Jump to content

[solved]Multiple probleme de configurare


clrr

Recommended Posts

Imi cer scuze in avans pentru cazul in care cineva a mai intampinat aceasta problema, dar din cautarile pe care le-am facut, nu am gasit nimic similar.Am 2 probleme cu PrestaShop 1.2.5 :

1. Cand un utilizator incearca sa se inregistreze, dupa ce termina de completat cel de-al doilea formular (nu cel cu adresa de e-mail, cel cu datele personale) si confirma, primeste acest mesaj :
"Warning: require_once(/home2/smw/public_html/tools/swift/Swift/../Swift/Plugin/Decorator/Replacements.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home2/smw/public_html/tools/swift/Swift/ClassLoader.php on line 35

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/home2/smw/public_html/tools/swift/Swift/../Swift/Plugin/Decorator/Replacements.php' (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home2/smw/public_html/tools/swift/Swift/ClassLoader.php on line 35"
Mentionez faptul ca inregistrarea utilizatorului se face, aceasta aparand in BO, iar logarea fiind posibila cu datele furnizate la inregistrare, dar totusi aceasta eroare "sperie" oamenii :)
Nu sunt foarte priceput la codurile acestea si sincer nu cred ca m-as descurca sa ii dau de cap, motiv pt care nici nu mi-am bagat nasul prin fisierele mentionate mai sus.


2. La metodele de plata, cea numita "cash-on-delivery" nu functioneaza.In clipa in care utilizatorul confirma comanda, alege curierul si ajunge la fereastra cu cele 3 modalitati (standard) de plata (paypal, transfer bancar sau plata la livrare), daca alege metoda de plata la livrare, primeste acest mesaj :

Internal Server Error
The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator, [email protected] and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.

More information about this error may be available in the server error log.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request."

Daca ma poate ajuta cineva, as fi foarte recunoscator!
Deasemenea, daca e cineva care m-ar putea sustine la setarea viitorului meu magazin online, l-as ruga sa imi dea un mesaj privat cu un id de yahoo sau o metoda de comunicare.Multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

http://www.smw.ro
am inregistrat domeniul si am ales un pachet de gazduire de la www.gazduire.ro .cred ca asta m-ai intrebat :/

m-am mai jucat cu setarile prin prestashop...am definit cateva,dar site-ul inca nu este gata.va fi un magazin online de haine, dar ii dau drumul probabil undeva pe duminica viitoare, cand imi vine marfa.
daca mai ai nevoie sa stii ceva, spune-mi te rog !
Link to comment
Share on other sites

m-ai facut pilaf ! nu am inteles nimic.daca ai putea fi putin mai explicit, as fi tare recunoscator....defapt, m-ar interesa sa scap de erorile alea, nu sa mearga la mine pe calculator...sa mearga pe host.any idea ? :)

Link to comment
Share on other sites

chiar acum uploadez 1.3.am sters ce era inainte si o sa incerc cu asta.sper sa mearga.baza de date nu aveam (produse), dar facusem cat de cat setarile...era pregatit...insa imi ia maxim 2 ore sa le fac la loc.e ok.multumesc mult.revin sa va zic cum merge :)

Link to comment
Share on other sites

Am facut si eu o comanda, a mers bine pana cashondelivery/validation.php
Vezi ce zice si logul din cpanel. De la host. Si eventual le poti da si la aia un telefon sa-i intrebi de sanatate, cine stie, poate e o problema de la ei.

Link to comment
Share on other sites

Eroarea 500 - am intalnit-o la servere care nu dau acces la fisiere cu permisiuni 777. Incearca sa schimbi permisiunile folderelor/fisierelor modulelor de plata in 755. Pentru mine a functionat.

LE: Gigi Becali sunt eu, am facut un test. :cheese:

Link to comment
Share on other sites

am reinstalat totul.inregistrarea functioneaza ok acum, nu mai apare acea eroare.dar treaba cu "cash-on-delivery" imi da in continuare batai de cap.
am facut si cum mi-ai zis "ggedamed", am schimbat in 755, dar nimic.daca mai ai/aveti vreo sugestie, incerc ! multumesc

LE: am gasit in logul de erori aceste randuri :
[Mon Feb 22 01:43:46 2010] [error] [client 92.80.65.230] File does not exist: /home2/smw/public_html/500.shtml, referer: http://www.smw.ro/order.php
[Mon Feb 22 01:43:46 2010] [error] [client 92.80.65.230] SoftException in Application.cpp:601: Directory "/home2/smw/public_html/modules" is writeable by group, referer: http://www.smw.ro/order.php
asta imediat dupa ce am reincercat sa aleg "cash-on-delivery".
as renunta la modulul acest, dar nu prea am cum intrucat ma voi baza pe plata la livrare.un modul asemanator, pe care sa il pot instala separat, nu exista ?

Link to comment
Share on other sites

iar in back-office, indiferent de tabul pe care intru, imi arata imediat sub header treaba asta :
Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in /home2/smw/public_html/classes/Module.php(325) : eval()'d code on line 3

later edit: am setat "755" pentru intreg folderul "modules", iar acum merge "cash-on-delivery".atat ca nu stiu ce inseamna acest 755.imi va provoca alte nereguli ?

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca aveai inainte 777 pe tot directorul, ceea ce e un risc de securitate pentru ca putea scrie/modifica oricine in el.
755 e mai ok. Daca o sa ai probleme de scriere in module, sa nu mai dai pe tot directorul, da 777 pe modulul respectiv sau pe fisierele din el care necesita scriere.
Nu am gasit pe google o explicatie detaliata a chmod ca sa te documentezi, dar fereastra din cpanel de unde schimbi permisiile e intuitiva.

Link to comment
Share on other sites

am revenit cu inca o intrebare, daca se poate sa ma mai ajutati...
cand intru pe pagina unui produs specific din magazin, partea din tabel unde scrie "mai multe informatii" apare incompleta.puteti vedea aici un exemplu : http://www.smw.ro/product.php?id_product=11 . nu ma framanta extraordinar de tare, dar nu este tocmai estetic.daca m-ati mai putea ajuta si cu asta, as fi foarte recunoscator !

Link to comment
Share on other sites

1. butonul e tab_bg_selected_short.jpg, il gasesti in directorul de imagini aferent temei pe care o folosesti. il largesti cu un program gen photoshop.
2. cauti

/* IdTabs Short*/
ul.idTabsShort li a {
   background-image: url('../img/tab_bg_short.jpg');
   width:138px;
}


in global.css si modifici latimea in fct. de cat ai largit butonul. cam 180px ti-ar ajunge.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...