Jump to content

Products: Import from Excel/CSV?


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Υπάρχει ήδη μια σελίδα (eshop) η οποία περιέχει 3,000 προϊόντα και αποφασίσαμε να πάμε σε PrestaShop 1.6.x.x

Το κύριο ερώτημα μου είναι αν μπορώ να εισάγω αυτά τα προϊόντα από αρχείο excel ο οποίο θα εμπεριέχει τα δεδομένα ύστερα από εξαγωγή της ήδη υπάρχουσας βάσης. Λοιπόν;

 

 Έχω κάνει σχετικές αναζητήσεις αλλά δεν διαφωτίστηκα αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μπορεις να τα κανεις import απο αρχειο csv.

Ενα δειγμα csv θα βρεις στο backoffice->advanced parameters->csv import

Προσεξε μονο να ειναι utf-8

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ φίλε Χάρη για την απάντηση. Σε μια πρόχειρη δοκιμή που έκανα με ένα δείγμα προϊόντων δεν πέτυχε. Γενικώς εκεί που τσεκάρει αν είναι συμβατό δεν το δέχεται. Θέλω να το δοκιμάσω ολοκληρωμένα.  

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται μεν αλλά με προϋποθέσεις.

Προκειμένου να περαστούν τα προϊόντα στις κατηγορίες που θέλεις, θα πρέπει να έχει φτιάξει και την ανάλογη κατηγοριοποίηση στο PS και στη συνέχεια, στο αρχείο CSV να κάνεις το ανάλογο mapping. Στο αρχείο εισαγωγής του PS, οι κατηγορίες πρέπει να είναι με το ανάλογο λεκτικό και όχι κάποιο ID.

Επίσης, υπάρχει ένα θέμα με την εισαγωγή των συνδυασμών (μέγεθος+χρώμα κλπ).

Τέλος, ίσως χρειαστεί να σπάσεις το αρχείο σου σε μικρότερα (αν είσαι σε shared server) καθώς αν έχεις και εικόνες, κατά την εισαγωγή χρειάζεται αρκετός χρόνος για την μετατροπή τους σε διάφορες διαστάσεις και αυτό οδηγήσει σε timeout.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Υπάρχει ήδη μια σελίδα (eshop) η οποία περιέχει 3,000 προϊόντα και αποφασίσαμε να πάμε σε PrestaShop 1.6.x.x

Το κύριο ερώτημα μου είναι αν μπορώ να εισάγω αυτά τα προϊόντα από αρχείο excel ο οποίο θα εμπεριέχει τα δεδομένα ύστερα από εξαγωγή της ήδη υπάρχουσας βάσης. Λοιπόν;

 

 Έχω κάνει σχετικές αναζητήσεις αλλά δεν διαφωτίστηκα αρκετά.

Αν δεν έχεις λύσει το πρόβλημα σου ακόμα στείλε μου

Να σου πω τι θα κάνεις να ανεβάσεις προϊόντα με Κατηγορίες, όνομα, περιγραφή, μικρή περιγραφή, SEO, Ελληνικά και οποία άλλη γλώσσα θες , τιμές, φόρο, τιμές χονδρικής και όλα τα αλλά, απλά και ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν δεν έχεις λύσει το πρόβλημα σου ακόμα στείλε μου

Να σου πω τι θα κάνεις να ανεβάσεις προϊόντα με Κατηγορίες, όνομα, περιγραφή, μικρή περιγραφή, SEO, Ελληνικά και οποία άλλη γλώσσα θες , τιμές, φόρο, τιμές χονδρικής και όλα τα αλλά, απλά και ευκολα.

Καλό θα ήταν να το έγραφες εδώ ώστε να βοηθήσεις και κάποιον άλλο χρήστη που αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να το έγραφες εδώ ώστε να βοηθήσεις και κάποιον άλλο χρήστη που αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα.

Η πρέπει να φτιάξω ένα 2ωρο οδηγό ή να βοηθήσω από τηλ ή skype

Προτιμώ το δεύτερό…

Όπως το θέμα με το τιμολόγιο κτλ

Ελεύθερα μπορεί να μου στείλει όποιος θέλει μήνυμα 

Link to comment
Share on other sites

Η πρέπει να φτιάξω ένα 2ωρο οδηγό ή να βοηθήσω από τηλ ή skype

Προτιμώ το δεύτερό…

Όπως το θέμα με το τιμολόγιο κτλ

Ελεύθερα μπορεί να μου στείλει όποιος θέλει μήνυμα 

Και ακόμα του σκουτζ 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

υπάρχει κάποιο δυνατό εργαλειο import σαν το WP All Import που υπάρχει για το Wordpress? Κοιτάω να φτιάξω ενα καταστημα για μια επιχείρηση που έχει συχνές αλλαγές στοκ και τιμής και θέλουν να γίνεται σε 1000 προιοντα γρήγορα με csv

Έχει καποιος ανάλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

εχω δημιουργησει μια εφαρμογη σε microsoft access με ολοκληρωμενη εμπορικη διαχειρηση (πελατες,προμηθευτες,αποθηκη,κατασκευαστες, τιμολογηση,δημιουργια import για prestashop και πολλα αλλα ακομα) και βρισκομαι τωρα στην διαδικασια του τελικου τεστ. Σε 10 - 15 μερες πιστευω οτι θα ειναι ετοιμη.

δημιουργει ολα τα import του prestashop.

Επισης μπορεις να εισαγεις στην εφαρμογη, csv ή xml αρχεια απο προμηθευτες.

Αν σε ενδιαφερει η εφαρμογη αυτη στειλε μου ενα pm για να σε ενημερωσω αναλυτικα.

Αν σε ενδιαφερει να δημιουργεις μονο τα import για τις αλλαγες μπορω να σε βοηθησω αν μου στειλεις το δειγμα αρχειου που θα ενημερωνεις με τις αλλαγες (xls,xlsx,csv,txt κλπ)

 

σχετικα με την εφαρμογη θα ενημερωσω το forum μολις ειναι ετοιμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

εχω δημιουργησει μια εφαρμογη σε microsoft access με ολοκληρωμενη εμπορικη διαχειρηση (πελατες,προμηθευτες,αποθηκη,κατασκευαστες, τιμολογηση,δημιουργια import για prestashop και πολλα αλλα ακομα) και βρισκομαι τωρα στην διαδικασια του τελικου τεστ. Σε 10 - 15 μερες πιστευω οτι θα ειναι ετοιμη.

δημιουργει ολα τα import του prestashop.

Επισης μπορεις να εισαγεις στην εφαρμογη, csv ή xml αρχεια απο προμηθευτες.

Αν σε ενδιαφερει η εφαρμογη αυτη στειλε μου ενα pm για να σε ενημερωσω αναλυτικα.

Αν σε ενδιαφερει να δημιουργεις μονο τα import για τις αλλαγες μπορω να σε βοηθησω αν μου στειλεις το δειγμα αρχειου που θα ενημερωνεις με τις αλλαγες (xls,xlsx,csv,txt κλπ)

 

σχετικα με την εφαρμογη θα ενημερωσω το forum μολις ειναι ετοιμη.

Έχεις κάποιο νεώτερο για την εφαρμογή, επειδή με ενδιαφέρει και εμένα... 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φιλε katharoulis σου εχω στειλει pm αλλα δεν μου απαντησες , αν ενδιαφερεσε ακομα στειλε το τηλεφωνο σου με ενα pm για να σε ενημερωσω.

Το ιδιο ισχυει για οποιον αλλο ενδιαφερεται.

Link to comment
Share on other sites

εχω δημιουργησει μια εφαρμογη σε microsoft access με ολοκληρωμενη εμπορικη διαχειρηση (πελατες,προμηθευτες,αποθηκη,κατασκευαστες, τιμολογηση,δημιουργια import για prestashop και πολλα αλλα ακομα) και βρισκομαι τωρα στην διαδικασια του τελικου τεστ. Σε 10 - 15 μερες πιστευω οτι θα ειναι ετοιμη.

δημιουργει ολα τα import του prestashop.

Επισης μπορεις να εισαγεις στην εφαρμογη, csv ή xml αρχεια απο προμηθευτες.

Αν σε ενδιαφερει η εφαρμογη αυτη στειλε μου ενα pm για να σε ενημερωσω αναλυτικα.

Αν σε ενδιαφερει να δημιουργεις μονο τα import για τις αλλαγες μπορω να σε βοηθησω αν μου στειλεις το δειγμα αρχειου που θα ενημερωνεις με τις αλλαγες (xls,xlsx,csv,txt κλπ)

 

σχετικα με την εφαρμογη θα ενημερωσω το forum μολις ειναι ετοιμη.

με ενδιαφέρει το πρόγραμμα σου αν το έχεις έτοιμο

θέλω να ανεβάσω αρχείο XML προϊόντα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις λύσει το πρόβλημα σου ακόμα στείλε μου

Να σου πω τι θα κάνεις να ανεβάσεις προϊόντα με Κατηγορίες, όνομα, περιγραφή, μικρή περιγραφή, SEO, Ελληνικά και οποία άλλη γλώσσα θες , τιμές, φόρο, τιμές χονδρικής και όλα τα αλλά, απλά και ευκολα.

Πως γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...