Jump to content

Ελληνικα σε PDF ( SOLVED )


Armadilo

Recommended Posts

Το έχει λύσει κανεις αυτό το θέμα ?

Δοκίμασα κάποιους οδηγούς που βρήκα εδώ στο φόρουμ αλλα δυστηχώς χωρίς επιτυχία.

Ρίξτε Καμία Ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι όλοι έχουν αυτό το πρόβλημα. Bασικά με πρόλαβες μόλις ετοιμαζόμουν να ανοίξω και εγώ αυτό το topic.
Η μόνη λύση που πιστεύω απ'οτι έχω διαβάσει μπορεί να μας κάνει την δουλειά είναι η κατάργηση του FPDF και αντικατάστασή του με το TCPDF.
Δεν ασχολήθηκα όμως.
Αν έχει χρόνο και διάθεση κάποιος και ασχοληθεί ας μας πει τις εντυπώσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Την δοκιμασα την λυση που λες αλλλα χωρις επιτυχια. Μολις Εφσρμοστηκε μου εβγαζε λευκη σελιδα το σιτε και το back office. Οποτε αναμαινουμε προτασεις , το εχω δηλωση ως και μπαγκ φιξ στην πρεστασοπ. Περιμενουμε...........

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα οπως έλεγε ο ποιητης αλλα δεν........ ισως καπου να εχει κανα λαθακι στον κωδικα που αντικαταστει..........δεν ξερω μονο , ισως που γνωριζει καλο κωδικα να μπορουσε να βοηθησει. Βεβαια καποιοι αλλοι στο εξωτερικο που εχουν τα ιδια προβληματα με εμας σε αλλη γλωσσα ειπαν οτι δουλευει .

Link to comment
Share on other sites

φιλε υπαρχει λυση. και ειναι εδω http://www.prestashop.com/bug_tracker/view/3087 .κατεβασε ξεζιπαρε βαλτα οπως ειναι μεσα (4 αρχεια ειναι 2 php kai 2 zip) στα fonts toy pdf και εισαι ετοιμος.μονο στη ποσοτητα και στην τιμη μοναδας κολλαει λιγο.αν μπορεις να τα αραιωσεις πεσ μοθ κι εμενα πως το κανες.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Νικο εφάρμοσα αυτα που λενε αλλα και πάλι τιποτα....


''FPDF error: Could not include font definition file'' αυτο εινα το μυνημα που βγαίνει. σε font επιλεγο arial_g ή arial_gb και τι encoding επιλέγο ?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου δούλεψε μια χαρά!
Έχω επιλεγμένο iso 8859-7 και arial_g
Όσο για τις λέξεισ που κολάνε, αυτό μπορεί να διορθωθεί από το translations pdf αλλάζοντας ή κόβοντας λίγο τις λέξεις.
Ευχαριστώ πολύ Νίκο.

Link to comment
Share on other sites

ωραια χαιρομαι που εγινε η δουλεια.μπορειτε να μου πειτε και μενα τωρα πως να κανω τη διορθωση αυτη?μεσα στο back office στο translation δε βρισκω τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Στο back office πας στην καρτελα '' Tools '' μετα '' translations'' και έπειτα στο πεδιο '' Modify translations '' επιλεγεις το '' PDF Translations '' και απο εκει αλλαζεις την ονομασια των πεδίων. Και βεβαια βαζεις τα αρχεια 2 ζιπ και 2 php στον αντιστοιχο φακελο.

Link to comment
Share on other sites

σας εσάς δούλεψε έχοντας εγκατεστημένο το default fpdf ή με το tcpdf ?

εδω, βάζοντας τα zip κ php αρχεια στο tools\tcpdf\fonts δεν δουλεύει...

καμια ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά ευχαριστώ για τη λύση.

Να αναφέρω πως το πρόβλημα με τα "κολλημένα" πεδία, το έφτιαξα αλλάζοντας στο classes/pdf.php τις γραμμες 525 και 554 με την
$w = array(90, 15, 25, 20, 25, 15);

Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο! :)
Φιλικα,
Κώστας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
φιλε υπαρχει λυση. και ειναι εδω http://www.prestashop.com/bug_tracker/view/3087 .κατεβασε ξεζιπαρε βαλτα οπως ειναι μεσα (4 αρχεια ειναι 2 php kai 2 zip) στα fonts toy pdf και εισαι ετοιμος.μονο στη ποσοτητα και στην τιμη μοναδας κολλαει λιγο.αν μπορεις να τα αραιωσεις πεσ μοθ κι εμενα πως το κανες.ευχαριστω


Καλημέρα σε όλους.
Νεοεισεχόμενος στην κοινότητα με πρώτη εφαρμογή σε 1.4.1
Ενώ έχω διαβάσει το θέμα, δεν μπορώ να βρω το σύνδεσμο που αναφέρετε. Με κατευθύνει στο forge όπου και εκεί εμφανίζεται η κατάσταση για τα Ελληνικά ως ανεπίλυτη. Έχει καποιος τα αρχεία ή το νέο link για να διορθώσω τα PDF invoices σε Ελληνικά;
Η προσπάθειά μου χωρίς να ανήκω στο χώρο της πληροφορικής: http://www.merkon.gr/eshop
Ελπίζω σε μία απάντηση γιατί έχει περάσει καιρός από το τελευταίο reply.
Με εκτίμηση
Link to comment
Share on other sites

Θερμές ευχαριστίες στον stathopon1@ για την άμεση υποστήριξη καθώς επίσης και στο forum.
Επειδή τα περισσότερα παραστατικά θα είναι εξωτερικού, διαπίστωσα ότι πρέπει να γυρίσεις Ελληνικά στα preferences για να εκτυπώνεις απόξειξη εξ'ολοκλήρου στα Ελληνικά ή Αγγλικά για απόδειξη εξ'ολοκλήρου στα Αγγλικά. Αν αφήσεις Αγγλικά στο preferences θα σου εκτυπώσει τα στοιχεία του Έλληνα πελάτη στα Ελληνικά και όλα τα υπόλοιπα (προϊόντα, τίτλους κλπ) στα Αγγλικά. Άρα σε κάθε πελάτη Έλληνα ή μη, θα πρέπει να αλλάζω τη γλώσσα πριν εκδοθεί PDF. Μην ξεχάσω ότι δούλεψε με arial_g και στις δύο γλώσσες. Όταν άφηνα courier στα Αγγλικά, στην εκτύπωση PDF έβγαζε λευκή ιστοσελίδα με PDF error arial_gB.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

 

Καλημέρα σε όλους.

Νεοεισεχόμενος στην κοινότητα με πρώτη εφαρμογή σε 1.4.1

Ενώ έχω διαβάσει το θέμα, δεν μπορώ να βρω το σύνδεσμο που αναφέρετε. Με κατευθύνει στο forge όπου και εκεί εμφανίζεται η κατάσταση για τα Ελληνικά ως ανεπίλυτη. Έχει καποιος τα αρχεία ή το νέο link για να διορθώσω τα PDF invoices σε Ελληνικά;

Η προσπάθειά μου χωρίς να ανήκω στο χώρο της πληροφορικής: http://www.merkon.gr/eshop

Ελπίζω σε μία απάντηση γιατί έχει περάσει καιρός από το τελευταίο reply.

Με εκτίμηση

 

Καλησπερα,

 

ειναι ευκολο καποιος απο εσας να μου στειλει και εμενα τα αρχεια?

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...