Jump to content

Preturi diferite in functie de tara de livrare


Recommended Posts

Salut,

 

Pentru un magazin online am nevoie sa setez preturile produselor in functie de tara de livrare.

Aveti vreo idee care ar trebui sa fie abordarea corecta in setarile din PrestaShop astfel incat sistemul sa poata suporta preturi pentru fiecare tara in parte?

 

La momentul acesta, singura idee pe care o am este sa creez cate un magazin nou pentru fiecare tara din MultiStore. Dar.. avand in vedere ca sunt doar 107 tari care trebuiesc introduse.. ar fi nevoie tot de 107 magazine.. Exista vreo idee mai putin consumatoare de timp?

 

Multumesc anticipat,

Link to comment
Share on other sites

eu iti sugerezi ssa pui moneda default euro

iat la preturi specifice, acolo definesti cu cat reduci sau maresti pretul pentru fiecare tara imparte

ca la mine, eu am euro, dar pentru lei apare un discount, pentru romania, dar pentru rest apare in euro si cu valoarea mare

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Multumesc pentru raspuns. Asta am si facut, am ales o moneda default dupa care am inceput sa adaug preturi specifice pentru fiecare tara in parte

Problema cea mai grea la ora aceasta o reprezinta faptul ca as dori ca la intrarea in site clientul sa isi aleaga din prima tara de livrare.. sa ii arate direct preturile pentru tara respectiva si nu sa se actaulizez cart-ul atunci cand se alege tara de livrare..

 

Vreo idee?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

aici gresesti

eu ca roman cumpar in lei + tva dar adresa de livrare o pot spune la inregistrare

iar ca strain nu pot cumpara decat fara tva daca sunt inregistrat aici http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=ro daca nu sunt atunci tot +tva cumpar si livrarea o fac specificata la inregistrare

oricum it-ti cere prestashop adresa de facturare si adresa de livrare, doar curieerul poate diferi si pretul de transport

 

daca eu cumpar un tel mobil de pe http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_151066.html?vip=28972&utm_source=YGfacebook&utm_medium=WebsiteC&utm_campaign=FB_28972 ma intreaba adresa de livrare, nici decum nu schimba pretul cu altul ca eu sunt roman, sau ungur, sau american

 

numai la transport poti jongla

Link to comment
Share on other sites

Ok, hai sa ma explic atunci

Vorbim de o florarie online cu livrare in toata lumea

Clientul, un roman, vrea sa livreze in Franta.. Logic ar fi sa livrez un produs local (dikn Franta) si nu sa il aduc din Romania

Deci pretul este cel din Franta (care poate fi mai mare sau mai mic)...

 

Si aici chiar am nevoie ca acel client sa specifice exact ce tara de livrare va avea..

Link to comment
Share on other sites

asa da, asa ai mai multe magazine, multistore cu impartirea clientilor si atunci automat il redirectioneaza la acel magazin

 in magazinul unul ai x euro, in magazinul doi ai x-3 euro, in magazinul trei ai x+2 euro in functie de adresa de livrare

 

va fi c-am greu dar nu imposibil, intai sa pui jos pe hartie locatiile si dupa acea sortimentele care unde se afla la ce pret se afla etc

odat facut va fi usor dar pna la configurare va dura

 

bafta si rabdare

Link to comment
Share on other sites

gandeste in pasi marunti:

tu vrei sa-mi trimiti o floare in budapesta sectorul trei, primul lucru clientul trebuie sasi caute magazinul, dupa care este directionat la acel magazin, unde are acele sortimente de flori, ca nu le poate avea tori la fel.

nu incerca sa alegy floare si dupa acea sa cauti magazinul cel mai apropiat

 nu stiu daca ai inteles ce vreau sa spun, ma poti suna la numerele de pe paginile mele

Link to comment
Share on other sites

Din pacate, din nou trebuie sa ma explic

Magazinul suntem noi, nu exista mai multe magazine, preturile sunt unice pe tara, exista n dealeri care vor trebui sa accepte un pret impus, si anume acela al tarii

Asadar, avem nevoie doar de dropdown list.. Clientul nu isi alege magazinul cu care sa livreze, ci doar floarea si unde vrea sa o livreze

 

In spate exista un alt sistem complex care trimite notificari catre cele mai apropiate florarii de locatia introdusa..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...