Jump to content

produs nou / in promotie


Recommended Posts

Am incercat sa gasesc o explicatie la treaba asta dar ma depaseste. Am scris ceva si pe forumul in limba engleza despre asta .

Ce vreau sa fac este: in loop-ul de afisare a listei de produse, fie ea in search, new products, category, sau homepage, am inserat niste conditii cam asa :

{if $product.on_sale}{$img_ps_dir}promo_icon.gif

{elseif $product.new == 1}{$img_ps_dir}new_icon.gif{/if}

Acest cod genereaza niste benzi oblice peste imaginea produsului, dupa cum puteti vedea si in atasament.

Problema mea este ca la adaugarea unui nou produs, nu mai functioneaza. sau functioneaza pentru unele si pentru altele nu. In atasament de exemplu, produsul din dreapta este adaugat la 2 zile dupa cel din stanga....

Am incercat sa afisez {$product.new} si sa vad care au 1 si care nu au. dar daca dau refresh pe pagina, unele produse care aveau valoarea 1 acum nu o mai au. la un alt refresh o primesc inapoi. samd.

Stie cineva unde se pot face setari la product.new si product.on.sale?

Poate aveti vreo idee de ce se intampla asta.

Am uitat sa va spun ca pe pagina de new products imi apar toate produsele noi.

20037_JlyXQIqUw6gEsH9PKrWM_t

Link to comment
Share on other sites

In Back Office >> Preferences >> Products ai proprietatea Numar de zile in care produsul este considerat nou

In catalog la produse ai checkboxul "Afiseaza icon-ul Lichidare stoc in pagina produsului si textul in lista de produse" care conditioneaza afisarea sau nu a textului ON SALE in pagina produslui!

Link to comment
Share on other sites

Nu am probleme cu afisarea promo. ci cu afisarea new.

am setat la 30 de zile produsele noi. asta inseamna ca toate prod ar trebui sa afiseze banda aceea. ori acest lucru nu se intampla. unele afiseaza altele nu.

am scris mai sus ca am incercat sa afisez valoarea {product.new}. daca setez numarul de zile din BO la 0 de ex, toate produsele au valoarea asta 0. logic.

La fel de logic ar fi ca in momentul in care numarul de zile este 30, si toate produsele sunt mai noi de 30 de zile, toate ar trebui sa aiba aceasta valoare 1.

Acest lucru nu se intampla si nu pot sa imi dau seama de unde e problema .

Link to comment
Share on other sites

uite o idee: in classes/category.php gasesti expresia de calcul pentru produsele noi

DATEDIFF(p.`date_add`, DATE_SUB(NOW(), INTERVAL '.(Validate::isUnsignedInt(Configuration::get('PS_NB_DAYS_NEW_PRODUCT')) ? Configuration::get('PS_NB_DAYS_NEW_PRODUCT') : 20).' DAY)) > 0



daca faci sapaturi si gasesti o solutie a pb de afisare te rog sa o pui aici, si in final marchezi primul topic la titlu cu [RESOLVED]
altfel sa-mi spui si cand o sa am timp ma uit si eu pe pb asta pana la gasirea unei solutii!
spor!

Link to comment
Share on other sites

Am incercat tot felul de abordari si .... chiar nu reusesc sa inteleg. pe partea de produse reduse nu e nici o problema. cand activezi afisarea ON SALE din BO se afiseaza si eticheta mea.

Dar cu produsele noi.... nici un avans...

voi incerca sa gasesc cum se declara produsele "noi" pt pagina de new products. alta idee nu mai am

Link to comment
Share on other sites

incearca sa faci urmatrul lucru
in classes/category.php

in loc de

DATEDIFF(p.`date_add`, DATE_SUB(NOW(), INTERVAL '.(Validate::isUnsignedInt(Configuration::get('PS_NB_DAYS_NEW_PRODUCT')) ? Configuration::get('PS_NB_DAYS_NEW_PRODUCT') : 20).' DAY)) >0 AS new,



pune

DATEDIFF(p.`date_add`, DATE_SUB(NOW(), INTERVAL '.(Validate::isUnsignedInt(Configuration::get('PS_NB_DAYS_NEW_PRODUCT')) ? Configuration::get('PS_NB_DAYS_NEW_PRODUCT') : 20).' DAY))  AS new,



apoi in product-list.tpl in tema la tine pune modificarea asta

{if $product.new > 0}

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...