Jump to content

Kurulum Hazırlama

By Kuhi

Recommended Posts

Selam arkadaşlar.
Benim şöyle bir sorum olacak.
Ben Bazı modülleri kaldırıp bazılarını yükledikten sonra bunu nasıl kuruluma dahil edebilirim.
yani Modül çıkarması ve eklemesi yapacam ve Prestashopu kurduğumda bu ayarları tekrar yapmak zorunda kalmayacagım.
Tema felan degişikliği için felan kurulum yapıyorum ama sonra tekrar ayarlamalar beni çok yoruyor kuruluma atabilirsem eğer kurulum bitince yok tema degişikliği yok modülleri kaldır veya kur derdi kalmıyacak.
Yardım ederseniz çok sevinirim.

sağol database yi tam olarak nasıl yedekliyorum acaba ?
:)

phpmyadmine giriyorsun sonra ordan db ni seciyorsun db ayrinilarını göseren bi sayfaya geçersin orda üst tarafta dışarı aktar diye bi bölüm var zaten tamamını seçmiş olur kendisi otomatik en altta git diye bir tuş var ona tıkla kaydet bu kadar;)

• 3 weeks later...

bu database yi kurulum dosyasının neresine koymalıyımki yeniden kurarken bu işlemleri tekrar tekrar yapmamalıyım.
sizin anlatığınız bir kurulumu yaptıktan sonraki işlem galiba ama ben kurulum klasorune koyup ilk defa kurarken modullerin eklenmesini istiyorum bunu nasıl becebilirim?

bu database yi kurulum dosyasının neresine koymalıyımki yeniden kurarken bu işlemleri tekrar tekrar yapmamalıyım.
sizin anlatığınız bir kurulumu yaptıktan sonraki işlem galiba ama ben kurulum klasorune koyup ilk defa kurarken modullerin eklenmesini istiyorum bunu nasıl becebilirim?

arkadaşın dediği gibi myadminden db alınır ama sonra o şekilde geri koyulur senin dediğin ilk kurulumda olmasını istiyosun anladığım kadarıyla bi bakacam olabilirmi diye yapan arkadaşlarda olabilir.

• 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Arkadaşlar datebase ile çok uğraştığım halde bir türlü bulamadım youlnu dışarı aktar diyorum aktarıyorum ama bir türlü kurulma atnca tanımıyor sql dosyamı.

Bende sorunuma şu şekilde yön bulup cevaplamayı düşünüyorum.
Prestashop Default TR yapmak için ne yapmalıyız.

Yani arkadaşlar prestashop bildiginiz gibi kurulum bitince default dil olarak ingilizce veya fransızca yüklü geliyor bunu nasıl TR yapabilirim.

Hangi dosyaları değiştirirsem Prestashopu kurdugumda TR dil akif olacaktır.

Yardım ederseniz çok sevinirim.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Arkadaşlar şimdi prestashop/install/sql/db_settings_lite.sql dosyasını notepad++ ile açıp

INSERT INTO `PREFIX_lang` (`id_lang`, `name`, `active`, `iso_code`) VALUES başlık altındaki dilleri 0 ile pasif edip "tr" yi ise 1 ile aktif yapıyorum.

Kurulum bitince dil olarak fransızca ama sadece TR bayragı kalmakta TR bayragına tıklayınca dil Türkçe oluyor ama neden default olarak hala fransızca gelmekte , ben fr dillinide 0 komutu ile pasif hale getirmekteyim.

Acaba Nerde yanlış yapıyorum.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bu prestada sıkışıp kaldım acaba OSCOMMERCE gibi bu prestanın bir yol haritası yada ingilizce felan ince ayarlar el kitabı felan yokmu?

Arkadaşlar bir kurulum hazırlıyorum prestashopda şuan tr dil paketinide ekledim kuruluma ve kurulurkende Türkçe kuruyor Presta Shopu.
Sizlerle paylaşmak istiyorum ama hepsini tamalamak istiyorum eksiğim şunlar.

1). Kurulumda Türkçe ve ingilizce secenegi ar ingilizceyi secerem ingilizce kurup ingilizce acıyor sayfayı ama Türkçeyi secersem Türkçe kurup fransızca acıyor sayfayı Türkçe bayragı çıkıyor gerçi am tr bayragına tıkladığımda TR oluyor. Bu sorunu nasıl aşarım.
2). sorunum ise Pound yerine YTL leyi nasıl kurulumda aktif hale getirirm.

Amacım ilk kuruldugunda ayar yapmadan herkezin Türkçe olarak Türkiye şartlarına göre kullanabilmesi.
Temayayıda değiştirdim zaten daha iyi bir tema giydirdim eğer bunlarında aşarsam sizlerle paylaşmak istiyorum Presta-Tr yi.

Kesin olarak bilmiyorum ve denemedim. Fakat yaptığım araştırmaya göre
Prestashop’un ilk kurulumunda Türkçenin default (varsayılan) dil olarak
kurulabilmesi için;

1- Prestashop/install/sql/db_settings_lite. SQL Dosyasını gelişmiş bir metin
ediröründe açın.

INSERT INTO `PREFIX_lang` (`id_lang`, `name`, `active`, `iso_code`) VALUES (1, ‘English (English)’, 1, ‘en’), (2, ‘Français (French)’, 1, ‘fr’), (3, ‘Deutsch (German)’, 1, ‘de’), (4, ‘Español (Spanish)’, 1, ‘es’), (5, ‘Nederlands (Dutch)’, 1, ‘nl’), (6, ‘Bahasa Indonesia (Indonesian)’, 1, ‘id’), (7, ‘Italiano (Italian)’, 1, ‘it’), (8, ‘JÄ™zyk polski (Polish)’, 1, ‘pl’), (9, ‘Português (Portuguese)’, 1, ‘pt’), (10, ‘ÄŒeÅ¡tina (Czech)’, 1, ‘cs’), (11, ‘PуÑÑкий Ñзык (Russian)’, 0, ‘ru’), (12, ‘Türkçe (Turkish)’, 0, ‘tr’), (13, ‘Tiếng Việt (Vietnamese)’, 0, ‘vn’), (14, ‘Română (Romanian)’, 0, ‘ro’), (15, ‘Îεοελληνική (Greek)’, 0, ‘gr’), (16, ‘SlovenÄina (Slovak)’, 0, ‘sk’), (17, ‘Norsk (Norwegian)’, 0, ‘no’), (18, ‘ภาษาไทย (Thai)’, 0, ‘th’), (19, ‘Dansk (Danish)’, 0, ‘dk’), (20, ‘Svenska (Swedish)’, 0, ‘se’), (21, ‘עברית (Hebrew)’, 0, ‘he’);

Yukarıda gösterdiğim kısmı bulun.

(12, ‘Türkçe (Turkish)’, 0, ‘tr’), satırındaki 0 (sıfırı) 1 (bir) yapın.

Diğer dillerdeki 1 (birleride) 0 (sıfır) yapın.

2- Aynı işlemi aynı dizinde bulunan db_setting_extends.SQL DOSYASI’nada uygulayınız.

Sanırım Prestashop kurulumda türkçe olur.

Para biriminide YTL yapmak için

Aynı dosyalarda

INSERT INTO `PREFIX_currency` (name, iso_code, sign, conversion_rate, format, deleted) VALUES
(‘Euro’, ‘EUR’, ‘€’, 1, 2, 0),
(‘Dollar’, ‘USD’, ‘$’, 1.47, 1, 0),
(‘Pound’, ‘GBP’, ‘£’, 0.8, 1, 0);

kısmını bul ve buradan YTL ye ayarlama yapabilirsin

Neticeyi bildirirsen sevinirim.

Selamlar……