Jump to content

Adaugare tab "Orase" in Back Office->Expeditii


sidro

Recommended Posts

Adaugare sub-tab "Orase" in tab-ul "Expeditie" din back-office utilizat pentru a calcula pretul expeditiei pe oras si nu pe judet/tara/zona.

Astfel se poate calcula direct costurile de curier corect.

in front-office la inregistrare trebuie sa apara ca un drop-down si clientul sa selecteze direct, nu sa scrie orasul (asa cum apare selectia judetului)

Am incercat sa modific AdminStates.php în AdminCities.php (/admin/tabs) (variabile de judet transformate in variabile Oras) si sa creez tabel nou ps_city din phpMyAdmin, dar în BO da eroare "Bad SQL"
Se adauga tab nou din back-office/unelte/tab-uri (back-office/tools/tabs).


In afara de asta mai trebuie modificat si AdminStates.php Judetele sa contina Orase.

Cred ca imi scapa ceva minor...
Cred ca va intereseaza aceasta optiune.
Astfel se vor elimina erorile de tastare ale clientilor si este mult mai ergonomic, nu mai tasteaza, selecteaza direct orasul.


Mentionez ca fisierul atasat este pe v1.1.0.5

AdminCities.php

19189_lEZMh1F7FOTjmbS6eB1o_t

19190_aZscAmw6G2a2yikqoUfd_t

19191_bWWMKsnnObvaNtc4ejsv_t

Link to comment
Share on other sites

Asta-i ditamai hacuiala, m-am uitat putin. Din cate inteleg ai creat un tab nou, un tabel nou in DB si o clasa noua. Basca modificari in authentication.php/tpl si address.php/tpl.
Am instalat versiunea 1.1.0.5, am vrut sa creez un tab nou, dar cand am vazut ca trebuie si clasa noua, m-am oprit. Nu are rost sa recreez toti pasii pe care i-ai facut (plus ca e posibil sa-i fac altfel).
Pierd prea mult timp fara toate fisierele modificate si nu am.

La prima vedere o problema ar putea fi ca in linia 16 ai clasa "Cities", iar in linia 54 (ar trebui un var_dump aici) ai "State".

Sanatate si virtute.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...