ίσως προκαλεί κάποιο άλλο πρόβλημα όμως...
Οπότε Δοκιμάστε το με δική σας ευθύνη. Σε εμένα πάντως δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ευχαριστούμε πολύ dal_kos.

το πρόβλημα λύθηκε με τον τρόπο που ανέφερες χωρίς να έχει δημιουργήσει καποια παρενέργεια αλλού.

γενικότερα σε κάθε module που παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα αν αφαιρεθεί το htmlall: απο το αντιστοιχο .tpl, δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Το πρόβλημα με τα κεφαλαία διορθώνεται εύκολα. Ανοίγετε το 'global.css' αρχείο, στο φάκελο 'css' το θέματος που χρησιμοποιείτε, και σβήνετε το : 'text-transform:uppercase' όπου το βρείτε. Αντίο κεφαλαία!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Το πρόβλημα με τα κεφαλαία διορθώνεται εύκολα. Ανοίγετε το 'global.css' αρχείο, στο φάκελο 'css' το θέματος που χρησιμοποιείτε, και σβήνετε το : 'text-transform:uppercase' όπου το βρείτε. Αντίο κεφαλαία!


Να σαι καλα φιλε!
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...