Jump to content

Ελληνικά Site Prestashop Παρουσίαση


Armadilo

Recommended Posts

Απο εδώ μπορούμε όποιος θέλει να παρουσιάσει και στους υπόλοιπους τα ηλεκτρονικά καταστήματα που έχει αναπτύξει μέσω της πλατφόρμας της Prestashop.



Εγω έφτιαξα αυτό εδω www.compat.gr για προσωπική / επαγγελματική χρήση και παράλληλα την εκπαιδευση μου σε αυτην την πλατφόρμα μιας και ήμουν παντελως άσχετος με το θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
Το δικό μας site http://shop.isotech.gr, είναι ONline εδώ και 4 μήνες και μέχρι στιγμής είμαστε ικανοποιημένοι με την απόδοση του. Βέβαια εκκρεμούν πολλές προσθήκες και τροποποιήσεις στη λειτουργικότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 5 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Αυτό είναι το δικό μας site που ασχολείται με αξεσουάρ αυτοκινήτου και μοτοσικλέτας -OVERDRIVE - βέβαια το παλεύουμε ακόμα με βελτιώσεις και προσθήκες προϊόντων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 5 weeks later...

Δείτε και το δικό μου

www.stickit.gr

 

Site με αυτοκόλλητα τοίχου & φωτογραφικές ταπετσαρίες.

Με άμεση επιλογή διαστάσεων και δυναμική προσαρμογή τιμής :mellow:

( Feedback is welcome!)

 

όχου...κρίμας που είμαι Κύπρο θα έκανα ένα δωμάτιο για παραλία, ενα για βουνό κτλ :wub:

 

Πολύ ωραίο αλλά θα προτιμούσα το slideshow να μην επαναλαμβανόταν σε όλες τις σελίδες παρά μόνο στην αρχική.

 

Θα το δω πιο προσεχτικά όπως και τις υπόλοιπες όταν παω σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 

όχου...κρίμας που είμαι Κύπρο θα έκανα ένα δωμάτιο για παραλία, ενα για βουνό κτλ :wub:

 

Πολύ ωραίο αλλά θα προτιμούσα το slideshow να μην επαναλαμβανόταν σε όλες τις σελίδες παρά μόνο στην αρχική.

 

Θα το δω πιο προσεχτικά όπως και τις υπόλοιπες όταν παω σπίτι.

Ευχαριστώ πολύ για το feedback,

συμφωνώ μαζί σου, θα το "διορθώσω" :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα,

 

Το δικό μου είναι με βρεφικά ρουχαλάκια www.oggibaby.gr, συνεχίζω να το δουλεύω οσο μπορώ.

Η σελίδα όμως ανοίγει αργά.. και δεν ξέρω το γιατί, αντιμετωπίζετε και άλλοι αυτό το πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ για όση βοήθεια έχω βρει από τα μέλη του forum!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην κοινότητα. Έχω μία απορία και όποιος γνωρίζει μπορεί να απαντήσει. Βάζω τα προϊόντα μου κάνω αποθήκευση των πληροφοριών και τιμών και μόλις πατάω να το δω live στο website μου, μου εμφανίζει την περιγραφή αλλά πουθενά δεν δίνει τη δυνατότητα προσθήκης στο καλάθι αλλά ούτε εμφανίζει και την αξία του. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται, ελέγχω τα module μου και άκρη δεν βγάζω. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, είμαι σχεδιαστής αλλά στατικών σελίδων,δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κατασκευή δυναμικών site όπως joomla, Presta κ.α..Θέλω να φτιάξω ένα eShop για εκτυπωτές και από ότι είδα το Presta δείχνει πολύ καλό.Υπάρχουν, μπορώ να βρώ πουθενά οδηγίες για την εγκατάσταση στα Ελληνικά,είναι εύκολο ;

Μου άρεσε πολύ το DIGIFORT σαν δομή (πολλα προιόντα στην αρχική) αλλά και το CretanMall.

 

Ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι σχεδιαστής αλλά στατικών σελίδων,δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κατασκευή δυναμικών site όπως joomla, Presta κ.α..Θέλω να φτιάξω ένα eShop για εκτυπωτές και από ότι είδα το Presta δείχνει πολύ καλό.Υπάρχουν, μπορώ να βρώ πουθενά οδηγίες για την εγκατάσταση στα Ελληνικά,είναι εύκολο ;

Μου άρεσε πολύ το DIGIFORT σαν δομή (πολλα προιόντα στην αρχική) αλλά και το CretanMall.

 

Ευχαριστώ

 

Κάλως ήρθες,δεν νομίζω οτι υπάρχει κάτι στα ελληνικά αλλά στα αγγλικά είναι όλα εδώ:

http://doc.prestashop.com/display/PS14/Getting+Started

Link to comment
Share on other sites

Κάλως ήρθες,δεν νομίζω οτι υπάρχει κάτι στα ελληνικά αλλά στα αγγλικά είναι όλα εδώ:

http://doc.prestasho...Getting+Started

Ευχαριστώ αν και αγγλικά κάτι θα καταφέρω. 1 ερώτηση, το περιβάλλον διαχείρισης είναι στα αγγλικά η υπάρχει και στα ελληνικά ; Είδα την σελίδα σου ( Site-View.gr ) κουκλί συγχαρητήρια, αλλά μου δίνει το ερέθισμα να σου κάνω άλλη μια ερώτηση.

Από ότι είδα χρησιμοποιείς και PrestaShop αλλά και Joomla & VirtueMart cart, μέσες άκρες ποιο από τα δυο θεωρείς ποιο εύκολο για να ξεκινήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αν και αγγλικά κάτι θα καταφέρω. 1 ερώτηση, το περιβάλλον διαχείρισης είναι στα αγγλικά η υπάρχει και στα ελληνικά ; Είδα την σελίδα σου ( Site-View.gr ) κουκλί συγχαρητήρια, αλλά μου δίνει το ερέθισμα να σου κάνω άλλη μια ερώτηση.

Από ότι είδα χρησιμοποιείς και PrestaShop αλλά και Joomla & VirtueMart cart, μέσες άκρες ποιο από τα δυο θεωρείς ποιο εύκολο για να ξεκινήσω.

 

Με κλειστά μάτια prestashop,και τα δυο θέλουν χρόνο για να τα μάθεις, αλλά σαν φιλοσοφία στο κομμάτι τής διαχείρισις ,το prestashop είναι πολύ καλύτερο και πιο εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

Άντε να προσθέσω κι εγώ άλλα 2 γιατί τελικά έχω γίνει fan του prestashop από τότε που το πρωτογνώρισα το 2010.

 

www.businessgift.gr

 

και πρόσφατα το doroidees.gr

 

Όπως καταλάβατε είμαστε στα δώρα ...

 

Θεματάκια για επίλυση υπάρχουν πάντα, γιατί κάτι θα προσθέσεις, κάτι θα αναβαθμίσεις, κάποιο module δεν θα είναι απολύτως συμβατό κλπ.

Συγκεκριμένα στο www.businessgift.gr αντιμετωπίζω θέμα με αργή φόρτωση και φαντάζομαι είναι κάποιο custom module από αυτά που έχουμε προσθέσει τελευταία. Θα δούμε ...

Edited by Marianthi (see edit history)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ανέπτυξα ολομόναχος δίχως γνώσεις προγραμματισμού, μόνο βασικά πράγματα από HTML και πολύ διάβασμα σε forum.. Και φυσικά πολλή προσωπική δουλειά.. Για να βγάζω τα φοιτητικά μου έξοδα και να μην επιβαρύνω τους γονείς μου..!!

 

Κύριο αντικείμενο: Εμπόριο ειδών ένδυσης και υπόδησης - Προσπαθώ όμως να επεκταθώ και σε άλλα πράγματα, καθώς να μάσω και χρήματα για ορισμένα ακριβά μεν αλλά χρήσιμα modules!!

 

http://www.mallofmylopotamos.co.uk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα. Έχω μία απορία και όποιος γνωρίζει μπορεί να απαντήσει. Βάζω τα προϊόντα μου κάνω αποθήκευση των πληροφοριών και τιμών και μόλις πατάω να το δω live στο website μου, μου εμφανίζει την περιγραφή αλλά πουθενά δεν δίνει τη δυνατότητα προσθήκης στο καλάθι αλλά ούτε εμφανίζει και την αξία του. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται, ελέγχω τα module μου και άκρη δεν βγάζω. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Ευχαριστώ

Εχεις βάλει απόθεμα ? Τιμές κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα. Έχω μία απορία και όποιος γνωρίζει μπορεί να απαντήσει. Βάζω τα προϊόντα μου κάνω αποθήκευση των πληροφοριών και τιμών και μόλις πατάω να το δω live στο website μου, μου εμφανίζει την περιγραφή αλλά πουθενά δεν δίνει τη δυνατότητα προσθήκης στο καλάθι αλλά ούτε εμφανίζει και την αξία του. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται, ελέγχω τα module μου και άκρη δεν βγάζω. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Ευχαριστώ

 

Στο back-end τσέκαρε στην καρτέλα Preferences / Products μήπως είναι ενεργοποιημένη η επιλογή Catalogue Mode, και αν είναι, απενεργοποίησέ την.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι σχεδιαστής αλλά στατικών σελίδων,δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κατασκευή δυναμικών site όπως joomla, Presta κ.α..Θέλω να φτιάξω ένα eShop για εκτυπωτές και από ότι είδα το Presta δείχνει πολύ καλό.Υπάρχουν, μπορώ να βρώ πουθενά οδηγίες για την εγκατάσταση στα Ελληνικά,είναι εύκολο ;

Μου άρεσε πολύ το DIGIFORT σαν δομή (πολλα προιόντα στην αρχική) αλλά και το CretanMall.

 

Ευχαριστώ

 

Καλημέρα,

είμαι ένας από τους developers του Cretan Mall. Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια.

Αν δεν έχεις ασχοληθεί με την ανάπτυξη δυναμικών sites, το prestashop είναι καλό για να ξεκινήσεις κατά τη γνώμη μου. Manual στα Ελληνικά από ότι ξέρω δεν υπάρχει. Θα σου πρότεινα όμως, για να γλυτώσεις από τη φασαρία κατασκευής και συντήρησης, να χρησιμοποιήσεις την έτοιμη λύση (prestabox νομίζω λέγεται: http://www.prestabox.com/en/), που προσφέρουν τα παιδιά που το έχουν φτιάξει και είναι λύση hosted. Δηλαδή από ότι έχω δει, δε θα χρειαστεί να στήσεις μόνος σου το κατάστημα γιατί είναι ήδη στημένο. Υπάρχει βέβαια συνδρομή (15 ευρώ το μήνα το λιγότερο, ή ποσοστά από τα κέρδη σου) αλλά δε θα πρέπει να σκας για τη συντήρηση που χρειάζεται ένα developer από μόνη της.

Φιλικά,

Κυριάκος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ευχαριστώ για την πρόταση αλλά είχε καταστεί για πρακτικούς λόγους υποχρέωση μου να στρωθώ και να το μάθω. Ετσι μετά απο κάποιες μέρες πιστέυω ότι συνέλαβα περί του 70-80% της εφαρμογής (φυσικά με την βοήθεια και άλλων member απο το forum, οχι μόνος ) και ήδη ανέβασα το copierprintshop.gr το οποίο υπολείπεται κάποιων λεπτομερειών και διορθώσεων.

Οι καιροί ου μενετοί, αγαπητέ.

Και όντος το site σας ήταν η αρχή της αρχής μου στο ps μαζί με τίς συμβουλές του Site-View. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 months later...

Μετά από 3 μήνες λειτουργίας να σας παρουσιάσω και εγώ με την σειρά μου το νέο ηλεκτρονικό κατάστημα ελαστικών:

 

www.panousakis.gr

 

Στο κατάστημα μπορείτε να βρείτε ελαστικά αυτοκινήτων, ζάντες, αμορτισέρ, φρένα, μπαταρίες και λιπαντικά.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 μήνες λειτουργίας να σας παρουσιάσω και εγώ με την σειρά μου το νέο ηλεκτρονικό κατάστημα ελαστικών:

 

www.panousakis.gr

 

Στο κατάστημα μπορείτε να βρείτε ελαστικά αυτοκινήτων, ζάντες, αμορτισέρ, φρένα, μπαταρίες και λιπαντικά.

 

Αιμίλιε, κάνε διαθέσιμο το κατάστημα σου και στο εξωτερικό, αν θέλεις να επεκταθείς γρήγορα..

Link to comment
Share on other sites

Αιμίλιε, κάνε διαθέσιμο το κατάστημα σου και στο εξωτερικό, αν θέλεις να επεκταθείς γρήγορα..

Φίλε μου καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου! Το κατάστημα είναι διαθέσιμο στο εξωτερικό αλλά έχω απενεργοποιήσει τις λειτουργίες αγοράς. Αυτή την στιγμή δεχόμαστε αγορές που έχουν τόπο παράδοσης εντός Ελλάδας και προσωρινά δεν μας ενδιαφέρει η επέκταση στο εξωτερικό.

( Από πού μπήκες και είδες ότι δεν είναι διαθέσιμο στο εξωτερικό? )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδώ είναι το πρώτο που έφτιαξα με πολύ customization http:/store.princeoliver.com. Αγορές ενδυμάτων, παπούτσια κλπ. και επιπλέον ένα μίνι eshop με μοναστηριακά προϊόντα (το είχα κάνει με ειδική κατηγορία επειδή τότε δεν υπήρχε η δυνατότητα multistore)

Edited by beddman963 (see edit history)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Γεια σας παιδια 

to site ειναι live αρκετο καιρο τωρα αρχιζει να δειχνει δειγματα  !!! .

 

Ανταλλακτικα για Notebook και επισκευες υπολογιστων

 

www.multisys.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας για την ιστοσελίδα μου http://www.hanishop.gr

 

Όλες οι παρατηρήσεις και προτάσεις, που μπορούν να κάνουν καλύτερο το site μου είναι δεκτές.

 

Ευχαριστώ πολύ! 

Δεν μου άρεσε η πολύ μεγάλη φωτό....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

http://www.motospy.gr

 

Κάτι διαφορετικό λόγω χρωμάτων... Μια πρόσφατη δουλειά για την οποία θα θέλαμε τη γνώμη σας.

Πιστεύουμε είναι καιρός να δούμε και λίγο τις έννοιες του UX και usability ενός eshop σε μια ξεχωριστή ενότητα εντός του forum. Οπότε όποιος θέλει να συμμετάσχει είναι καλοδεχούμενος...

Edited by ITechSolutions (see edit history)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα

 

Τo e-shop μου είναι το www.emnoston.gr - (Εργαστήριο Ζυμαρικών) . Αρχές Απριλίου ξεκίνησα την δημιουργία του και με βοήθησε σε πολλά σημεία το forum σας καθώς δεν είχα προηγούμενη εμπειρία. Αν έχετε οποιαδήποτε παρατήρηση, μπορείτε να την καταγράψετε ώστε να γίνει καλύτερο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

www.ITMhellas.gr  - Ηλεκτρονικό κατάστημα πώλησης μεταχειρισμένων υπολογιστών, laptops και περιφερεικών συσκευών. Καλές δουλειές σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

το δικό μου είναι

www.orthopedica.gr και ακόμα προσθέτω προϊόντα! :-

Φίλε μου έχεις πρόβλημα με τα ελληνικά στον κώδικα σου τα βγάζει "ξαιρετικό παρθένο ελαιό&lambda"

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι δύο τελευταίες δουλειές με prestashop.

 

Θα ήθελα την γνώμη σας!!

 

http://cretansoil.com

 

&

 

http://oliveplus.eu

Cretansoil --> megashop

 

Oliveplus --> warehouse

 

Σωστά;  ;) 

 

Όπως και να έχει ωραίο στήσιμο αν και δε μου αρέσει το "Βάλτο στο καλάθι" που είναι τόσο τεράστιο στο Cretansoil

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους μετά από αρκετό κόπο ανεβάσαμε online το www.meraki.gr με premium προϊόντα από όλη την Ελλάδα σε δικό μας brand. Η ανανέωση συνεχίζεται με νέες προϊόντα τους επόμενους μήνες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους μετά από αρκετό κόπο ανεβάσαμε online το www.meraki.gr με premium προϊόντα από όλη την Ελλάδα σε δικό μας brand. Η ανανέωση συνεχίζεται με νέες προϊόντα τους επόμενους μήνες.

Συγχαρητήρια πολύ καλή η δουλειά σου και πολύ ωραία τα προϊόντα σου. Έχεις χρησιμοποιήσει ένα module που το έχεις κάτω από τα προϊόντα και υπολογίζεις τα μεταφορικά, πως λέγετε αυτό?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

Στό www.vaporsolutions.gr είναι η δική μου προσπάθεια.

Κατάστημα πώλησης ηλεκτρονικών τσιγάρων κλπ. 

Κάθε ιδέα και κάθε συμβουλή πάντα καλοδεχούμενη!!!

Edited by grgdmrs (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...