Jump to content

clonare module


Recommended Posts

Salut, 

 

Incerc sa clonez un modul standard de Presta - blockcategories(de exemplu) dar gresec undeva si nu inteleg unde. Mi-ar prinde bine putin ajutor din partea cuiva cu ceva mai multe experienta.

 

Am copiat tot modulul BLOCKCATEGORIES si l-am redenumit in BLOCKCATEGORIES2. Am intrat in BLOCKCATEGORIES2 si am modificat numele fisierelor _blockcategories.tpl_ in _blockcategories2.tpl_ iar _blockcategories._php in _blockcategories2.php_. Apoi am intrat in _blockcategories2.php_ si am inlocuit peste tot _blockcategories_ cu _blockcategories2_ Modul _BLOCKCATEGORIES2_ rezultat se instaleaza in site si este afisat corect.

 

Acum am doua module denumie _blockcategories_ si _blockcategories2_

 

1. Prima problema apare atunci cand incerc sa le pun sa listeze fiecare o alta categorie si nu se intampla nimic.

 

Incerc sa fac asta intrand in _blockcategories.php_ si _blockcategories2.php_ unde modific linia _"$resultParents, $resultIds, $maxDepth, $id_category = NULL , $currentDepth = 0"_ NULL cu ID-ul a doua categorii din site.

 

2. A doua problema este ca cele doua module sunt legate intre ele. Imi dau seama pentru ca daca accesez unul din backoffice si modific ceva se actualizeaza si in celalat.

 

Am clonat cu aceleasi modificari si modulul homefeatured. Patesc la fel, se instaleaza si sunt afisate doua module dar daca modific din backoffice Id-ul categoriei sursa se actualizeaza in ambele.

 

 

site: www.practiconline.ro  versiunea de PrestaShop folosita este 1.6.0.9

 

 

Merci frumos!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Exista cateva configurari folosite de acest modul:

BLOCK_CATEG_MAX_DEPTH
BLOCK_CATEG_DHTML
BLOCK_CATEG_NBR_COLUMN_FOOTER
BLOCK_CATEG_SORT_WAY
BLOCK_CATEG_SORT
BLOCK_CATEG_ROOT_CATEGORY

Daca nu le modifici si pe acestea (sa le dai un nou nume), ambele module (_blockcategories_ si _blockcategories2_) vor folosi aceleasi setari.

Link to comment
Share on other sites

Buna seara. 

 

Multumesc frumos pentru indrumare.

 

Am inceput cu modulul BLOCKCATEGORIES2 in care am modificat denumirile de mai jos. Le-am regasit doar in fisierul blockcategories2.php.

BLOCK_CATEG_MAX_DEPTH                      in    BLOCK_CATEG_MAX_DEPTH2
BLOCK_CATEG_DHTML                              in    BLOCK_CATEG_DHTML2    
BLOCK_CATEG_NBR_COLUMN_FOOTER    in    BLOCK_CATEG_NBR_COLUMN_FOOTER2
BLOCK_CATEG_SORT_WAY                       in    BLOCK_CATEG_SORT_WAY2 
BLOCK_CATEG_SORT                                in    BLOCK_CATEG_SORT2 
BLOCK_CATEG_ROOT_CATEGORY            in    
BLOCK_CATEG_ROOT_CATEGORY2

 

Am modificat si denumirile urmatorelor fisiere prin adaugarea cifrei 2:  blockcategories2_admin.tpl, AdminBlockCategoriesController2.php, blockcategories2_footer.tpl, blockcategories2_top category-tree-branch2.tpl + corespondenta lor in continutul celorlalte.

 

Am reusit sa rup legatura intre aceste doua module in BO. In sensul ca daca modific setarile la unul celalalt nu mai este influentat.

 

Problemele cu care am ramas acum sunt urmatoarea:

1. Nu le pot face sa afiseze categorii diferite in front office.

 

Am incercat prin editarea liniei de mai jos (pe care nu o prea inteleg)

 

public function getTree($resultParents, $resultIds, $maxDepth, $id_category = null, $currentDepth = 0)
{
if (is_null($id_category))
$id_category = $this->context->shop->getCategory();
$children = array();
if (isset($resultParents[$id_category]) && count($resultParents[$id_category]) && ($maxDepth == 0 || $currentDepth < $maxDepth))
foreach ($resultParents[$id_category] as $subcat)
$children[] = $this->getTree($resultParents, $resultIds, $maxDepth, $subcat['id_category'], $currentDepth + 1);
if (isset($resultIds[$id_category])) 
{
$link = $this->context->link->getCategoryLink($id_category, $resultIds[$id_category]['link_rewrite']);
$name = $resultIds[$id_category]['name'];
$desc = $resultIds[$id_category]['description'];
}
else
$link = $name = $desc = '';
 
$return = array(
'id' => $id_category,
'link' => $link,
'name' => $name,
'desc'=> $desc,
'children' => $children
);
return $return;
 
 
2. Se mai pastreaza o legatura in front office pt ca daca selectez o categorie in unul din module se modifica si celalalt.

Sa mai verific configurarile de mai sus ? Mai sunt si in alta parte decat blockcategories2.php?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...