Jump to content

Αλλαγή email?


ekriksi

Recommended Posts

καλημέρα παιδια αντιμετωπίζω το έξης πρόβλημα είχα στήσει prestashop σε ένα subdomain και χρησιμοποιούσα ένα mail του subdomain. τώρα που αγόρασα domain και έστησα το site κάνοντας μεταφορά και όχι στήσιμο απο την αρχή έχω θέμα όταν κάποιος παταεί να επικοινωνήσει μαζί μου το email πάει στο παλιό και οχι στο καινούργιο που θέλω!! πως θα το φτιάξω??

 

επίσης ξέρει κανείς αν γίνεται όταν κάποιος παραγγέλλει κάτι να μου έρχεται η παραγγελία και στο mail του site μου και όχι μονό στην περιοχή διαχειρίσεις??

Link to comment
Share on other sites

Για το 2ο που ρωτάς: πρέπει να ενεργοποιήσεις και να ρυθμίσεις το Mail Alerts module (είναι δωρεάν και πρέπει να περιλαμβάνεται στην default εγκατάσταση του PrestaShop):

 

post-420007-0-28557600-1429270465_thumb.png

 

Για το 1ο: Κανονικά, οι διευθύνσεις email που μπορεί να επιλέξει ο επισκέπτης όταν συμπληρώνει την φόρμα επικοινωνίας παραμετροποιούνται από BackOffice > Customers > Contacts. Όμως έχω συναντήσει εδώ στο forum περιπτώσεις που ενώ έκαναν αλλαγές στο συγκεκριμένο σημείο του BackOffice, αυτές δεν «έπιαναν». Η λύση σε αυτήν την περίπτωση είναι αλλαγή απευθείας στην database του site (π.χ. με το phpMyAdmin, αν το έχεις ή σου δίνεται στημένο). Οι σχετικές εγγραφές πρέπει να βρίσκονται στους πίνακες ps_contact και ps_mail...

Edited by parsifal (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

το πρώτο μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ (το γραφώ περίεργα J) όταν κάποιος πάει στην φόρμα επικοινωνίας και μου στέλνει ένα email το email αυτό πάει πχ στο αααααα@αααα.gr το οποίο είναι ένα παλιό email (που το χρησιμοποιώ και σαν user name στο admin login) εγώ τώρα έχω ένα καινούργιο πχ ββββββ@ββββ.gr και θέλω ότι στέλνει ο καθένας να έρχεται εκεί!

Link to comment
Share on other sites

επισης δεν υπαρχει στην database το ps_contact η ps_mail

 

Είσαι σίγουρος;

 

Μήπως κατά την αρχική εγκατάσταση του PrestaShop είχες επιλέξει διαφορετικό table prefix (πρόθεμα στο όνομα των πινάκων); Το default που προτείνει το PrestaShop είναι το πρόθεμα "ps_", οπότε όλοι οι πίνακες της βάσης δεδομένων ονομάζονται "ps_access", "ps_accessory", "ps_address" και ούτω καθ' εξής.

 

Αν εσύ άλλαξες το πρόθεμα π.χ. σε "tade", τότε οι πίνακες θα ονομάζονται "tade_access", "tade_accessory", "tade_address" κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να είναι ΜΟΝΟ αυτοί οι πίνακες.

 

Δες μήπως υπάρχει σελιδοποίηση/pagination της λίστας με τα ονόματα των πινάκων και χρειάζεται να πας στη 2η/3η/κλπ σελίδα για να δεις τους επόμενους. Π.χ. στο phpMyAdmin:

post-420007-0-63423400-1429271828_thumb.png

Edited by parsifal (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

ωραια τα βρηκα αυτα που λες ps_mail ps_contact

το ps_contact λοιπον μεσα εχει το καινουργιο email που του εβαλα πριν απο την διαχηρηση του site αλλα παλι δεν δουλευει το δοκιμασα και παει στο παλιο mail!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...