Jump to content

Problem z naliczaniem kosztów wysyłki.


BityKablem

Recommended Posts

Witam, mam problem z naliczaniem kosztów wysyłki. Tworze sklep internetowy i mam problem w sumie już na finish'u. 

 

Opis problemu:

Waga przykładowego produktu to 0,24 kg czyli 124 sztuki to 29,76 kg razem koszt przesyłki nalicza prawidłowo jak za jedną paczkę kurierem do 30kg. Zdjęcie niżej:

http://screenshooter.net/102244942/cnurgri

 

Dostępne są wszystkie opcje wysyłki - jest tak jak chcę

http://screenshooter.net/102244942/pqbgpxp

 

Dodając kolejną sztukę mamy już dokłanie 30 kg i opcja kuriera znika, zostają tylko dwie pozostałe - odbiór w sklepie i paleta.

http://screenshooter.net/102244942/yjvhktd

http://screenshooter.net/102244942/xljegex

 

Tylko sęk w tym, że zrobiłem odpowiednie przedziały wagowe.

http://screenshooter.net/102244942/jghwjlo

 

Sprawdzałem już wiele razy i nie mogę dojść co jest źle. 

Będę wdzięczny za pomoc lub podpowiedzi jeśli ktoś z Was miał już taki problem.

 

Pozdrawiam.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ustawienia przewoźników pokazałem w ostatnim SS(wklejam jeszcze raz.). Tylko nie wiem czemu ostatni zakres zmienił mi się na koszt 0 zł ale już to poprawiłem. BTW. powinno naliczać przesyłkę za 25 netto jeśli "wskoczy" waga drugiej paczki, a zamiast tego wyrzuca mi tą opcje przewoźnika w ogóle.

http://screenshooter.net/102244942/jghwjlo

 

wersja 1.6.0.14

 

 

Edit :

 

Zmieniłem zakresy : http://screenshooter.net/102244942/wpxbbnb

 

i dalej bez zmian. Usuwa kuriera DPD i wskakuje od razu opcja odbioru osobistego w sklepie.

Edited by BityKablem (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

co do zakresow, to ta druga zmiana jest wlasnie nieporpawna i czesto powoduje bledy. musza byc poczatkowe i koncowe takie same (jeden sie zawiera, drugi sie nie zawiera)

 

z modulem DPD, tym oficjalnym tez ju mialem problemy. troche innego pokroju ale tutaj tez szukalbym powiazan z bledami.

 

a po poprawie 0zl w najwyzym przedziale dalej to samo?

Link to comment
Share on other sites

Ok to zmienię na zakresy które były na początku.

To nie jest moduł dpd, tylko stworzony nowy przewoźnik i tworzyłem go od nowa ze 3 razy chyba i ciągle to samo.

akurat z tym kosztem, który się zeruje to raz się zeruje ostatni, a czasem ten przy paczce 30-60 kg. Występuje to zawsze przy włączeniu edycji tego przewoźnika(wysyłka-> przewoźnicy-> edycja -> drugi krok) 

Teraz kilka razy włączałem edycje tego przewoźnika(przechodziłem wszystkie kroki kolejno) i czasem koszt pierwszej paczki zniknie, kolejnym razem są wszystkie, potem znów znika ostatni (nie ma reguły)... sam już nie wiem co to za błędy mogą być.

Link to comment
Share on other sites

Nie mogłem edytować poprzedniego dlatego dodaje kolejny post.

 

EDIT:

problem występuje przy większości produktów(wszystkich nie sposób sprawdzić) - w skrócie - nie potrafi naliczyć kosztu za dwie paczki lub trzy tylko od razu usuwa opcje tego przewoźnika. Zmieniłem tą opcje w tym "zachowanie/wynik poza zakresem" - "wyłącz sposób odstawy" (myślałem, że może jakiś błąd w tłumaczeniu czy coś w tym stylu, ale niestety to też nie pomaga) - nie nalicza kolejnej paczki.

 

spróbowałem zabawy z drugim przewoźnikiem (schenker - palety). Stworzyłem wymyślone przedziały oraz ceny i wszystko działa - nalicza koszty z trzech przedziałów poprawnie, ale niestety, gdy znów przekraczam ostatni przedział wagowy, to zamiast naliczać niby cenę z ostatniego( tak jest zaznaczone) to usuwa tego przewoźnika i zostaje już tylko odbiór osobisty w sklepie.

Porównałem krok po kroku przewoźnika DPD i Schenker'a i wszystko jest tak samo a jednak w pierwszym nie potrafi naliczyć kolejnej paczki a w drugim nalicza, tylko po przekroczeniu zakresu wywala opcje. 

 

już ręce opadają do samej ziemi...

Link to comment
Share on other sites

Magazynów jeszcze nie włączyłem.

 

opcje przewoźników są wszystkie dostępne : DPD, Schenker i odbiów w sklepie, 

 

cos nowego!

 

Nie wiem czy to ma znaczenie, ale : w drugim przewoźniku (palety schenker) zakresy ustawione są: (wymyślone)

31 kg - 200kg

200 kg -400 kg

400 kg -600 kg

 

jeśli dodaje do koszyka produkty o wadze mniejszej niż 31 kg (i mam zaznaczoną opcje tego przewoźnika) prawidłowo nalicza mi największy koszt (tak jakbym przekroczył 3 skale -400 - 600 kg) gdy produkty uzyskają ponad 31 kg łącznie - cena zmienia się na najmniejszy zakres 31kg - 200 kg = 120 zł netto... kurcze więc co jest źle, że potem po przekroczeniu 600 kg(gdy dodam sporo ciężkich produktów) już nie nalicza znów ceny za największy zakres, tylko tak jak w przypadku DPD usuwa opcje i zostaje tylko odbiór osobisty.

czarna magia.

Link to comment
Share on other sites

Wiem, już o tym pisałem z design4VIP, że nie wiedzieć czemu czasem przy edycji znikają te ceny, czasem tego ostatniego zakresu, czasem przedziału 30-60 a czasem wszystkie są. Tak czy inaczej nawet gdy wstawię cenę i tak to nie pomaga.

 

EDIT:

 

Mimo przeoczenia tej ceny, którą wychwyciłeś, powinno właściwie naliczać druga paczkę - drugi przedział, a niestety wywala opcje kuriera całkowicie.

 

zmieniłem pierwszy przedział - od 1kg do 30 kg i produkty które maja mniej niż 1kg nalicza wg ceny ostatniego przedziału, czyli wszystko jest ok, jednak już drugiej paczki i przekroczenia ostatniego przedziału nie można uzyskać gdyż opcja tego kuriera znika.

 

EDIT 2:

 

wymyśliłem inny sposób jak sobie z tym poradzić, trochę na piechotę ale w sumie liczy się efekt. Wrócę do domu i opisze wszystko z screenami żeby innym się przydało ;)

Edited by BityKablem (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Ok więc pisze posta i rozwiązanie, które mi przyszło do głowy - może i jest jakiś łatwiejszy sposób ale nie potrafiłem dojść co jest nie tak wykorzystując jednego przewoźnika i ustalając mu kilka przedziałów wagowych (jak to widać w postach wyżej)

Stworzyłem dla każdej paczki oddzielnego dostawce (niby DPD ale każdy osobno) 

LINK : http://screenshooter.net/102244942/dwapolm

 

zaznaczyłem w każdym z nich tylko jeden przedział oraz zaznaczyłem opcje "wyłącz sposób dostawy" po przekroczeniu zakresu przypisanego do konkretnego dostawcy

 

LINK: http://screenshooter.net/102244942/dovqrqs

 

Aby po zniknięciu "DPD 1 paczka" na jego miejsce wskoczyło "DPD 2 paczki" zmieniłem w preferencjach ustawienie - sortuj wg POZYCJA

LINK :http://screenshooter.net/102244942/xosdijq

 

Identycznie z kolejnymi "Dostawcami" 

 

Sposób może i głupi ale efekt jest taki jaki był potrzebny, klient zamawiający nie musi wiedzieć jak wszytko jest zrobione, ważne żeby domyślnie ustawiała mu się opcja, która dla nas jest potrzebna (w moim przypadku wysyłka paczkami zamiast odbioru w sklepie)

 

efekty:

LINK: http://screenshooter.net/102244942/plpdaiy

LINK: http://screenshooter.net/102244942/mueddmf

 

 

EDIT:

 

może długo i mało szczegółowo opisane ale myślę, że komuś kto miał lub będzie mieć podobny problem pomoże w jego rozwiązaniu. Jeśli ktoś wpadnie na pomysł jak to zrobić wykorzystując jednego przewoźnika będę ciekaw jak to osiągnął.

 

Pozdrawiam :)

Edited by BityKablem (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Z ciekawości - może nie rozumiem, ale czym się to rozwiązanie różni od tego, że w 1 przewoźniku zrobiłbyś te przedziały i podał cenę za odpowiednią ilość paczek dla każdego przedziału  zamiast robić osobnego przewoźnika dla każdego przedziału?

 

e:

Dla ścisłości, sprawdziłem u mnie - o ile waga jest w przedziałach to działa poprawnie, ale jak waga wykroczy poza przedział albo maksymalną wagę paczki ustawioną w przewoźniku to przewoźnik znika.

 

Niestety presta nie potrafi przygotować/policzyć wysyłki towarów w ramach kilku paczek - przynajmniej ja nie widzę jak to ustawić.

Edited by ListwySamochodowe.pl (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

czy to ma byc jedna paczka czy dwie presty to nie obchodzi i tutaj nie ma co rozumiec. czy sie poda cene za jedna paczke czy za dwie tutja nie ma roznicy, przedzialy powinny chodzic. jednak... jak widac u ciebie, BityKablem, z tym sa juz problemy na poziomie panelu admina. jezlei koszty znikaja z niewiadomych przyczyc mozna przypuszczac, ze w bazie danych dzieje sie cos niedobrego. robilem takie rpzedzialy wielokrotnie i wiekszych problemow nie mialem. robilem z 2-3 (np. 0-1.5, 1.5-5, 5-10, 10-30) przedzialy, zaznaczalem zeby po przekroczeniu danej wagi (>30) wylaczal przewoznika i mialem kolejnego przewoznika, ktorego przedzialy zaczynaly sie od maksymalnej wagi tego poprzedniego. lub tez ostatni przedzial byl 30-10000000 i kosmiczna cena ;)  jezlei chodzi o Presta, jak sie ja okielzna to slucha sie jak tresowany piesek, no ale jak ja cos boli... to tez jak ten piesek bedzie warczec.

Link to comment
Share on other sites

czy to ma byc jedna paczka czy dwie presty to nie obchodzi i tutaj nie ma co rozumiec

Owszem ma, zwykła paczka u wielu kurierów to max ok. 30kg.

I skoro presta ma możliwość podania maksymalnych wymiarów i wagi paczki to powinna wiedzieć, że towar o wadze większej niż to maksimum tym przewoźnikiem nie pojedzie, ale 2 towary o niżej wadze można wysłać jako 2 paczki.

Wbrew pozorom jest to proste, oczywiste i bardzo życiowe, ale ja nie widzę opcji realizacji w standardzie, bo jak w koszyku się pojawią np. 2 towary po 20 kg a maks. waga paczki to 30 presta wyłącza przewoźnika zamiast policzyć 2 paczki po 20 kg.

Wyłączyć przewoźnika powinna jeśli 1 towar przekracza dopuszczalną wagę paczki a nie kilka (bo wtedy można tym przewoźnikiem wysłać te towary jako kilka paczek).

Niestety presta tego nie umie - chyba że ja o czymś nie wiem.

Natomiast opcja podania maksymalnej wagi przesyłki jest zbędna bo powinna działać tak jak opisałem a niestety nie działa (chyba, że nie umiem ustawić albo tylko u mnie to nie działa).

Link to comment
Share on other sites

no to juz radykalny przypadek co podajesz. owszem, niby logiczny ale presta to presta... ogolnie, raczej zaden z systemow ecommerce nei bedzie tak "myslal" jakby to mialo byc. tutaj trzeba by w cholere waronkow, porownan i... wrecz sztucznej inteligencji ;) no bez przesady, za darmo? moze sa jakies kontrybucje, modluly pod takie przeliczniki, ale raczej nie bdea to jkaies goroszowe sprawy. juz i tak, patrzac na ewolucje presty od wersji 1.3 (od taj ja znam, nei wiem jak bylo wczesniej) to jak na darmowe narzedzie naprawde rozwija sie az za szybko (tfu) i daje multum moliwosci.

Link to comment
Share on other sites

@ListwySamochodowe.pl

Problem opisałem w pierwszych postach. Zrobiłem odpowiednie przedziały wagowe, dodałem ceny i zaznaczyłem że jeśli przekroczę te zakresy to powinno naliczać koszt największego... czyli chyba 3 czy 4 paczek. Jednak gdy dodawałem produkty i waga była mniej więcej 29 kg naliczało koszt jednej paczki, gdy waga produktów przekroczyła 30 kg, zamiast naliczyć koszt kolejnej paczki - przewoźnik znikał, a był w kolejce jeszcze jeden zakres 60-90 kg. 

dlatego tak na piechotę zrobiłem kilku przewoźników gdyż nie wiem czemu ale chyba w takim razie w moich plikach jest problem z tym naliczaniem najwyższych kosztów po przekroczeniu zakresów.

 

Może to ma znaczenie ale w sklepie który tworze produkty nie maja swoich oddzielnych opakowań, wszystko ładuje się do jednego kartonu - gdy waga zbliża się do 30 kg, zaklejamy karton i leci kolejny itd. - być może nie rozumiem systemu presty i dlatego miałem problem.

 

 

Edit:

tak czy inaczej dopiero w ten sposób(wtórząc kilku jednakowych przewoźników z rożnymi zakresami wagowymi) osiągnąłem to czego potrzebowałem - gdyż wcześniej gdy znikał kurier klient mógł zostać wprowadzony w błąd i pomyśleć że przesyłka będzie za darmo.

Dlatego postanowiłem opisać ten sposób, może komuś się kiedyś przyda.

Edited by BityKablem (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Bez przesady, to w zasadzie dość prosty przykład.

Wydaje mi się, że oscommerce z którego kiedyś korzystałem miało to dobrze zrobione, za darmo i w standardzie już kilka/kilkanaście lat temu.

 

Szczerze mówiąc jak zobaczyłem zakładkę z maks. wymiarami i wagą paczki w preście to byłem pewien, że po to tam to jest i że działa jak opisałem.

Później przyszło rozczarowanie, bo jak dla mnie robienie przesyłek z paczek to jedna z podstawowych funkcjonalności sklepu.

Przecież nawet nie wymagam aby presta umiała podzielić zamówienia na kilku przewoźników (o inteligentnym dobraniu przewoźników aby była korzystna cena dla klienta nawet nie wspominam, bo wtedy faktycznie robią się kombinacje).

 

PS: Może w takim razie jesteś w stanie podać sensowne uzasadnienie po co tam jest ta zakładka i podanie choćby wspomnianej maks. wagi paczki skoro wystarczą przedziały a presta i tak nie potrafi zrobić przesyłki z kilku paczek?

Link to comment
Share on other sites

3 zakładkę zostawiałem bez zmian tylko zaznaczałem "dostęp grupowy" - Klient . Sam nie wiem po co, być może dlatego, że próbowałem już wszystkiego żeby zrozumieć ten system. 

 

Edit:

 

a wymiary paczki w moim przypadku były bez znaczenia  dlatego akurat ten krok pomijałem.

Edited by BityKablem (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...