Jump to content

Afisare preturi fara TVA


Recommended Posts

Salutare,

 

Vreau sa pun pe site mai multe produse care nu contin T.V.A, totul este bun si frumos pana ajung la vizulaizarea cosului de produse unde imi apare ca in imaginea de mai jos:

Total produse: (inclusiv TVA) 126,00 lei
Total livrare (inclusiv TVA) 5,00 lei
Total (inclusiv TVA) 131,00 lei

Asta desi TVA a fost scos de peste tot.

Aveti ideea cum pot scapa de textele de mai sus ?

 

 

post-1024352-0-35064500-1433087811_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Poate nu m-am exprimat eu bine.
Firma mea nu este platitoare de T.V.A si nu este corect ca la sumarul cosului sa-mi apara costul inclusiv cu T.V.A daca pretul nu contine T.V.A. si mai mult  clientul nici nu trebuie sa plateasca T.V.A
Ideea este cum scot "inclusiv T.V.A" nu este vorba de a induce in eroare si de a afisa pretul corect si final.

L.E - M-am uitat putin pe siteul tau si vad ca ai exact aceiasi problema.

Cand adaugi un produs in cos iti apare pretul cu "T.V.A inclus" (de ce iti apare asa daca firma este neplatitoare de T.V.A) - la sumarul cosului dispare orice are lagatura cu T.V.A'ul. Asta inseamna ca eu cand adaug un produs in cos ma astept ca pretul acela sa fie cu T.V.A inclus si daca sunt cumparator persoana juridica ar trebuii sa-mi deduc acel T.V.A (Ex. la un produs de 45Lei / 1.24= 36.29 Lei - ar trebuii sa fie pretul platit de mine ca PJ platitoare de TVA).
Deci faptul ca iti apare acolo cu T.V.A inclus inseamna ca induci in eroare clientul, eu exact asta vreau sa evit.

Edited by corcotoi (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

In cazul tau probabil este mai simplu pentru ca majoritatatea clientilor tai sunt persoane fizice dar la mine 80% sunt persoane juridice din care 60% sunt platitori de T.V.A iar restul nu. Ce as putea eu sa fac pentru a fi corect fata de toti?
Este "imoral" sa apara pret cu T.V.A inclus si de fapt acesta sa nu exista pe factura iar daca apare "fara T.VA" risc asa cum spui tu ca viitorii clienti sa se astepte ca la pretul afisat sa se adauge T.V.A'ul ceea ce iar este incorect.
Ce solutie imi sugerati in aceasta situatie ?

 

Multumesc anticipat.

 

Link to comment
Share on other sites

dar la informatii poti sa treci "sc ne platitoare de TVA" si cu asta ai incheiat discutia, pentru ca daca emiti din greseala factura cu tva, ai de platit 24% din valoarea facturii catre stat, nu se ia in considerare ce tva ai cumparat, ci doar ca ai vandut ilegal tva

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 3 years later...
On 6/1/2015 at 8:03 AM, corcotoi said:

Poate nu m-am exprimat eu bine.
Firma mea nu este platitoare de T.V.A si nu este corect ca la sumarul cosului sa-mi apara costul inclusiv cu T.V.A daca pretul nu contine T.V.A. si mai mult  clientul nici nu trebuie sa plateasca T.V.A
Ideea este cum scot "inclusiv T.V.A" nu este vorba de a induce in eroare si de a afisa pretul corect si final.

L.E - M-am uitat putin pe siteul tau si vad ca ai exact aceiasi problema.

Cand adaugi un produs in cos iti apare pretul cu "T.V.A inclus" (de ce iti apare asa daca firma este neplatitoare de T.V.A) - la sumarul cosului dispare orice are lagatura cu T.V.A'ul. Asta inseamna ca eu cand adaug un produs in cos ma astept ca pretul acela sa fie cu T.V.A inclus si daca sunt cumparator persoana juridica ar trebuii sa-mi deduc acel T.V.A (Ex. la un produs de 45Lei / 1.24= 36.29 Lei - ar trebuii sa fie pretul platit de mine ca PJ platitoare de TVA).
Deci faptul ca iti apare acolo cu T.V.A inclus inseamna ca induci in eroare clientul, eu exact asta vreau sa evit.

Buna ziua,

 

Ati rezolvat problema cu mentiunea cu sau fara TVA? Tot neplatitor de TVA sunt si eu si nu stiu cum sa scap de aceasta mentiune.

Multumesc

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...