Jump to content

Actualizare cos cumparaturi in checkout


Recommended Posts

Salutare,

 

Folosesc un modul care pentru fiecare produs foloseste preturi definite la nivel de tara. In momentul in care clientul intra in site este rugat sa selecteze o tara de livrare pentru a i se afisa preturile corecte. Totul este ok pana in momentul in care clientul doreste sa plateasca, deoarece la adresa de livrare el poate alege o alta tara, iar atunci va exista o eroare, preturi din tara gresita cu adresa de livrare diferiita.

Pentru guest checkout am gasit o solutie, si anume atunci cand tara aleasa de client este diferita de cea din adresa de livrare, se va face o reactualizare a paginii si atunci preturile din cart vor fi afisate corespunzator cu optiunea clientului.

Problema ramasa este in momentul in care am un client existent cu mai multe adrese de livrare. Daca pentru guest puteam sa aflu relativ usor care este tara de livrare, pentru un client inregistrat nu reusesc sa imi dau seama cum sa aflu aceasta adresa.

Am creat si un override pentru Cart, dupa cum urmeaza, cu gandul ca s-ar putea sa reusesc sa fac update la cart dupa ce specific clar care este tara de livrare:

class CartController extends CartControllerCore
{
    public function postProcess()
    {
        $deliveryAddress = new Address($this->id_address_delivery);  
         $id_country = (isset($deliveryAddress) && $deliveryAddress->id) ? (int)$deliveryAddress->id_country : (int)Tools::getCountry();
        $this->context->cookie->__set('productcountry_delivery',(int)$id_country);
        parent::postProcess();
    }

}

Intrebare: cum pot extrage tara de livrare din adresele salvate de clientul inregistrat sau cum pot adauga informatia despre tara de livrare inainte de update-ul cart-ului astfel incat la momentul in care se face refresh la Carrier sa se faca refresh si la produsele din cart cu noile preturi?

 

Multumesc!

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...