Jump to content

Stergerea marginilor albe de la pozele produselor!


prunica

Recommended Posts

cand pui o imagine la categorii ti-o transforma in jpg si se pierde transparenta. pozele iti sunt generage cu acele margini albe.
o solutie cred ca ar fi asta: http://www.henribaeyens.com/10ver/filez/prestashop_module_imagetransparency
si alta sa ii zici sa ia poza originala, nu una generata. poate stie altcineva cum ai putea sa faci asta. prin category.tpl cred. daca intri in img/c o sa vezi ca ai patru imagini pentru fiecare poza uploadata.

Link to comment
Share on other sites

Ms mult,din pacate modulul nu a mers,modifica anumite fisiere dar degeaba rezultatul este acelasi..:(.
Sper sa mai fi intampinat cineva problema pana atunci o sa mai caut pe forumul in engleza poate gasesc ceva si astept in continuare si o idee va rog pentru modulul homefeatured sa pot face imaginea de o dimensiune mai mare,mentionez ca eu pun width pe care il vreau dar nu vrea sa o afiseze .

Link to comment
Share on other sites

Intr-o oarecare masura se pare ca am reusit cu fundalul sa numai apara alb din images.inc.php,dar in continuare am problema cu redimensionarea imaginii nu pot face de nicio culoare cat casuta:( si bineinteles vreau ca si imaginea cand o uploadez sas e redimensioneze la aceasi marime.

Idei:-s

Link to comment
Share on other sites

ce ai tu acolo e modulul homefeatured? deschide homefeatured.tpl, linia 16, cauta

($product.link_rewrite, $product.id_image, 'home')

si in loc de 'home' pune 'medium'

de fapt, uita-te in directorul ala img/c ce imagini ai, vei vedea ceva de genul:
100-home.jpg
100-category.jpg
100-large.jpg
100-medium.jpg
etc. si inlocuiesti cu care ti se potriveste. intre timp sterge dimensiunile pe care le-ai modificat, lasa default.

Link to comment
Share on other sites

Ms,am reusit prin atla metoda practic doar am modificat dimensiunea de la preferences images si a mers:D ,doar ca acum am problema cu marginile albe incerc sa le scot si sa se redimensioneze poza cat caseta,daca nuo a schimb culoarea albului in fondul template-ului dar sper sa reusesc sa scot albul intai:)


Multumesc din nou,
Prunica

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...