Jump to content

transfer prestashop de pe server pe localhost


Recommended Posts

Hai ca vad ca am inceput cu stangul si eu tot nu am rezolvat problema mea cu traducerile si as vrea sa o rezolv.
Daca am gresit la instalare, la pasul 6, se mai poate face ceva?
Daca nu, as putea sa fac o reinstalare pe curat? Adica fac export la produse si clienti, dezinstalez presta si apoi o instalez din nou, fac import la produse, etc...? Am sanse sa salvez traducerile in module?


ps: caut pe cineva care imi faca o teme personalizata - majoritatea elementrlor de design o sa le furnizez eu, si si deja un model de tema ce ar fi un punc de dtart

Link to comment
Share on other sites


Daca am gresit la instalare, la pasul 6, se mai poate face ceva?


Se poate face ce scrie la punctul 6. Nu ai nevoie sa reinstalezi, permisiunile sunt initial mai restrictive si la punctul 6 scrie cum sa le relaxezi pt ca Presta sa functioneze.

O alta varianta - de fapt ai putea sa o faci in paralel - e sa copiezi site-ul pe local, intr-un pachet gen XAMPP sau WampServer (pari a folosi mai mult soarecul, asa ca probabil ultimul ti se va potrivi mai bine). Fiind sub Windows, dispare problema permisiunilor. In acelasi timp e mai rapid sa lucrezi local si sa urci rezultatul final pe server.
Link to comment
Share on other sites


Daca am gresit la instalare, la pasul 6, se mai poate face ceva?


Se poate face ce scrie la punctul 6. Nu ai nevoie sa reinstalezi, permisiunile sunt initial mai restrictive si la punctul 6 scrie cum sa le relaxezi pt ca Presta sa functioneze.


Dar daca cumva la instalare am dat permisiunea 777 la mai multe foldere/fisiere decat scria in instructiuni, e bai mare?
Link to comment
Share on other sites

Hmmm.
O sa incerc cu WAMP. Sper sa ma descurc.

Am instalat WAMP ver 2.2.11, am copiat tot din public_html intr-un folder in wamp/www/prestashop. Am "Put Online" wamp serverul. intru in localhost apoi My Projects, unde apare folderul meu prestashop si imi da "Link to database cannot be established."
Unde gresesc oare?
Link to comment
Share on other sites


Dar daca cumva la instalare am dat permisiunea 777 la mai multe foldere/fisiere decat scria in instructiuni, e bai mare?
E o problema de securitate. 777 inseamna ca toata lumea are voie sa faca ce vrea cu fisierele tale. Buna practica ar cere sa pastrezi 777 doar cat iti trebuie sa configurezi, dupa care sa revii la setari mai restrictive. Nu e obligatoriu sa se intample ceva, dar riscul este categoric mai mare.



Am instalat WAMP ver 2.2.11, am copiat tot din public_html intr-un folder in wamp/www/prestashop. Am "Put Online" wamp serverul. intru in localhost apoi My Projects, unde apare folderul meu prestashop si imi da "Link to database cannot be established."
Unde gresesc oare?
Un site cu motor PHP/MySQL cum sunt cele bazate pe Prestashop are nevoie de... PHP si MySQL. Concret, cand muti un Presta trebuie:
1. sa copiezi fisierele
2. sa setezi permisiunile cum scrie la manual (pe Wamp/Windows, nu mai conteaza)
3. sa exporti baza de date initiala (phpMyAdmin)
4. sa importi ce ai exportat pe serverul unde faci mutarea (tot phpMyAdmin)
5. sa modifici configurarile din /config/settings.inc.php ca sa se potriveasca cu noua situatie (folder, server/baza de date/user/parola MySQL)

Banuiala mea e ca ai facut doar pasul 1.
Oricum ai lua-o, de citit manualul nu scapi.
Link to comment
Share on other sites

se pare totusi ca ma depaseste problema:
Error

SQL query:

--
-- Database: `fotoge_prestashop`
--
-- --------------------------------------------------------
--
-- Table structure for table `ps_access`
--
CREATE TABLE IF NOT EXISTS `ps_access` (
`id_profile` int( 10 ) unsigned NOT NULL ,
`id_tab` int( 10 ) unsigned NOT NULL ,
`view` int( 11 ) NOT NULL ,
`add` int( 11 ) NOT NULL ,
`edit` int( 11 ) NOT NULL ,
`delete` int( 11 ) NOT NULL ,
PRIMARY KEY ( `id_profile` , `id_tab` )
) ENGINE = MYISAM DEFAULT CHARSET = utf8;

MySQL said: Documentation
#1046 - No database selected

Link to comment
Share on other sites

fii atent la erori: No database selected!?

creezi baza de date goala, din cpanel, cu acelasi nume ca pe wamp (fotoge_prestashop),
pe urma in phpmyadmin dai clik pe acea baza de date in lista din stanga, ca sa intri in ea
si mergi la butonul de Import, de unde cred ca stii. fotoge_prestashop.sql

Link to comment
Share on other sites

Pasii pe care ii fac sunt:
PhpMyAdmin, pe server la hosting, Databases, Jump to fotoge_prestashop, Export. Aici apas Select All, bifez SQL iar in final Go. Salvez fisierul sql.
Apoi din wamp, deschid PhpMyAdmin, Databases, Import,Browse, aleg fisierul sql salvat mai sus si apas Go. Apoi primesc eroarea de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

da, creeaza baza aia de date prima oara, ca tu cand dai import nu ai in ce sa importi.
acel sql iti construieste tabelele, insa nu are in ce sa le construiasca. tu cand dai import nu importi o baza de date, ci continutul ei.

Link to comment
Share on other sites

programator de eram....
aici chiar nu stiu ce si cum...
am deschis cu dreamweaver settings.inch.php si imi recunosc acolo user-ul, parola, numele bazei de date, server e localhost, nu stiu daca am scris bine in prima linie: define('__PS_BASE_URI__', 'localhost');
db prefix e ok, versiunea de presta e corecta, tema corecta...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...